1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.442
    Допаѓања:
    8.237
    Пол:
    Женски
    Eve i jas ke ti odgovoram, zosto i nie imavme takov problem. Da se namaluva sluh od vospaleno sredno uvo. Akutno se leci so antibiotik, no toa e povremeno, zosto posle nekoe vreme pak se povtara i se taka vo krug so antibiotici. Edinstveno i dolgotrajno resenie e samo vadenje i nisto drugo. Pogotovo ako smeta na sluh, i ima prekini vo disenje kako sto pisuvas. Ne e strasno kolku i da ti izgleda strasno, posle toa ke se preporodite. Nie vadevme kaj Demiri vo Sistina, zadovolna sum od tretmanot. Na klinika ke se iznacekas godinina ako ne i poveke za termin.
     
    На Bebetoo му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Bebetoo

    Bebetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2020
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.579
    Пол:
    Женски
    Исти сме, веќе смачено ми е од антибиотици и секакви настинки. Рекорд беше во еден месец бронхит, гнојна ангина и воспалено уво.
    Ти благодарам, секако мораме да почекаме да наполни 2.5 години бидеќи моментално е многу мал за вадење, сега овој месец ќе полни 2г а јас веќе сум спремна на таа опција.
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  3. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.581
    Допаѓања:
    24.901
    Види дали ќе се повтори, ако повтори однеси ја на лекар. Да не ставила нешто во уста, да не си ја видела?
    Бубрезите не се поврзани со каката, може има некоја инфекција/бактерија.
     
  4. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.442
    Допаѓања:
    8.237
    Пол:
    Женски
    Nie koga gi vadevme imase bebe godina ipol isto so izvadeni..
     
    На Bebetoo му/ѝ се допаѓа ова.
  5. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.972
    Допаѓања:
    39.433
    Пол:
    Женски
    Фала мајки, бевме на лекар, воспалено уво и малце црвено грло.
    Не е алармантно ама и двете комбинација си го направи своето. Му дадоа капки и сега крвна слика направивме па ќе чекам резултат за да види матичната дали да даде антибиотик.Спушти тт со чепчето, ќе видам до после како ќе е .
     
    На DaisyDoo, Bella_Stella, Mother of 2boys и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.972
    Допаѓања:
    39.433
    Пол:
    Женски
    Вирус рече докторката ама не ми спушта никако температура, и со чеп и со бруфен, со капење со киселина, 38.5-39 цело време, стварно не знам како да спуштам ептен се плашам.
     
  7. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.151
    Допаѓања:
    199.801
    Пол:
    Женски

    Ќе пројде иако страшно изгледа, не се секирај, се бори организмот со вирусот.
    Децата се посилни одошто мислиме ние.
     
    На Bella_Stella, H.VAGA и 1209 им се допаѓа ова.
  8. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.972
    Допаѓања:
    39.433
    Пол:
    Женски
    Качи 41 и итно на оделение дојдовме. Ќе не остават малце да лежеме веројатно, му пуштија инфузија и му дадоа пак сируп, ќе повторат крвна слика и ќе видиме. Ушите се многу воспалени, веројатно тоа е.
     
    На Mumoftwo30, mal.ecka и H.VAGA им се допаѓа ова.
  9. mal.ecka

    mal.ecka Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    9.312
    Допаѓања:
    125.319
    Со лесно:hug:
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.796
    Допаѓања:
    39.962
    Пол:
    Женски
    Со уши нема играчка и добро што ве задржале. Големиот на таа возраст од недолечена инфекција на уши фати мастоидит што е многу опасно за мали деца, па го спасуваа од менингит во последен момент. Со лесно и брзо да поминува.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. DaisyDoo

    DaisyDoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2021
    Пораки:
    2.078
    Допаѓања:
    10.658
    Пол:
    Женски
    Брзо и лесно да минува, мајка. Сталожено само и подобро што сте таму, да му лекне на детето побрзо.
    Ќе споделиш како сте.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. pineapple93

    pineapple93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2019
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    172
    Пол:
    Женски
    Мајки, шо да правам у мојата ситуација, малата ми е со тт пробам да дадам сируп вришти го плука, хаос по дома правиме, се бркаме цел таркет лепи од нас а па кога ќе ставам чепче ја фаќа диареа и за 15мин го искакува и толку, после со денови па лечиме диареа..
     
  13. Bebetoo

    Bebetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2020
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.579
    Пол:
    Женски
    Го легнувам во раце, еден му ги држи рацете и главата за јас да шприцам од сирупот. Поголема доза имам во шприцот бидеќи пола оди по земја. И тоа наградна игра е дали ќе поврати или не.
    Најново решение ми е во сокче, така секако ќе го испие.
     
    На Mumoftwo30 и pineapple93 им се допаѓа ова.
  14. Ljubica87

    Ljubica87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2018
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    549
    Пол:
    Женски
    Во сокче и со цевка можете, или во раце додека е пуштено нешто на тв, или по малку во период од 10-15мин..
     
    На Mother of 2boys и pineapple93 им се допаѓа ова.
  15. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    5.972
    Допаѓања:
    39.433
    Пол:
    Женски
    Да знам дека со уши и тоа како не се занемарува, јас со уши исто како мала многу проблеми сум имала, мајка ми вели јас цела прва год со тебе не се сеќавам на ништо друго освен дека цело време уши лечевме. Се надевам нема и моево на мене да е.
    На време е фатено веројатно, крвната слика повторена е одлична, само капки дадоа, не знам дали ќе дадат и антибиотик натаму, се пие за уши ант?
     
  16. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    1.976
    Допаѓања:
    3.064
    Пол:
    Женски
    Лелее душа, знам како е со таа температура, верувам и колку си преплашена, ќе му направат испитувања сигурно. Пиши како сте. ;(
     
    На Mother of 2boys и 1209 им се допаѓа ова.
  17. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.796
    Допаѓања:
    39.962
    Пол:
    Женски
    Не се секирај не мора да значи дека ќе е склон на проблеми со уши. Мојот освен тогаш, еве го 7 години има, не повторил никогаш проблем со уши.
    Он тогаш примаше венски антибиотик, ама кај него беше кс лоша, општата состојба лоша. Сигурно ќе ви дадат соодветна терапија пред да ве пуштата. Во принцип битно е многу чистење соодветно на нос, од тоа обично се проблемите.
     
    На Mumoftwo30 и 1209 им се допаѓа ова.
  18. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    9.851
    Пол:
    Женски
    Што се користи за хемороиди кај 8 год. дете? До понеделник ќе шизнам, од каде сега ова не задеси, 100 посто знам дека е хемороиди, кажа чешање, мала болка и свежа крв при бришење ама без матична не знам што освен пантенол маст друго што смее?
    На храната колку многу внимавам, додуша на сила јаде манџи ама пак е со цедени сокови, овошје, салати, супер тежина и ова сега. Човек раат да не е, ќе пукнам од мака и страв, уфф.
     
  19. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.352
    Допаѓања:
    18.488
    Пол:
    Женски
    После првиот пораѓај имав хемороиди и покрај мастите што ги изнакупив и не ми помогнаа, за 2-3 дена се средија со домашно кантарионово масло. Ако дозволува, стави му натопено памукче во масло надворешно, нека го држи колку што може повеќе. Можеби имал мака за во вц па од напнувањето се изиритирал.
     
  20. anggell

    anggell Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    5.151
    Допаѓања:
    9.851
    Пол:
    Женски
    Нема мака за одење во ВЦ само потврда столица, редовно си оди во ВЦ, ќе дозволи само да најдам масло, фала ти :l:
    Ќе си пукнам од грижа :(