1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.407
    Допаѓања:
    5.364
    @Lavender13 na 4 casa brufen -daleron. Prvin edniot pa drugiot
    Davaj tecnosti so lazicka so spric nezn.golemina na dete tushiraj i ladni oblogi alkohol so voda i.t.n.
    Ako e ks za antibiotik vmetni antibiotik

    P.s. i nas ne fati nekoj virus od utrovo 38 pa na 8 saati ete krena 39.4 do koga ke trae da vidime drugo e se ok vesela jade na crveno grlo samo koga ke ja krene tt e raznezneta. Kako demek leto e ....
     
    На Lavender13 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.298
    Допаѓања:
    2.094
    Пол:
    Женски
    Многу ретко на четири часа ептен да не спушта, почесто на 6 до 7часа комбинираме едно па друго, ама кога крева на 38,5 мора да му дајме само прашај си на доктор по колку да се дава спрема килажа, ние не даваме како шо пишува на пакувањето туку како шо ни кажува педијатар. Тие дози не на секој делуваат, пример давам 9мл парацетамол а 7,5 мк бруфен за 15,5 кила, вака рече докторката.
    Еве сме со 24 црп денес не е за антибиотик и да почекаме се до понеделник за контрола. Ако и понеделник сабајле крени темп да се вратиме на контрола, вирусно е мислам дека и 7,5 е мало потркревање на црп што не се дава антибиотик него се следи ако не му помини пак ќе направите крвна слика. И вирусот го покачува црп.
     
    На Lavender13 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    3.328
    Вака си јаде и пие нормално. Ама еве дадов далерон во 19 на 39,7, спадна до 37,7, весел беше играше пееше, и веќе во 21:30 се пикна во мене и измерив 38,6. Да беше расположен како претходно нема да ме загрижеше толку 38,6, ама легна да спие и само јачка, како стенкање. Го ладам со крпа.
    Доза давам според упатството, за далерон беше 5мл од 1-2 години,а бруфенот мислам дека беше 2.5мл според килажа. Има околу 11 кг.

    Не знам, ептен сум на мисла дали да дадам антибиотик. Се консултирав и со докторот од горе, тој вика на оваа кс јас не би дал антибиотик, они воглавном испитуваат само црп како индикација за антибиотик, а црп-то е ниско. Прв пат е со вака висока температура, на сто ума сум што да правам.
     
  4. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.298
    Допаѓања:
    2.094
    Пол:
    Женски
    И вирус дава висока температура, од искуство ти кажувам само да гледаме да е дадено над 38,5 јас преѓе малце го заборави дека по доктори ваму таму по жешкото дури стигнавме и крена 39,4 одвај намали на 38.
    Исто мислам не е за антибиотик ако ништо друго почекај не давај може ќе помине, па пон појди, како мислиш ти така но појди си кај друг педијатар пак ќе му напрај крв слика понеделник, оти ако е вирус ни антибиотик не помага само ќе му се намали имунитетот.
     
    На Lavender13 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.092
    Допаѓања:
    17.285
    И вирус дава висока температура. Моиве пред некоја недела беа со 39.4 и за среќа им траеше само 2 дена. Таков бил вирусот...
    Јас сум тип што не трча одма на лекар. И онака крвната слика направена пред барем 48 часа за мене е џабе направена. Бидејќи симнаа по 2 дена, не ни ги однесов на лекар.
    Ако нема други индикации, нека не ве плаши температурата. Инаку во вашиот случај ниту јас не би дала антибиотик.
     
    На Lavender13 му/ѝ се допаѓа ова.