1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.652
    Допаѓања:
    11.643
    Пол:
    Женски
    Од 0.25 треба да е 1мл пулмикорт со 1мл физиолошки. Ако е од 0.5, тогаш е 0.5мл со 1.5мл физиолошки.
     
    На KuklickaSk и hristinan12 им се допаѓа ова.
  2. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.670
    Допаѓања:
    4.237
    Идеи како да дадам смекта? На почеток ја пиеше некако. Сега нема шанси, затвара уста и за жива глава не ја отвара. Ја излажав со чоколадо и дадов пола шприц и дојде нагон за повраќање и ми рече јади си го чоколадото фрли го, немала да пие. Ни зборење, ни цртани, ни грицки и со сок ја смешав се осеќа. Не сакам на сила да давам, немам начин уста да и отворам.
     
  3. Bebce1

    Bebce1 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2020
    Пораки:
    1.421
    Допаѓања:
    5.880
    Пол:
    Женски
    24h константно 38.2,3 .Ја туширав,облоги,оцет не се симна,главчето му изгоре .Сега и дадов бокмакс се симна одма.
     
  4. Joraa

    Joraa Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2021
    Пораки:
    691
    Допаѓања:
    799
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki, imam malo devojce od 2 godini cela nok imat proliv i povrakat. Obavezno ke e nosam na doktor tuku samo da mi se smirit dusava sakam iskustvo od nekoja mamicka sto pominala niz ova. Znam deka e virus pa sakav da ve prasam kolku trajt od prilika? Dali se pominuvat so lekovi ili mora infuzija da primit? I nekoj sirup sto vi pomagal?
     
  5. mar3q

    mar3q Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јули 2014
    Пораки:
    588
    Допаѓања:
    474
    Ние го поминавме и можам да кажам дека вирусот е страшен. Ќерка ми плус и темепратура имаше и високо црп. Кај неа повраќањето траеше 1 ден, проливот 2 дена а температурата 3 дена. Бевме во болница 4 дена и тамо сите дечиња беа со исти симптоми. Посакувам со лесно да ви мине
     
    На Joraa му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Калатеа

    Калатеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2021
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    6.389
    Со овесна каша или чоколино?
    Мене со овесна вакви бљантави работи ми проаѓаат. Стај какао и малку мед плус.
     
    На Mucika му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки синко е со затнат нос и кашлица,го однесов денес кај матичната има црвено грло и грубо дишење на гради ни препишаа инхалации со Кортаир и Оперил п. Чистам носе со аспиратор ама ништо не вадам а се осеќа дека многу е затнат дури не може да спие.. Смеам Респиратол да му ставам? 2 години ќе полни во Ноември.
     
  8. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.315
    Допаѓања:
    21.823
    Пол:
    Женски
    Лепенки да, стави за да спие бар, со помин.
     
    На Hijabigurll му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    846
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам:l:
     
  10. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.755
    Допаѓања:
    5.776
    Пол:
    Женски
    Мајки ова ви личи на егзема или од гребење може вака да е? Веќе 2-3 недели го има, прво беше каки по суво местото и црвенило малку, последните денови е вакво. Денес не можев да добијам педијатар па да прашам и овде. До сега го мачкав само со веледа млекото за тело ама претпоставувам треба да земам нешто друго. Што би ми препорачале? Го пратам дали се чеша ама не сум го видела до сега, не знам што може да е IMG_4142.jpeg
     
  11. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    991
    Допаѓања:
    2.268
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки. Ме интересира дали некоја се соочила со сличен проблем. Обично досега имал горнореспираторни проблеми, па ќе кашла, затнат нос и качува темп.
    Ама пред скоро 4 месеци се случи, да во моментот не одеше во градинка 2-3 недели и од нигде никаде ноќта качи темп, доста висока и го држеше 3 дена. Други симп не пројави освен непријатен здив па на трет ден од температура, докторката препиша атб наводно видела гној на грлото (детето не се пожали на болка ниеднаш, ама беше скроз малаксан и одбиваше храна и течности)

    Еве сега пак е на распуст, не се сеќавам да имал скоро контакт со болно детенце, барем не на затворено и од вчера пак одеднаш висока темп качи 39, малаксан без други симп. Од парацетамол едвај спушти и за 3 часа пак висока (значи не некоја блага темп да качува туку она нагло)

    Стварно се загрижив, не дека е ептен скоро да се повтори, измеѓу не ни беше болен ама дека пак слична ситуација.

    Да напоменам тогаш крв и мокрача беа во ред, јас прво мислев да не е уринарна дека почна да не може тој период да додржува и да се подмочкува, а тој проблем сеуште трае со мочкањето...
     
  12. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.119
    Допаѓања:
    17.445
    Има таков вирус. Пред некое време моите и двајцата го прележаа. Од симптоми само висока тт над 39 и кај нив одеднаш почна. Среќа траеше ден/два.
     
    На WonderGuurl му/ѝ се допаѓа ова.
  13. WonderGuurl

    WonderGuurl Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2019
    Пораки:
    991
    Допаѓања:
    2.268
    Пол:
    Женски
    Фала мама, се надевам дека е некој вирус и дека лесно ќе помине.
     
    На Luna91 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. tinkerbell22

    tinkerbell22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2024
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички,ми треба итно ваши совети...што се става за афти во устата ? Ќерка ми и излегоа афти и ја боли многу, секако дека и на др ќе ја носам сега чекам да дојде докторката во 11.Не јаде ништо ,устата и е жар црвена и внатре и надвор..
     
  15. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.315
    Допаѓања:
    21.823
    Пол:
    Женски
    Личи на егзема и ова е чешано затоа е вака разрането, јас мачкав бетаметазон маст, адвантан, нешто со кортико кога е вака агресивно, после ко ќе се смири биодерма атодерм секој ден.
     
    На Anturium му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Makmel

    Makmel Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2023
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Кај нас единствено помогна проафтол имаш и за бебе, прснеш во устичката малку пече но за два дена целосно се повлекоа.
    Секако од доктор ни беа препишани, но подоцна на кои сум ги кажала сите имаше ефекти.
     
    На tinkerbell22 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.198
    Допаѓања:
    3.433
    Катидрал едно ќесе во колку вода се раствора? Во аптека ништо не кажаа, мислев ќе пишува на ќесето, ама нишо нема.
     
  18. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.332
    Допаѓања:
    38.304
    Пол:
    Женски
    Во 100мл
     
    На Lavender13 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Dennings

    Dennings Популарен член

    Се зачлени на:
    18 септември 2013
    Пораки:
    458
    Допаѓања:
    3.270
    Пол:
    Женски
    Девојки здраво. Дали има некоја со искуство на алергии на млеко? Малата ми покажа јака алергиска реакција на беби кашичка со млечна подготовка(само на доење сме до сега) , правевме тестови во Козле и покажа дека е алергична на фракции на млеко. Она никако не смее сега да пробува тоа, мене ми забранија скроз. Прашањето ми е дали некоја се соочила со ваков проблем на рана возраст(6,5м) а подоцна со текот на годините да стане потолерантна и да конзумира млечни прозводи?
    Дали има шанси да “помине” или цел живот ќе се пазиме?
     
  20. Makmel

    Makmel Активен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2023
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Ние имаме алергија на млеко и млечни производи и за жал не помина еве веќе е 10 години, дури кај нас се појави и интолеранција на млеко, казеин и лактоа. Но, секое дете си е различно, има кај деца што со текот на возраста исчезнува, така да секој со своето искуство. Секој педијатар на почетокот вели мал е не се секирајте ке помине, кај нас за жал не испадна така.
    Се надевам дека ќе исчезне кај вас, бидејќи е тешко и за детето и за родителот,а и сепак е многу мало така да верувај дека само дека ке биде се како што треба.
     
    На Dennings му/ѝ се допаѓа ова.