1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Nbnbnb

    Nbnbnb Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2021
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    1.663
    Пол:
    Женски
    Kolkava kolicina fizioloski vo spric stavas I kolku pati dnevno za da izleze se toa vnatre
     
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.652
    Допаѓања:
    11.643
    Пол:
    Женски
    Најлесно со шприц од 10мл, и ставаш во едната ноздра додека не искочи од другата. Како бебиња сум има ставала по 2мл на децата, на големата сега на 5год и ставам 10мл во едната па уште 10 во другата ноздра. Ќе видиш и сама, излегува мрсул и после чиста течност. Ако може после тоа нека дува нос, акп е премало детето, тогаш со аспиратор извлечи што останало. За 2мин ќе биде носот чист ко свирче.
     
    На Nbnbnb и Kallias2 им се допаѓа ова.
  3. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.233
    Допаѓања:
    22.643
    Пол:
    Женски
    Мајки, малава ( 15м) последниве два пати ја касна инсект ама убодов не е како класичен комарец туку се затегнува кожата, црвено и отечено е местото, е сега не знам дали она го чеша, па лачи течност или течноста е од самиот убод ..како рана изгледа. Алергија на комарци е во прашање, одедена врста на инсект е? Раничката згора шо и е, беше исто вака
     

    Прикачени фајлови:

  4. unearthlysarah

    unearthlysarah Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2021
    Пораки:
    1.279
    Допаѓања:
    5.066
    Пол:
    Женски
    Дали ви личи ова на шарлах?
    Само осипов го има од вчера јазикот му е чуден и денес еднаш качи 38.5, друго ништо. На дежурен ни рекоа вирусно е, ќе помине само од себе. Утре ќе правиме крвна слика и ќе одиме кај матичен ама скренав од грижи.
     

    Прикачени фајлови:

  5. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.632
    Допаѓања:
    11.710
    Пол:
    Женски
    Вака од слика не ми личи на шарлах ама обавезно зголемете внес на течности, јазикот е бел.
     
  6. unearthlysarah

    unearthlysarah Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2021
    Пораки:
    1.279
    Допаѓања:
    5.066
    Пол:
    Женски
    Тоа е знак за дехидратација? Пиеше ептен вода, чај, јогурт и сок денес
     
  7. DaisyDoo

    DaisyDoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2021
    Пораки:
    2.106
    Допаѓања:
    10.788
    Пол:
    Женски
    Исто минавме пред некои 3 недели. Вирусно беше, не беше шарлах иако многу ми личеше. Крвната му беше мирна.
    Температура толку висока не крена мојот, ама нафрлен беше целиот. Прво грбот, грбот одмина, па рацете, па нозете, образи, газе... Низ цело тело се појави осипот.
    Грлото не беше чисто, му ставав метиленско, ако успеев. Помина за некои 3-4 дена.
     
  8. unearthlysarah

    unearthlysarah Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2021
    Пораки:
    1.279
    Допаѓања:
    5.066
    Пол:
    Женски
    Исто и кај него, прво лице, грб и стомак, па се изгуби таму и се префрли на раце и нозе. На дежурен не го ни пипнаа, а камоли грло да му видат...
     
  9. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.432
    Допаѓања:
    18.640
    Пол:
    Женски
    Слично имаше и син ми, пред 5-6 дена го касна нешто. Не мислам дека е комарец зошто така стана сабајле од спиење. Веројатно некое пајаче, не знам. Ептен големко црвенило имаше и местото беше тврдо како отеченко и малце жолто во средина. Мачкав Крилен од Фрези дерм и почна да омекнува и поминува, ама уште има црвенко. Не ќе да е од комарец. Он првите денови не се чешаше, кога почна да заздравува пробуваше да се исчеша.
     
  10. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Се разбуди од спиење и поврати малку - како густа бела течност. Се исплаши нормално, дека во лежење и во неа одеше. Ја кренав и додека ја држев крената околу 20 минути поврати уште два пати исто така густо бело ептен малку. Не е топла ништо, заспа пред малку. Што може да е? Што да дадам ако се повтори не дај Боже? Да и дадам да цица или не? Таа обично цица два пати навечер. Сега заспа без цицање.

    Не јадеше ништо ново, ништо поразлично од вчера и други денови. Таа секако количински и многу малку јаде. Овие денови само што кога ги мие рачињата, пие по малку чешмовача. Исти и кога ја бањаме. Друго не ми текнува.
     
  11. PollyPocket

    PollyPocket Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2023
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    Колкаво дете?
     
  12. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.632
    Допаѓања:
    11.710
    Пол:
    Женски
    Најчесто е од недоволно течности ваков јазикот ама штом си пие супер.
    Шарлах е ова.
    IMG_7248.jpeg
    И плус осип по телото ама не оди вака брзо низ цело тело, постепено се исфрла, барем кај мојот така беше.
     
    На unearthlysarah му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    14 месеци.
     
  14. PollyPocket

    PollyPocket Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2023
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    Ако повраќа уште наусовит капки и два саати ништо после повраќање. Е цицање мислам можеш. А друго млеко не. И електолити исто можеш. Ама малку по малку.
     
  15. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Цицаше и испрати одма се. А поминаа два часа од претходно повраќање. Имам такви капки, ќе и дадам кога ќе се разбуди наредно.

    На упатството за капките вака пишува: Се препорачуваат по 20 капки три пати на ден. Значи 60 капки вкупно?
     
  16. PollyPocket

    PollyPocket Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2023
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    Искрено јас ги давам по потреба. За патување ги користам. Дај и една доза, па види како ќе биде. Дали само повраќа, други симптоми ништо?
    Најубаво јави се на матичен.
     
  17. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    462
    Допаѓања:
    325
    Пол:
    Женски
    Ќе ѝ дадам сега. Вирус е, еве сега и пролив. Ќе одиме сигурно на лекар, фала ти.
     
  18. tinkerbell22

    tinkerbell22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2024
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Мајки,ние само што се вративме од доктор..направивме кс и црп ,црпто 34 (веќе кажав погоре дека има тт, афти низ цела уста,уште и излеваат и на јазикот и не јаде ништо освен вода што пие ).Ја премачкувам со нистетин,метиленско плаво 1%,прополис. Докторот сега ми даде и алмацин по 3мл на 12 ч. Да почнам да го давам алмацинот или да почекам до утре да видам како ќе биде?
    Пробиотик и онака си пие бидејки има проблем со цревата,затоа и се двоумам за антибиотикот.
     
  19. DaisyDoo

    DaisyDoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2021
    Пораки:
    2.106
    Допаѓања:
    10.788
    Пол:
    Женски
    Денес како сте? Го виде матичен лекар?
     
  20. unearthlysarah

    unearthlysarah Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2021
    Пораки:
    1.279
    Допаѓања:
    5.066
    Пол:
    Женски
    Денес уште го држи температурата ама до 38 оди, не повеќе. Почна да се чеша многу и многу е омалаксан. Направивме крвна слика, му пратив на вибер на педијатаров и он вика укажува на бактерија крвната слика. 2ра смена е, ќе одиме после на преглед. Ако е бактерија со осипов и температурава, ваљда шарлах е? Не знам која друга прави осип