1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. unearthlysarah

    unearthlysarah Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2021
    Пораки:
    1.279
    Допаѓања:
    5.066
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20240812_153610_OneDrive.jpg
    Ви личи ова на бактериска инфекција?
     
  2. Kallias2

    Kallias2 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.550
    Допаѓања:
    3.774
    Шприц од 10 мл, цел полнам, од големо шише физиолошки и шприцам во едната ноздра па после во другата и неколку пати така се додека не излезе се внатре. А колку пати дневно ќе видиш како има потреба, наутро и навечер обавезно, преку ден ако има секрет ќе ставаш , колку пати и да ставаш не е штетно, колку повеќе пати толку побргу ќе мине секретот, ќе се исчисти за 3-4 дена, ако не ставаш може да седи во носот 10 дена па и повеќе и предизвикува отит ако не се секнува носот или не се чисти како овака што ти викам.
    Не е страшно , не се плаши, лошо не можеш да направиш, само добро... е сега нелагодно е и ќе плаче дете ама стисни заби, фати му раце и ќе се навикне, сега што да правиме, за негово добро е, утре да не премине во отит или друго нешто.
     
    На Nbnbnb, koritsaki и Spidy им се допаѓа ова.
  3. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.632
    Допаѓања:
    11.710
    Пол:
    Женски
    Да, ова личи на бактериска. Ако успееш грлото да му го видиш дали има бели наслаги, можно е гнојна ангина да е зашто и јазикот беше доста бел. Може и шарлах да е, во живо подобро се гледа, вака од слика не ми личеше ама најдобро да почне со антибиотик што побрзо.
     
  4. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.670
    Допаѓања:
    4.237
    Стрептокока може да прави осип. Ама па шарлахот од неа е предизвикан. Можете брз тест да направите.
     
  5. tinkerbell22

    tinkerbell22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2024
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    Дали е можно да има бактерија ? Што друго да проверам? 20240812_090119.jpg 20240812_090105.jpg
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.231
    Допаѓања:
    200.233
    Пол:
    Женски
    Не личи за бактериско, вироза е. Ама и зависи кога е крвната слика направена. Најрано што може да се направи за да биде веродостојна е кога се поминати 24 часа од прво кревање температура, а најверодостојни резултати добиваш на трет ден од температура, тогаш најчесто сигурно се знае за што се работи.
    Кај нас многу се избрзува со крвните слики.
     
  7. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.632
    Допаѓања:
    11.710
    Пол:
    Женски
  8. Eli-77777

    Eli-77777 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2021
    Пораки:
    103
    Допаѓања:
    58
    Пол:
    Женски
    Majki vcera od koga stanavme od popladnevna dremka nervozni podkasluvavme I ispovrativme odbivase jadenje samo mleko ispi pred spienje jadeno v gradinka vecerta kasna nekoe zalace I pak nagon za povrakanje pred spienje dadov viranto forte I po nekoe vreme dadov mleko koe pak go ispovrati a voedno image I dijarea,iskustvo Dali vladee nekoj virus denes samo jogurtce se napi I krastajce popladne ni e doktorkata obavezno odime
     
  9. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.573
    Допаѓања:
    2.555
    Пол:
    Женски
    Млеко не се дава за стомачен вирус.
     
    На Eli-77777 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. MAD

    MAD Нов член

    Се зачлени на:
    23 јули 2024
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Здраво, дали некој имал искуство со крварење од грло после тонзилитис? Малиот има 6 години и беше на антибиотик до пред две недели, но крајниците му останаа огромни, се уште тешко дише навечер иако веќе не се црвени. Консултиран матичен кој вели дека се случува и не е страшно, но јас не можам да се смирам. Се случи во петокот и саботата, се разбуди со сокрвица во устата, исплука два три пати и прекина. Неделата и вчера ништо, денес една поголема капка крв на перницата и исплука мало парче засирена крв. Плакнеме со бетадин по препорака од матичен. Има историја на воспалени крајници, но ни рекоа да не ги вадиме зошто нема гнојни ангини. Се почна откако фати стрептокока во јануари. Колку трае ова? Како да знам дека крвта е од крајниците? Се случува само кога ќе се разбуди. Нема температура, весел е и енергичен. Се извинувам ако звучам хаотично. Извадена сум од памет. Благодарам.
     
  11. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.573
    Допаѓања:
    2.555
    Пол:
    Женски
    Побарај и второ мислење да го прегледаат детално, од каде доаѓа крвта, да не е од плуќа убо да се види, напрај и кр слика. Може имал некоја гнојна кеса чвор па се исфрли со кашлање, ако е темна боја, ако е светла боја крвта е некоја капилара.
    За крајници убаво е да прави гаргара со солена вода, чај од камилица и прскај прополис.
     
  12. MAD

    MAD Нов член

    Се зачлени на:
    23 јули 2024
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    1
    Воопшто не кашла, крвта се појавува од чиста мира. Спие со отворена уста, па претпоставувам грлото се суши и тоа дополнително допринесува. Светла е, со малку сокрвица и престанува после два три пати гаргара. Благодарам, секако ќе се консултирам и со оториноларинголог најбрзо што може.
     
    На Lisandra му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    451
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки,мислам дека на малата и се прави херпес на устата (има 3 години) се плашам до утре ептен да не и се разрани. Дали истиот ацикловир се реди како и кај возрасни?
     
  14. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.098
    Допаѓања:
    18.212
    Не знам за маст,ама на моето на 3ипол год за сипаници му дадоа ацикловир апчиња. Му ги дробевме и растваравме во вода.
     
    На Чанта му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    451
    Пол:
    Женски
    А зошто му дале ацикловир, не му поминуваа?
     
  16. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.098
    Допаѓања:
    18.212
    Премногу се исфрлаше и долго го држеше температурата
     
  17. Ana1207

    Ana1207 Нов член

    Се зачлени на:
    3 декември 2023
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    17
    Пол:
    Женски
    Даа. Исти сме еве 5 ден денеска се повлекува веке. Ама ние бевме 12 дена со тт и гнојна ангина. И на крајта доби ваков осип. Направивме крва слика преку вена и ни кажаа шарлах.
     
  18. misswhite

    misswhite Нов член

    Се зачлени на:
    2 август 2024
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo mamicki, mi treba vasa pomos, pravev krvna slika za malata so sistina i mi rekoa samo anemicna e i mi dadoa kapki, gi gledam rezultati sega i ne mi e jasno, prvo bebe mi e, nekako brzo haoticno beshe se . 2 meseci sme i sme predvremeno rodeni.fala vi
     

    Прикачени фајлови:

  19. Bilbilce

    Bilbilce Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2010
    Пораки:
    442
    Допаѓања:
    222
    Пол:
    Женски
    Здраво на син ми му се појавиа вакви по телото. Искуство некој дали имал слична ситуација ????? IMG_20240815_183524.jpg IMG_20240815_183421.jpg IMG_20240815_183435.jpg
     
  20. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    1.569
    Пол:
    Женски
    Личи на импетиго, ама може да е и атопичен дерматит, псоријаза, лупус... Одете на инфективна, ако е импетиго многу е заразно.