1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Temena

    Temena Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2021
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    @Malesia не е од тоа,има нагон за мочкање и не може да додржи а мочка две капки

    @forumce пие дармфлора и со антибиотикот и откако го завршивме
     
  2. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.294
    Допаѓања:
    2.485
    Пол:
    Женски
    Да такво чувство дава. Пробај да не даваш чај. Шеќери исто така не давај. Давај јогурт.
     
  3. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.573
    Допаѓања:
    2.555
    Пол:
    Женски
    Втора вечер со температура, излегоа како брунчиња на нозете долу, нема многу, три на едното три на другото црвени се како со водичка, сега на едното кај прстето изгледа има повеќе ситни зближани и многу го чеша, со шо да го намачкам. Не знам дали е коксаки и дали на друго место треба да има брунчиња или од температурата.
     
  4. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    9.098
    Допаѓања:
    18.212
    Пудра бела течна со анестезин или поксклин пена
     
  5. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.333
    Допаѓања:
    38.057
    Пол:
    Женски
    Пред 5-6 дена малата ја имаше каснато нешто на двете нозе, изгледаше како од комарец. Наредните дена малку беа зголемени и црвени, ама вчера се имаа големи кругови направено со црвена граница и насредина топчето од убодот. Според google личи на убод од пајак. Пуштив слика на матична, синопен и белогент да мачкам и да следам. Јас ставив вечерта и течна пудра, почнаа да ја чешаат и дадов алвотадин. Намачкав и канестен од очај зошто на изглед габично изгледа иако знам дека е од убод. Денес и фенистил зедовме (facepalm) и од нешто почнаа да бледнеат. Искрено не знам од што. Прашањето ми е дали да ја носам утре на доктор или штом се обледени ќе поминат? Се плашам од компликации зошто секакви работи прочитав дури барав слики, а прв пат ја каснува нешто. Еве слики од вчера и денес од едното, другото е поцрвено..
    received_1178032476736898.jpeg received_2168013753567873.jpeg

    @Lisandra коксаки е според описот, исти имаше големиот ко фати, и беа само неколку на тело, ама во грлото се осипа многу. Со помин
     
    На Lisandra му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Grasiela**

    Grasiela** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    693
    Пол:
    Женски
    Мајки, во трчање падна детево, ја расцепи устата одвнатре, длабоко ја засекол, и му отече:( запревме крварење се смири, и заспа.
    Дома имав бетадине колку што можев му ја премачкав раната, ама кажете ми нешто , спреј, маст што би можела да ставам за побрзо да му зараснува.
    Се плашам да не е и за шиење, имал ли некој слична ситуација, со што третиравте и за колку време им поминало?
     
  7. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.573
    Допаѓања:
    2.555
    Пол:
    Женски
    Ми текна мене но мм ја исфрлил, зошто била отворена па не се расипува ко шо знам, утре ќе земам сега му ставив за смирување крема од Бекутан со невен, не помага уште го чешаше и заспа.
    Може да е коксаки порано имавме така ми изгледаат брунчињата но прво имавме температура после се нафрли па се излупи во прстите.
    @kristina.k само во уста да не се нафрли не знам како ќе јадеме и секако нема апетит, колку време траеше, дали една недела?
     
  8. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.294
    Допаѓања:
    2.485
    Пол:
    Женски
    Ако престанало крварењето ништо страшно. Бетадин на таа возрас е доволно. Внимавајте да исхрана. И со лесно
     
    На Grasiela** му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.333
    Допаѓања:
    38.057
    Пол:
    Женски
    @Lisandra помалку траеше, 4-5 дена, а за во устата ни препорача педијатар генгигел бејби со хијалурон и му ја намалуваше болката. Ама може да не се појават таму кај вас, кај мојот прво таму се имаа направено дури мислев гнојна ангина дека е, па после наредните дена на стапалца.
     
    На Lisandra му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.573
    Допаѓања:
    2.555
    Пол:
    Женски
    Се надевам да му помини оти беше многу омалаксан денеска и сношти.. Јас сум видела со него и повисоки температури над 39 но никогаш толку да го сечи во нозе да не може да движи, бело е јазичето и блед ми е малце на лице. Не знам дали да го носам утре на преглед. Бевме минатава недела за нешто друго и трето закачи оти имаше многу гужва.
     
  11. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.333
    Допаѓања:
    38.057
    Пол:
    Женски
    Знам и јас затоа се мислам дали да одиме, се што можам на вибер се консултирам со матичната. Ако си во можност консултирај се прво така со доктор, пушти и слики, ќе ти каже дали да одите. Електролити давај обавезно, дехидриран е веројатно од температурата.
     
    На Mother of 2boys и Lisandra им се допаѓа ова.
  12. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.573
    Допаѓања:
    2.555
    Пол:
    Женски
    Ќе почекам до утре, а вторник крвна слика ќе напрам да и пуштам.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  13. LazaLaza

    LazaLaza Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2020
    Пораки:
    1.144
    Допаѓања:
    8.254
    Пол:
    Женски
    Mom's
    На малава и влегло трнче на петицата.
    Сабајле одеше на прсти и викаше дека ја боцка. Пробав да го стиснам малце за да излезе ама почна да драми и остана со верување дека после градинка ќе го вадиме.
    Да пробаме после сами или да ја однесам до кај матичната?
    Маж ми вика со целосна анестезија :rofl:
     
  14. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.632
    Допаѓања:
    11.710
    Пол:
    Женски
    Мојот имаше еднаш во раката, никако не ми даваше да го пипнам. Го оставив малку да загнои и после самата кожа почна да се лупи и многу лесно излезе.
     
  15. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    6.425
    Не снајде на одмор прв ден денеска во Грција на син ми 3 ипол години да му отече курето и да го боли!
    Не сака да мочка од утрово и вели дека го боли. Го видов отечено дека му е. Отидоа со мм на болница која е 50 км од местово. Ние со малата останавме во апартманот. Очајна сум. Како можеше ова да му се случи и тоа баш сега :worried:
    Што да очекувам мајки?
    Што ќе му прават на болница?
    Ве молам, нека ми оодговори некој;(

    Има осигурување извадено детето.
     
  16. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.315
    Допаѓања:
    21.823
    Пол:
    Женски
    Маст антибиотска се мачка, ќе помини одма.
     
  17. Mother of 2boys

    Mother of 2boys Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 декември 2022
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    836
    Пол:
    Женски
    Ако имаш канестен маст намачкај го, на моето му помина од канестен. А на болница може да го отворат и исчистат, а може и да не го чепнат
     
    На tinkerbell22 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.670
    Допаѓања:
    4.237
    Јас до сега не сум и оставила, ако е ептен длабоко ваљда би ја однела на доктор. Инаку сум ги вадела, алкохол, стерилна газа, стерилна игла и и го вадам, она често закачува по раце од дрва што копа со прсти. Знам и миробакт после да ставам.
     
  19. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.573
    Допаѓања:
    2.555
    Пол:
    Женски
    Веројатно ќе му го отворат, да го исчистат оти не смеј отечено да седи..
    Со лесно, кажете шо направивте.
     
  20. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.793
    Допаѓања:
    4.739
    Пол:
    Женски
    Моево лани ја расцепи, знаев дека е за конче ама сите други ненормална ме направија, и не го однесовме зш се сопре крварењето. Сега има како испакнато лузничка на тој дел лошо зараснато. Инаку ставав само бетадин, се направи како бела наслага и така зарасна,да не се исплашиш. Нема др што да се става. Недајбоже инфекција ако има ќе мора на лекар , ако почне жолто гној црвенило најлош случај температура е знак за инфекција.
     
    На Grasiela** му/ѝ се допаѓа ова.