1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    6.425
    @Lisandra @lackygirl После 5 часа се вратија од болница вчера.
    Прво му дале сируп бруфен , а после го истуширале од пола надоле за да почне да мочка. Едвај го натерале да се измоча мм нерви искинал. Ја зеле мокрачата да ја испитаат во ред била. Оттогаш еве го арен е. Нема болка. Не била кожичката во прашање туку моментална прелада. Не сакаше да излезе од вода дента,може му достуди. Ама после ова слуша убаво. Поинакво објаснување од ваква акутна состојба немам, оти сега е добар еве.

    Толку се загржив дури и цигара запалив што немам запалено 5 месеци.
     
    На Mother of 2boys и lackygirl им се допаѓа ова.
  2. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.573
    Допаѓања:
    2.555
    Пол:
    Женски
    Кутро дете мало, може многу го болеше, со помин да е, да не седи многу во водата ладна, земи му повеќе купачи да му менуваш да бидат суви оти тие држат ладно ако се водени и менувај му после капењето.
     
    На firequeenn и Mother of 2boys им се допаѓа ова.
  3. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.315
    Допаѓања:
    21.823
    Пол:
    Женски
    Фала што пиша, искуство плус, јас 2 мажиња имам :D баш чекав да пишиш како помина.
    На првото дете му потече и му беше црвено ко имаше 6,7 месеци, со маст гарамицин одма му помина, ама друго било ете.
     
    На firequeenn му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Grasiela**

    Grasiela** Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2018
    Пораки:
    659
    Допаѓања:
    693
    Пол:
    Женски
    Сабајлето кога стана не се жалеше на болка, јадеше солено, кисело, и викам добро е штом не го пече.
    Оти однадвор скоро нема ништо, кај него е внатре, дупка до непцето скоро
    Ама затворена е како со бела нова слузокожа, и му ставам кантарион.
    Сега се плашам за забот, да не му бидне нешто :( сега за сега е бел, не се ниша ама незнам веќе.
    И најлошо паметот со ништо не иде, пак вчера трчање, беснеење, забораваат за една вечер што им се случило, а мн се уплаши од толку многу крв, мислев ке се намири малце, ама тешко.
     
  5. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.793
    Допаѓања:
    4.739
    Пол:
    Женски
    Исто беше и кај моето. Само што имаше од усната потфатено и навнатре .. го носев на заболекар тогаш за забот исто се плашев ама добар му е еве и после 1 год. Е се во ред со тоа само лузната остана ... Се нериврам зашо ги послушав другите ама тоа е хаха не се плаши ќе биде добро штом е внатрешно и се затворило.
     
    На Grasiela** му/ѝ се допаѓа ова.
  6. VirgoStar

    VirgoStar Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2021
    Пораки:
    847
    Допаѓања:
    774
    Пол:
    Женски
    Дали има сега матичен у ресхумана, да не знае на местото на Розита дали има дојдено педијатар или замена кој е, ни треба за утре или да браме некој у близинаа
     
  7. Hippie

    Hippie Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2021
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Дали имате случаи децата да ви мократ почесто пример во 4 саата 5 пати мочаше, и потоа ништо нормално си мокреше. Имавме проблем со уринарна инфекција ама скоро правев испитување се беше во ред. Дали може да се случи често мокрење а да не е поврзано со бактерија во урина
     
  8. Jana7

    Jana7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    175
    Наусолвит капки колку време може да се даваат после отварање дали знаете? На упатството ништо не пишува, имам едни отворени од 04.04 а малото почна да повраќа, не знам дали може да давам од тие..
     
  9. Miss_S

    Miss_S Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2022
    Пораки:
    2.224
    Допаѓања:
    4.393
    Пол:
    Женски
    Дали е преку ден или ноќе се случува?
    При покачен шеќер во крвта се случува често ноќно мокрење. Попатно и со зголемена жед, слабеење и други симптоми. Меѓутоа ова не се случува во еден ден, два туку подолг период.
    Ако е последниве неколку денови само може да е некоја настинка или повторно уринарна инфекција.
     
  10. Hippie

    Hippie Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2021
    Пораки:
    155
    Допаѓања:
    71
    Пол:
    Женски
    Преку ден. И само траеше 4-5 часа и толку после продолжи да си морки нормално.
     
  11. Bebetoo

    Bebetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2020
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    2.648
    Пол:
    Женски
    Мајки добра вечер.
    Ќе ве замолам за препорака на добар орл доктор. Имаме проблем со воспалени уши, зголемени крајници, посебно третиот често е со секрет. Во месец и пол детево пие трет антибиотик по ред. Ушите се премногу воспалени, се вртиме во круг, после испиен антибиотик е добар една недела и после јово на ново.. цело време е со отворена уста, грчи, прекини во дишење, обилен секрет од нос (зелен)
    Мал е за операција, 2 години е.
    Денес почнавме сумамед, кај се мачи од болки, па и се отру од антибиотици безуспешно..
     
  12. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    1.569
    Пол:
    Женски
    Можеш да даваш до рок на траење, нема врска кога се отворени
     
  13. Jana7

    Jana7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    201
    Допаѓања:
    175
    Сигурно ли? :(
     
  14. PollyPocket

    PollyPocket Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2023
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    Мислам дека не е мал. Уште подобро е мал. Мажот ми е 30+ уште мака мачи со крајници, дека на свекрва ми страв и било на времето да му ги извади.
    Распрашај си се.
     
  15. Bebetoo

    Bebetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2020
    Пораки:
    1.074
    Допаѓања:
    2.648
    Пол:
    Женски
    Се распрашав, викаат барем околу 4-5 години бидеќи се обновувале. Имам и другарка, на девојчето и го извадоа третиот крајник, сега порасна пак и на ново ќе ја оперираат. Кога го слушна мм тоа сега ни под разно не сака да слушне за операција.
     
  16. PollyPocket

    PollyPocket Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2023
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    560
    Пол:
    Женски
    Не знам стварно, немам лично искуство. Орл најубаво ќе ви каже. Ама сепак мислам боља опција е од антибиотици.
     
    На Bebetoo му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.092
    Допаѓања:
    1.569
    Пол:
    Женски
    Јас давам, од прв до следен пат имаше година дена како се отворени. И јас вака се мислев како тебе и прашав и во аптека, ништо посебно не е, екстракт од ѓумбир е.
     
    На Jana7 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.670
    Допаѓања:
    4.237
    Јас лани ги отворив сега и дадов пак после 10-11 месеци.
     
    На Jana7 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.163
    Допаѓања:
    104.569
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми има 13 год дали може да се напие едно апче од кафетин менструал ја боли стомак прв ден има добиено?
     
  20. tinkerbell22

    tinkerbell22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2024
    Пораки:
    287
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    Може,сум пиела од 13 години и јас од многу силни болки.
    Братучетка ми има 13 години и она има болна менструација,пие кафетин менструал .
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.