1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.163
    Допаѓања:
    104.567
    Пол:
    Женски
    Е фала ти :)
     
    На tinkerbell22 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.299
    Допаѓања:
    2.799
    Пол:
    Женски
    Малиот (2г.) веќе 10 дена кашла лошо. Правевме брис и испадна дека е аденовирус. Викендов се влоши, бевме во Козле, спуштил и му дадоа антибиотик. Шест дена како инхалираме, денес трети ден со антибиотик, а уште исто кашла. Јаде ептен малку, а грлото е ок. Се стопи детево. Некој со слична ситуација?
     
  3. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.315
    Допаѓања:
    21.822
    Пол:
    Женски
    Јас пиев од прв ден од 12 год, нон стоп со болки бев и секогаш пиев првиот ден или два, тоа се смени после првата бременост.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  4. see.emily.play

    see.emily.play Популарен член

    Се зачлени на:
    23 декември 2012
    Пораки:
    687
    Допаѓања:
    2.783
    Пробајте со магнезиум, мене многу ми помогна со менструални болки (пред да го откријам пиев ибупрофен, мислам дека е исто со кафетин менструал).
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  5. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.718
    Допаѓања:
    25.468
    Со вентолин инхалирате? После 6 дена инхалации треба да има подобрување
     
    На tinkerbell22 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Kolache na mama

    Kolache na mama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 декември 2020
    Пораки:
    1.299
    Допаѓања:
    2.799
    Пол:
    Женски
    Со кортаир, не реагира добро на вентолин, па тој е исклучен за инхалации.
    Денес е за нијанса подобар.
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.632
    Допаѓања:
    11.708
    Пол:
    Женски
    Да, најдобро е над 4 години зашто големи се шансите да го надминат проблемот. Моите одат редовно на орл, си примаат и терапија преку зима за полесно да ја поминат. Искрено јас едвај чекав да наполни 4год и реков одма го носам на операција ама еве да не го урочам многу е подобар, разболувањата се вирусни и полесни, сега ќе го оставам додека не загусти. Кај поголемиот многу помогна комбинација терапија од орл и Бронховаксом по препорака на пулмолог. Во цела зима само еднаш пиеше антибиотик. Инаку кај Николче Маркоски ги носам во Ремедика ама мислам нема да утнеш кај било кој, ги има повеќе добри, а и терапијата е скоро иста кај сите.
     
    На Bebetoo и Mother of 2boys им се допаѓа ова.
  8. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.670
    Допаѓања:
    4.236
    Деновиве малата се жалела дека ја боли меше. Јас сум на работа, неделава ја чува жена и ми пренесува. И не можам да проценам дали некој драми или има проблем. Денеска ептен се жалела, жално. Легнала да спие, не заспала ја болело меше рекла може ми се јаде, па јаделе и легнала. Кога станала само што станала рекла ми се јаде и додека јадела пак рекла ме боли. Е сега дошол татко и и ја прашал те боли стварно или се зезаш, рекла се зезам. И сега јас не знам што да правам, утре треба на одмор да одиме, ќе полудам. Со мене кога е деновиве после работа ни еднаш не се пожалила. Матичната е на одмор. Нема промена во храна, каката и е ок, не знам ни од што би можело да биде. Да ја носам во козле попладне ако продолжи да се жали?

    Иначе пие пролајф скоро месец (по препорака од матичната) ради салмонела, а тој е полн со б витамини, па си викам може тоа да и отвара апетит, ама не знам дали може и од него веќе да почнува и стомак да ја боли. Ќе го тргнам на своја рака периодов.
     
  9. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.315
    Допаѓања:
    21.822
    Пол:
    Женски
    Нека си пие пробиотик, иначе знаат да лажат многу, моето псоле 3 год нон стоп така, штом требаше да оди некаде на пр в градинка знаеше да речи ме боли мешето, или кога се срамеше, значи лажат многу пати ама дека за на одмор ако ти е мисла однеси ја.
     
    На Mucika му/ѝ се допаѓа ова.
  10. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.842
    Допаѓања:
    28.385
    Пролајф и кај нас се покажа како причина за зголемен апетит. Така да, сомнежот дека Б витаминот е причина што почесто бара храна сигурно ти е точен.

    Стомачната болка знае да биде и моментална, да се јавува како грчеви кои болат неколку секунди и пак да исчезне скроз. По некое време пак да се јави болката.
    Кога се мали децата не знаат да објаснат дека ту ги боли, ту ништо не ги боли.
    Ми се има случено со помалата ќерка, ама отпосле сфатив дека на моменети чувствува болка во стомакот како грчеви, па за некое време и минува, па пак може да почувствува. Матичната ни рече вирус... и реално за 3 дена сама рече
    - не ме боли веќе мешето.

    Следи ја, ако се жали сеуште повремено на болка носи ја на преглед.
     
    На Mother of 2boys и Mucika им се допаѓа ова.
  11. Bibi30

    Bibi30 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 февруари 2017
    Пораки:
    593
    Допаѓања:
    1.177
    Пол:
    Женски
    IMG_20240822_220643.jpg IMG_20240822_220631.jpg
    Здраво. На синко му се појави ова, на стапалото, целото ко загноено. Пробувам да го стиснам, не може, не гледам дека има нешто навлезено, ни трнче ни ништо..
    Со што да го намачкам?
     
  12. Калатеа

    Калатеа Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2021
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    6.389
    Мене на курје око ми изгледа, ама не би знаела на дете што се става.