1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Amore123

    Amore123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2023
    Пораки:
    502
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Ме интересира ако некоја храна му предизвикала алергија, после колку дена се појавува пример осип на кожата? Веднаш дента или по 2/3 дена ?
     
  2. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.762
    Допаѓања:
    12.098
    Пол:
    Женски
    Ако е високо алергичен одма, ако не кога телото ќе се презасити од тој алерген. Пример, син ми има мала алергија на пилешко и ако внесува месо неколку пати во неделата после некое време знае да се исфрли.
     
    На Amore123 и mal.ecka им се допаѓа ова.
  3. Mandela

    Mandela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2022
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    1.646
    Пол:
    Женски
    Мене ова на алергиска уртикарија ми личи.
    Запиши што се има јадено вчера, провери и состав на производите. Дали случајно имаш детергент сменето?

    На син ми му излегуваат вакви пликови ако јаде нешто што има млеко во прав со состав. И од еден залак од производ со млеко во прав одма прво на лице се прави пликови. Скоро имавме случка, кај свекрва ми јадел грчки јогурт, она не прочитала дека има млеко во прав во составот, скоро пола канче изел кога го приметила дека е пликови цел на лице, раце и гради. Тогаш на лекар го однесовме, па го боцнаа со антихистаминик.

    Следи ситуација и денес, ама секако консултирај матичен за мислење.
     
    На Amore123 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Mandela

    Mandela Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 декември 2022
    Пораки:
    1.045
    Допаѓања:
    1.646
    Пол:
    Женски
    Мене ова на алергиска уртикарија ми личи.
    Запиши што се има јадено вчера, провери и состав на производите.
    Дали случајно имаш детергент сменето?

    На син ми му излегуваат вакви пликови ако јаде нешто што има млеко во прав со состав. И од еден залак од производ со млеко во прав одма прво на лице се прави пликови. Скоро имавме случка, кај свекрва ми јадел грчки јогурт, она не прочитала дека има млеко во прав во составот, пола канче изел кога го приметила дека е пликови цел на лице, раце и гради. Тогаш на лекар го однесовме, па му дадоа антихистаминик.

    Следи ситуација и денес, ама секако консултирај матичен за мислење.
     
    Последна измена: 27 август 2024
  5. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.174
    Допаѓања:
    11.292
    Пол:
    Женски
    Можно ли е вртоглавица да има дете од стомачен вирус? Девет години сме, завчера беше со повраќање, а вчера со гадење очи проливче, денес само омалаксаност и вртоглавица кога ќе стане. Крвна слика ок, шеќерот само беше низок...ни рекоа вирус, ама вртоглавицава ме чуди..
     
  6. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.137
    Допаѓања:
    17.537
    И ќерка ми при стомачен вирус и при лошење од возење имаше вртоглавици.
     
  7. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.751
    Допаѓања:
    4.366
    Ако е од храна најчесто е и на лице, на стомак, грб, не е баш вака локализирано. Нас ваква и пострашна уртикарија ни изби ама не се сомневаа на храна матичната и во козле, после качи и температура па доби поинаков осип и ми рекоа предвесник на вирусот дека било. Ама не останав скроз сигурна дека беше така. Немаше ни мојата ново јадено тој период, не прашак сменет и полазано исклучија дека е.

    Инаку може ако секој ден го јаде алергенот на 5ти ден да даде реакција, а претходно да немало и тоа ни се случило.
     
    На Amore123 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Amore123

    Amore123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2023
    Пораки:
    502
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Бев на педијатар ни дадоа капки, иначе ги имаше по целото тело, и лицето, тоа исчезнуваа, тоа се појавува, синоќа ноќта многу лошо беше цел ноќ не спиеше, се чешаше, сега спие моментално нема ниедно црвенило се надевам ќе биде добро вечерва...
     
  9. Amore123

    Amore123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2023
    Пораки:
    502
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Ова од синоќа, ваков беше значи целиот :worried:.
    Душичка не можеше да спие
     

    Прикачени фајлови:

  10. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.766
    Допаѓања:
    2.789
    Пол:
    Женски
    Душа мала, со помин да му е, не сме имале ваква алергија, мене на алергија ми личи, шо имаше точно јадено, дали му даде лоратадин.
     
  11. Amore123

    Amore123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јули 2023
    Пораки:
    502
    Допаѓања:
    713
    Пол:
    Женски
    Фала мама и педијатарот ми даде капки против алергија.
    Јадењето ништо ново, јаде гриз со банана за доручек и зеленчук со месо за ручек ( компир, тиквица, морков, телешко)
     
    На Lisandra му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.766
    Допаѓања:
    2.789
    Пол:
    Женски
    Месо не давај многу количински да се исчисти организмот н кои манџички без месо давај, грашок, спанаќ, леќа, гравче и салатичка со нив. Велат кога ќе настани алергија да се направи детокс на организмот односно црниот џигер.
     
    На Amore123 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. MikicaBt

    MikicaBt Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.196
    Допаѓања:
    1.364
    Пол:
    Женски
    Дали за ларингитично кашлање мора да се посети доктор или можи да помини само од себе? Денес почна ќерка ми да кашла ама засега не е алармантно. 2 години има.
     
  14. Mravce

    Mravce Популарен член

    Се зачлени на:
    11 март 2012
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    798
    Ова мене на уртикарија ми личи, и јас го имам само што мене ми се појави на нервна база кога почина татко ми, со апчиња за алергија се смирува,ама искрено мене откако почна да ми се појавува, ме повторува постојано, прво почнуваат пликовите на едно место, па ќе сопре таму и почнуваат на друго место
     
    На Amore123 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.762
    Допаѓања:
    12.098
    Пол:
    Женски
    Јас не ги носам кога има само ларингитна кашлица, во последно време само од себе поминува ама следи ситуација.
     
    На MikicaBt му/ѝ се допаѓа ова.
  16. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.218
    Допаѓања:
    6.635
    За возрасна група се смета над 12 год така да,слободно може по 1 на ден при болки. :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  17. An4e24

    An4e24 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    1.468
    Пол:
    Женски
    Alergiska urtikarija i nas ni se ima sluceno. Ednas duri i ja bocnaa od sto se isfrla premnogu. Potoa tretiravme so Aerius odreden period.
     
    На Amore123 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.902
    Допаѓања:
    40.143
    Пол:
    Женски
    Не мораш одма, ама следи дете ако се пролонгира обавезно да го чуе доктор. Незнам дали е прв пат или е склона. Во принцип може да помине само ако е вирусен, ама ако е алергиски како кај син ми ќе треба и дополнителна терапија.
     
    На MikicaBt му/ѝ се допаѓа ова.
  19. MikicaBt

    MikicaBt Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.196
    Допаѓања:
    1.364
    Пол:
    Женски
    Втор пат и се случува, температура имаше и ја заспав и неколку пати ми стануваше како да не можи воздух да земи, па малку кашлање и плачење. Бевме на болница и и ставија урбазон и една инхалација и дома деновиве да продолжиме со инхалации.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.902
    Допаѓања:
    40.143
    Пол:
    Женски
    Уф калсичен напад како кај мојов. Се ноќе се гушењата. Со лесно и побрзо да помине.
    И јас сум носела и му давале урбазон. Сега само вадам на ладно (или ако е топло пред фрижидер) и ако се смири брзо само пуштам инхалација и не носам по болници. Ама пак ќе кажам кај мојов знам дека е алергиски и си ја знаеме веќе терапијата, препишана е и од матичната и од козле.
     
    На MikicaBt му/ѝ се допаѓа ова.