1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.765
    Допаѓања:
    2.788
    Пол:
    Женски
    Инсистирај кс да направите, кај сте појдени? зошто да не можи, ако не крева многу висока температура и таа се спушта со сируп и крева пример на 5 6 часа вирус е, и вирусот држи подолго.
     
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.943
    Допаѓања:
    12.362
    Пол:
    Женски
    Железото не е посебно, во склоп на кс го проверувам јас за себе, ама на бебе го немало, претпоставувам дека треба од вена за него.
    Мојава лежеше во болница на 2 години и сега дава крв, само да не идела во болница да и стават цевче (канилата во рака што ја имаше). Ама и тоа со закани како и јадењето :?:
     
    На brm_brm му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.751
    Допаѓања:
    4.366
    Од прсте. Железо не испитувај одма, прво хематолошки статус нека видат. Мислам дека кај драгана сте? Јасна може да ја боцне кај нив, после ги пуштаат во лабораторија.
    Убаво си и рекла, дека нема тв и ако не јаде нека и стои :)
     
    На brm_brm му/ѝ се допаѓа ова.
  4. LiquidLuna

    LiquidLuna Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2021
    Пораки:
    4.739
    Допаѓања:
    18.586
    Пол:
    Женски
    @brm_brm само со инает водење.
    Казни и награди т.е.
    Ако јадеш од ручекот, ќе јадеш/пиеш нешто по желба после. Ако не јадеш, ќе те чека и за вечера.

    Јас ја чекам додека јадеме ние, после кревам и оставам у кујна. Кога ќе рече дека и се јаде, пак и го враќам. И така 100 пати, ќе види дека нема друг избор.

    Од суплементи ништо не давам, не е дека не е гладна или нема апетит, туку води инает.
    Кога ќе попушти, по 2 тањири јаде.
     
    На brm_brm му/ѝ се допаѓа ова.
  5. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.280
    Допаѓања:
    5.200
    Пол:
    Женски

    аааа може и она да боцне? не знаев.
     
  6. Чанта

    Чанта Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јули 2023
    Пораки:
    403
    Допаѓања:
    478
    Пол:
    Женски
    @brm_brm јас сама си прсвам без упут,околу 250 денари е крвна слика без црп. За железо мора венски да боцнат и мислам дека нема потреба од такви трауми. Давај му б витамини,и со уцена (колку и да звучи лошо нека биде како услов, кога се работи за храна треба да има услови баш и со дефектологот кој го водеше син ми за тоа сме зборувале) и ќерка ми не јаде да речиме се (како на пример грав и леќа) ама месо,чорби и супи јаде и најбитното од се САМАТА потеглива е сака да проба од се, бара да јади, се интересира. На син ми прв пат уцена му направив со кола кола затоа што не му давав никогаш и ми упали.После сменав на кокта затоа што нема кофеин во неа ама не е здрава ни таа. Па сега е поголем и уцени правам со игри на телефон,или со забар. И пак неможам да кажам дека јади се. Повеќе е на суви работи. Пример јади бурек со месо,пита со праз,пита со сирење,макарони со сирење,јуфки домашни, ориз, сендвич со кашкавал и сувомеснато, геврек со абц, компири пржени, марула -зелка-краставица свежи а од овошје банана и јаболко. И се ова со уцени молењци и му вртам само истото та истото. А да и пржено лебче јади. Што да правам кога не е потеглив само моја иницијатива за јадење има.
     
    Последна измена: 2 септември 2024
    На brm_brm му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    873
    Допаѓања:
    1.344
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки синко денес беше кај баба и дедо на чување и почнал да повраќа низ нос и уста (само еднаш поврати). Моите викаат шлајм извадил иначе не кашла,нема темп само носето му е затнато. Прв пат се случува да поврати и нормално се исплашив,можно ли е од носето секрет да му се собрало па го повратил?
     
  8. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.765
    Допаѓања:
    2.788
    Пол:
    Женски
    Ако повратил само еднаш нема гајле, прати го да не кашла, посебно навечер, не е лошо и да го однесиш да го наслуша докторка во градите да не има шлајм, излегло лошото од него, шлајмот или ќе го поврати или ќе го искака, мора да излези и чисти носе постојано.
     
    На Hijabigurll му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Sahira

    Sahira Активен член

    Се зачлени на:
    11 ноември 2022
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки.
    5 месечно бебе не настинато нема црвено грло нема ништо .
    Навечер почнува да кашла неможи да поврати убаво се мачи одкако ќе поврати по некое време му олеснува и се смирува кашлицата еве една недела.

    Денеска проверевме крв и црп се е во ред .Ни дадоа од педиатрија упут за некој брисможно да имало лошата кашлица.има некој Искуство.
     
  10. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    873
    Допаѓања:
    1.344
    Пол:
    Женски
    Да еднаш само поврати,ти благодарам многу:l:
     
    На Lisandra му/ѝ се допаѓа ова.
  11. brm_brm

    brm_brm Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 декември 2016
    Пораки:
    5.280
    Допаѓања:
    5.200
    Пол:
    Женски
    да мајка, кај мојата така се случува, особено кога има затнато носе.
     
    На Hijabigurll му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Bebetoo

    Bebetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2020
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.729
    Пол:
    Женски
    Мајки ве молам совет, се работи за внука ми, не се тука во мк па додека добијаат термин кај матичен да ми кажите дали имате искуство. Се жали во болка на папокот, сабајле кога станала и бил вака отечен, што можи да е? IMG_4773.jpeg
     
  13. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.765
    Допаѓања:
    2.788
    Пол:
    Женски
    На доктор одма нека појдат, да не е инфекција на папокот или папочна кила..
     
    На Bebetoo му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bubi*2

    Bubi*2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 октомври 2021
    Пораки:
    989
    Допаѓања:
    14.431
    Пол:
    Женски
    Извинете не е може прашањето за тука ама не знаев кај да прашам. Дали знаете кога прават пауза во Пролече?
     
  15. Bebetoo

    Bebetoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 мај 2020
    Пораки:
    1.118
    Допаѓања:
    2.729
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам, таму е со термини па додека стигнат на термин.. и нас ни личи на папочна кила, затоа сакав да прашам искуства.
     
    На Lisandra му/ѝ се допаѓа ова.
  16. lia22

    lia22 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2010
    Пораки:
    1.302
    Допаѓања:
    2.601
    Пол:
    Женски
    Majki da ne ima nekoj virus stomacen periodov? Sin mi od zavcera e malaksan, povraka, se zali i deka go boli mesheto (ke izede nesto i za 1-2h povraka). Bevme vcera na d-r mu dade nausolvit, elektroliti i probiotik, no eve denes me zagrizuva sto voopsto ne e aktiven bukvalno icc ja povraka i vodata shto ke ja ispie
     
  17. Ljubica87

    Ljubica87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2018
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    24 месеци, последните 2 ништо не јаде од манџи, освен макарони, до пред месец време јадеше и супа, сега и тоа не. Вечера чириос, со овес, ама од ептен загриженост дека житарки не внесува други, сварив на страна малку киноа, па со чириос ја изеде, не ја примети.
    Утредента просо.
    Поутрдента киноа...
    И некако смирив душа, крвна слика беше ок пред 2 месеци, сега не сум проверувала.
    Исто утешително, ако пие сокчиња течности, цеди и'домашни од што имаш. Покрај јаболко, портокал, ставам и грозје, рибизла кога имав... се' што мислиш дека пушта сокче.
    И крајно, варам компот. Е ова го пие во полусон. Ставам крушка, праска, слива и плус магдонос и малку кромид - магдонос заради вит ц, кромид дека зимата имаше бронхит па сега есенско да го наналиме ризикот, бар во моја глава така ми е :) се откажав од варење разни јадења, запршки, домашни пици, мафини...
    Накратко совет: форсирај дупло тоа што сака и плус така замаскирај нешто
     
    На brm_brm му/ѝ се допаѓа ова.
  18. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.770
    Допаѓања:
    30.037
    Пол:
    Женски
    Има стомачен вирус. Кружи цел лето. Така е секое лето па кого задеси задеси.
    Не е активен зашто е истоштен од повраќање. Пробај ништо да не внесува два саати за да се смири стомакот (дури ни вода не давај). Потоа почни со малку вода и малку електролит (ама баш со лажичка да се дава). Ако тоа толерира малку лесна храна дај (најдобро супа бистра од таа со петел - таа е како раствор за рехидратација). Дури потоа воведувај препечен леб, ориз, компир и слично. Исто така Кока Кола неколку голтки смирува стомак.
     
  19. Anturium

    Anturium Популарен член

    Се зачлени на:
    4 декември 2020
    Пораки:
    2.856
    Допаѓања:
    6.018
    Пол:
    Женски
    Диво оригано спрејот што е смее во грло да се прска? Намалува болка? Мали го боли грлото многу не знам што да дадам?
     
  20. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.627
    Допаѓања:
    99.454
    Пол:
    Женски
    Види дали има кај вас Лизобакт. Нема подобар лек.