1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. An4e24

    An4e24 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2012
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    1.468
    Пол:
    Женски
    Ke odime utre na pregled. Ama cudno eve ja na temperatura 38.3 taa igra skoka, trca kako nisto da nema :)
     
  2. Milkiway

    Milkiway Популарен член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    7.216
    Допаѓања:
    18.956
    Исто и син ми таков е со темп не можеш да го приметиш ама затоа ушите инфекција а не се ни жалел некогаш
     
  3. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.627
    Допаѓања:
    99.452
    Пол:
    Женски
    Не е до толку итно, ама барам совет. Малово имаше некоја бактерија и нели пошто не е алармантно да сме со висока тт и сите пропратни работи, не дадоа атб туку само локално спрејчиња, капки. Се тоа ок, уво благо црвено, грло благо црвено, нос запушен и очиња со секрет, ама не е за атб сируп. Имаше тт 2 дена и давав Парацетамол и прекина ваљда од атб локално што ставав (декса и тобрадекс) се тоа ок, ама еве го поминаа 4 дена и он навечер уште знае да ми качи една тт онаква мутави никаква шугава тт, 37.2-37.4, само главата ќе му се вжешти, колку да се испоти на спиење јако. Сте имале вакво искуство? Не праевме ни брисеви ни ништо, апла беше бактерија, зелен густ секрет и во нос и во око.
     
  4. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    4.160
    Допаѓања:
    23.323
    Не е итно, ама да си прашам евентуално за превенција; ќерка ми поткашлува повремено од вчера, ама нема други симптоми, ниту нос и' тече, ниту температура, весела е. Од вчера и' давам Пиковит и планирам денес домашна супа и чај со мед, мислите доволно е за да не прерасне во нешто повеќе?
    Од наредна недела баш треба и во градинка да тргне, па ме фаќа паника да не се одложи, а сè ни е испланирано со слободни денови и смени на работа.
    Би дале нешто повеќе?
     
  5. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.627
    Допаѓања:
    99.452
    Пол:
    Женски
    Пиковит не е превенција од настинки, витамини е, може апетит да отвори само. Земи Виранто за секој случај.
     
    На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.751
    Допаѓања:
    4.366
    Јас не сум давала, само витамин ц и мнооогу течности форсирам. Ама ако и почнало од вчера и е вирусно до вторник не би требало да е заразна.
     
    На MissChievous му/ѝ се допаѓа ова.
  7. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1.039
    Допаѓања:
    2.323
    Пол:
    Женски
    Мајки, дерматолог што ќе не прими одма без закажување, освен клиника има некој таков? и тоа рингворм толку ли тешко се лечи? Ми рекоа хлорамфеникол да мачкам ама нема никаква промена, дури поцрвено ко да ми е :worried:
    @AngelOfArh ај плис дај слика од тоа што ми рече да мешам со канестен, гугл разни слики ми дава :)
     
  8. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.299
    Допаѓања:
    22.861
    Пол:
    Женски
    Пролазано и е, алергија или нешто друго? Само на нозе и раце има кај што сликав, на исти места и на двете. Денес матичен не работи
     

    Прикачени фајлови:

  9. Hippie

    Hippie Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2021
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Околу 3 месеца имаме проблеми со црвенило на газето и околу. Бевме кај неколку дерматолози и сите атопчен дерматит. На 2-3 пати мачка афлодерм со канестен и ќе и помине. Кога ќе завршам со кремите пак и се појавува. Моментално и е најлоша состојбата. Се шири. Не ја боле не ја чеша. Не носи памперси а само тој дел е црвен и позади колената. Некој со слично искуство
     
  10. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.627
    Допаѓања:
    99.452
    Пол:
    Женски
    Слика од што? Од Рингворм? Со хлорамфеникол не се лечи, тоа е габична инфекција.
     
  11. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1.039
    Допаѓања:
    2.323
    Пол:
    Женски
    ^ а за хлорамфениколот Виктор ми рече со тоа да мачкам ама гледам дека не лечи:?:
     
  12. AngelOfArh

    AngelOfArh Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 септември 2011
    Пораки:
    18.627
    Допаѓања:
    99.452
    Пол:
    Женски
    Кога не сум сигурна за нешто одам во аптека и прашувам, сепак ним им доаѓаат стотици случаи и многу повеќе знаат што делува најдобро. Може не знаат да дадат дијагноза ама на дадена дијагноза итекако знаат да дадат терапија. Зборам сеа за вакви базични работи, не нешто комплицирано. Ние имаме овде една аптека блиску, жената ептен знае и секогаш се консултирам со неа. Јас знам од лично искуство, секогаш тоа сум мачкала и поминува за недела дена после мачкам само нешто хидратантно да се смири дека е сува кожата на тоа место. Многу лоша габичка. Ако имате мачка носете ја на ветеринар сигурно и таа има, да ја третираат.
     
  13. NNK19

    NNK19 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    1.039
    Допаѓања:
    2.323
    Пол:
    Женски
    Немаме животни, затоа ми е чудно од кај ова не снајде. Знам и јас како треба да постапам не сум глупа, ама ете не сум во можност да отидам пошо сме на одмор затоа онлајн се консултирам, сепак фала ;)
     
  14. kozuf

    kozuf Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    336
    Допаѓања:
    338
    Каде ги лепите лепенките за тт, ако не може на чело?
    Цел ден има 38 не симнува, со туш дојде до 37.5 и пак се качи одма. И цел ден спие, да давам сируп иако не е мн висока?
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.765
    Допаѓања:
    2.788
    Пол:
    Женски
    Ништо не мора да даваш, до 38.5 темп. Лепенките на чело ги ставав порано сега не сака, не ставам.
     
    На kozuf му/ѝ се допаѓа ова.
  16. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.147
    Допаѓања:
    40.372
    Пол:
    Женски
    Моево не симнува под 38.5, во два ноќта дадов парацетемол, во 7:30 сабајле пак парацетемол, спушти, во 13ч имаше 39.2, ставив чеп неофен, во 5:30 пак гореше 39, пак дадов парацетемол и спушти до 38 не и повеќе. Сега пак гори, пробав со лепенки и не спушта, следно што да правам ако качи над 38.5-39 пред да изминат 4ч? Да дадам неофен сируп од него ми симнуваше предходно или чеп да ставам? И кое време?
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. H.VAGA

    H.VAGA Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2012
    Пораки:
    1.722
    Допаѓања:
    6.127
    Јас на мојата кога тешко симнува сум давала неофен.
    Мокрача ви испитаа?
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. 1209

    1209 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    6.147
    Допаѓања:
    40.372
    Пол:
    Женски
    Не, рекоа барем еден ден да мине од болеста да биде релевантно, вака можело да не покаже, мад јас не осеќам некој мирис или промена. во мокрача, ама утре ќе однесам амо работат.
    Давам неофен и јас ама не знам кога да дадм сега, во 5 дадов парацетемол, уште е рано нема ни 4 саата, а неофен може треба да дадам и на 6 од парацетемолот.
     
    На H.VAGA му/ѝ се допаѓа ова.
  19. medena147

    medena147 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    1.160
    Допаѓања:
    1.674
    Пол:
    Женски
    Ставај оцет разреден со вода на ноџињата,расоблечи додека да поминат 4 часа и нека пие многу течности.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.299
    Допаѓања:
    22.861
    Пол:
    Женски
    Јас и децава не симнуваме темп со парацетамол.. само ибупрофен ни помага, а и до сега на доктор само ибупрофен и ни препишувале. Според наш матичен наизменично ако не спушта, најрано 4 саати поминати од парацетамол да се даде ибупрофен или обратно ако е висока многу темп, убаво е на 6 саати ама ако веќе не помага најрано 4. Иначе да, после 2 дена да се испита мокрача и крв е подобро, ама кај нас проверуваат и првиот ден од качена темп,па на контрола после 2 дена пак.
     
    На 1209 му/ѝ се допаѓа ова.