1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Bella_Stella

    Bella_Stella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 декември 2017
    Пораки:
    6.603
    Допаѓања:
    18.981
    Пол:
    Женски
    Сокриј си го името на детенцето, ти се гледа.
     
  2. srce-9

    srce-9 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2012
    Пораки:
    724
    Допаѓања:
    1.073
    Пол:
    Женски
    Недела вечерта ќерка ми поврати трипати и течна столица со јак мирис.
    Се жалеше на болки во стомачето. Понеделникот бевме на преглед, крвна слика демек уредна ЦРП 12 , ни даде ентерофурил , пробиотик , орс таблети и бедоксин при нагони на повраќање, некој вирус било.
    Не поврати веќе а течна столица уште има и знае пак да се пожали дека ја боли мешето на моменти. И така не јадеше но сега воопшто несака. 4 ипол години е веќе а само 14 кг. Мака мачиме и незнам што веќе да направам, незнам кој сируп и витамини не и дадов веќе и све залудно...
     
  3. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.027
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Дали сте давале таблетка парацетамол поточно четвртина сабајле, друга четвртина вечерта? Матичната ми предложи вака пошто сирупите ми ги повраќа.
    Три дена ми рече да давам вака во комбинација со витамин ц. И прополис за грло.
    Според крвна слика се работи за вирус и алергија.
     
  4. Barbie 12

    Barbie 12 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2023
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Бебе 6 месеци , весел игра наеднаш почнува да повраќа и да се дави , скоро 20 пати поврати , директ во болница му дадоа лек и инфузија , го гледаа на ехо се сомневаа дека е вирус стомачен и не пуштија , ми рекоа ако поврати пак да го носам пак таму , многу беше омалаксан , сеа по малце му давам да цицнува и се тргам да не му дојде наеднаш , вечерва сигурно нема да спијам и ќе пратам ситоација. Премногу ми е страв да не му се повтори истото .Беше страшно. Дали некој имал ваков проблем со бебчето и како сте поминале. Секое искуство би можело да ме смири. Фала ви :)
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    3.644
    Електролити даваш?
     
    На Barbie 12 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Barbie 12

    Barbie 12 Активен член

    Се зачлени на:
    28 јули 2023
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Да
     
  7. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.817
    Допаѓања:
    25.758
    Јас сега ја видов сликата.
    Додека исфрлате храна за да видите на што реагира (млеко, јајца, јатки, цитруси и глутен) покрај креми можеш да и правиш и wet wraps.
    Еве линк да прочиташ, може и на YouTube да видиш. При вакви големи реакции помага.
    https://nationaleczema.org/eczema/treatment/wet-wrap-therapy/

    Дополнително, пери само со бебешки детергент, и стави повеќе плакнења на алиштата. Не ја облекувај со облека во боја. Само бело, исто и постелнината.
    Кај вака воспалена кожа секоја вештачка работа на кожата прави плус иритација, вклучително и боите.
    Давај секој ден барем 2 недели сируп за алергија, можеш рупафин. Ако имаш некој во Бугарија или Грција нека ти пратат крема адвантан. Со многу помал процент на кортико, делува многу ефикасно. Кога ќе се повлече егземот, ставај уште 10 дена адвантан за да се направи заштитен слој. Измеѓу кортико ставај чист вазелин крем. Најобичен од аптека.

    Инаку син ми големиот, покрај се друго, прави нови егземи кога ќе касне бомбони или нешто со боја. На овие деца не треба да им се дава ништо со адитиви.

    И јас имам мака со децава со егземи, ама вашето изгледа баш болно, душа дете којзнае колку ја чеша.

    Јас му давам пола апче, супер делува.
     
    Последна измена: 27 септември 2024 во 21:48
    На Erika.greeneyes и јolene им се допаѓа ова.
  8. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.027
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Кажувајте некој витамин ц што не е гаден на вкус.
    Не знам веќе како да и давам лекарства, никако не бидува. Ни со лажење, ни на сила, ги плука. Очајна сум веќе, кога ќе се разболи ми се плаче од што ми текнува дека ништо не сака да пие.

    Друга работа, како да знам ако спушти на гради?
    Матичната денес ја прегледа кажа дека е чиста само грлото малку црвено и дека се работи за вирус. Од вчера и завчера поткашлува ама денеска ми делува дека повеќе се закашлува. Се слуша како влажно кашлање носот и тече а кога влечеме многу малку излегуваат мрсули. Пред спиење крева тт, и кога се заспиваме забрзано некако ми диши.
    Што спреј користите за нос?
    Две години и 2 месеци има.
     
  9. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    3.644
    Забрзаното дишење е од температурата.
     
  10. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.765
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски
    Во сокче или кашичка давај го.
    Ако не и поминува за некој д н пак одете да ја наслуша, не можиш со сигурност да знаеш.
    Секакви спрејови, имам мини аптека со спреј за нос, оперилот најефикасно се покажува да се дава по редовно, а на база на сол, морска вода можеш повеќе пати во денот, на сабајле и навечер оперил.
     
  11. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.765
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски
    Има некој вирус шо кружи само кашлица да има? Правиме инхалација со физиолошки, појќе од 10 дена кашла, се намали малце но не е прекината, давам сирупче ехпулмо за разредување на шлајм дали сте задоволни од овај сируп? Најмногу кашла кога трча.
     
  12. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.349
    Допаѓања:
    38.095
    Пол:
    Женски
    Има, сите кашлаат.
    Кај мене големиот и нема ништо друго освен кашлица. Матичната му рече и на фудбал да продолжи да оди, ќе потраело секако. (facepalm) Цел клас кашлаат, секоја година е исто овој период.
     
    На Lisandra му/ѝ се допаѓа ова.
  13. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.817
    Допаѓања:
    25.758
    Месец ипол кашла веќе. Те повеќе, те помалку. Не е пертусис. И инхалиран и со пулмикорт и со сирупи, испи и антибиотик, бевме на море, ништо не помага.
     
    На Lisandra му/ѝ се допаѓа ова.
  14. MikicaBt

    MikicaBt Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.194
    Допаѓања:
    1.362
    Пол:
    Женски
    Ацерола од алкалоид за грицкање што се. Вкусни се на моиве и ги сакаат многу.
     
    На Mother of 2boys му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Girl239

    Girl239 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2022
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Дете 14м два дена кашла ноќеса исто по малу сируп проспан ни дадоја немаше на плуќа и носот му тече нешто друго што може за кашлицата
     
  16. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    560
    Здраво мајки. Малата ми е 5 години и 8 месеци. Вчера на гакичките забележав како исцедок лигав, зелен, мала количина и како мокро на гакичките. Мокро можеби не се избришала добро после мочкање. Но сабајлево пак имаше како мокро на гакичките. Ставив само судокрем. Гледам дека е како преладена, носето и тече и кива. Дали од прелада може вака? Нема чешање, пецкање, можеби минимално црвенило. Се има случено одамна вака, ама и помина....Дали имате искуства? Синоќа имаше и како помека столица, се пожали ја боли меше, но откако отиде во вц и помина, но приметив гасови со доста силен мирис, не знам дали е поврзано нешто..
     
    Последна измена: 28 септември 2024 во 09:57
  17. Girl239

    Girl239 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2022
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Неможе да спие цело време се закашлува од вчера го пие сирупот друго што може за полесно да спие?
     
  18. Hippie

    Hippie Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2021
    Пораки:
    167
    Допаѓања:
    73
    Пол:
    Женски
    Не ја чеша, тоа е добро и не се жали. Бевме на дерматолог ни препишаа афлодерм и понеделник ќе исптуваме алергии само прво да се смири кожата. ќе исптуваме интрадермални скин прик на инфалативни и нутритивни алергии. Инаку во Биотек исптавме алегии испадна дека на ништо не е алергична, ама дерматологот вика џабе парите сте давале не се иптувало така алергии. Буквално не знаеш на кој пат да тргнеш. Фала ви на сте на одговорите мора многу работи изгледа да исфрлиме.
     
  19. ForeverME

    ForeverME Активен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2024
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    99
    Пол:
    Женски
    Мајки,
    Детето ми е 3 год,и пред да мочка се жали дека го пече доле,веќе 3 пати во рок од една недела се има пожалено.
    Дали е од преладеност или некоја инфекција?! Искуство?
     
  20. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.765
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски
    Може и двете, однеси мокрача да видат.