1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Итно! Прашања за здравјето на децата

Дискусија во 'Дете' започната од RainBow, 29 декември 2018.

  1. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.846
    Допаѓања:
    4.770
    Пол:
    Женски
    Направете уринокултура
     
  2. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.586
    Пол:
    Женски
    Женско или машко дете? Женско може да е вулвитис , намачкај со Миробакт и со кантарионово масло додека не направите уринокултура.
     
  3. Stela Maris

    Stela Maris Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2023
    Пораки:
    1.454
    Допаѓања:
    1.950
    Пол:
    Женски
    Deneska malava, 5.5 godiniki e, ima cel den temperatura, prvo 37 pa groznica ima pa 40, pa kje padne i pak isto od početok. Sega vo 21 i dadov paracetamol (doza kako što ni kažaa od detska klinika) i eve ušte ima 40. Ne kašla, ne teče nos, se žali na stomačeto.
    Bevme na detska klinika, crp 6, leukociti 15, urina obična kao uredna e, grlo ima beli naslagi vo početna faza rekoa. Sirup Amoksiklav od utre tek, za da sabajle ostavime brisevi i urinokultura.

    Malata mnogu zabrzano diše na momenti i spie sega. Da ja budam od vreme na vreme ili da meram temperatura samo i sovet što da pravam?
     
    На sani99 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.976
    Допаѓања:
    21.485
    Пол:
    Женски
    Забрзано дише од температурата.
    Следи тт, во меѓу време можеш да намачкаш сенф на табаните.
    Толку висока тт се спушта многу споро.
     
  5. firequeenn

    firequeenn Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    2.218
    Допаѓања:
    6.635
    Чорапите обавезно со винска киселина водени да се и стави и ги. Кај мене сам бара да му ги воденам кога има темп, убаво му доаѓа му олеснува. Полесно облечено..
    Со помин
     
  6. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.765
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски
    Има дефинитивно шлајм и не знам како да го извадиме, демек пие сирупче и обични инхалации правиме му помага само моментално од денес за утре после си продолжува кашлица, а не ни темп дали да го носам на преглед да не напрај некоја бактерија.
     
  7. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.817
    Допаѓања:
    25.758
    Ништо нема. Ни бактерија, крвна слика супер. Сега почна со фликсоназе па ќе видиме.
     
    На Lisandra му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.027
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Ве молам за мислење.
    Преку ден малата ми е супер, ама навечер во спиење кашла и качува температура, бидејќи сирупот го повраќа и ставам чепче над 38.5. Тоа е кај 3 ноќта обично после и спаѓа и не крева веќе.
    Правевме крвна слика дали рано ја направивме не знам. Не покажа ништо бактериски, само малку покачено вирусно алергиски. Ама од тогаш девојчево се осеќа ко повеќе секрет да има.
    Чистам нос три пати на ден и диво оригано прскам. Пред спиење ми рекоа инхалација само со синомарин. Витамин ц давам. Ама матичната вчера пак ја виде ми рече ќе ми препишела некој послаб антибиотик дека викенд фаќа па ако има потреба да давам, јас не го ни зедов антибиотикот.
    Се прашувам дали постапувам правилно. Температурата секоја ноќ се јавува.
    И секрет има кај грлото така ми рекоа па затоа кашлала во спиење.
     
  9. Sun&Moon

    Sun&Moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    781
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    4 дена со температура, според крвна слика вирус, секрет во нос и кашлање.
    Ја носев два пати на преглед, еднаш кај матичната, вчера во Козле. Викаат дека не е на плуќа, се е во нос и грло затоа крева температура. Не сум мирна со толку дена тт.
    Разладувам, туширам, ставам оцет на нозе, па над 38.5 давам сируп или чепче. Чистам мрсули од нос со шприц, ставам капки и мачкам хлоранфеникол. Ме плаши температурава..
    Дали е нормално?
     
  10. Sun&Moon

    Sun&Moon Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2022
    Пораки:
    781
    Допаѓања:
    1.099
    Пол:
    Женски
    Исто.. и јас не давам антибиотик, 4 дена е со температура ама и преку ден.
     
  11. Erika.greeneyes

    Erika.greeneyes Популарен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2016
    Пораки:
    4.027
    Допаѓања:
    7.539
    Пол:
    Женски
    Кај нас тт почна од четврток ноќта. А кашлањето некаде од средата мислам. Само тогаш беше чат пат поткашлување, сега во спиење знае убаво да се закашла и се слуша влажно кашлање со шлајм.
    Крвна слика правевме во петокот, викам да не беше рано направена па не покажа а да е всушност бактериски. Тоа ме плаши. И јас двавпати бев да ја слушнат два пати ми рекоа дека чиста е на гради дека кај грлото и се собира секрет.
     
  12. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    3.644
    Два различни доктори ти потврдиле дека е вирусно, не паничи.
    И ние бевме со температура 4 дена, помина еве.
     
  13. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.765
    Допаѓања:
    2.785
    Пол:
    Женски
    Како да прекини да ги гризи ноктите и не знам како не го боли, до живец се избришани.
     
  14. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.586
    Пол:
    Женски
    Намачкај му ги со хлорамфеникол , пробај така. Не е штетно ако го излиже а антибиотска маст е за рацете. Јас мојава ја мачкав на уста да не се лиже и ја одвикнав.
     
    На Lisandra му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.748
    Допаѓања:
    4.362
    Грозозо е гелче за одвикнување одвратно е ама мојата го јаде, пробај. :|
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.244
    Допаѓања:
    104.884
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми од петокот има ларингит, и препишаа капки по три пати на ден да пие Soldesanil 2mg се капките, сакам да прашам дали може да прават поспаност?
     
  17. Kallias2

    Kallias2 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2019
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    3.798
    Може. И уште многу други работи може да прават како на пример агресивност, прочитај го баш внимателно упатството, кај син ми кога беше 6 год ако не сум грешка прв пат му препиша педијатарот солдесанил капки тогаш, оти многу кашлаше на минута и неиздржливо беше, не за ларингит. Прв и последен пат ги пиеше. Многу нервозен беше наредниот ден, викаше, урлаше, се нешто му сметаше....зедов упатство да читам и видов дека е последица од капките. Одма ги престанав и му помина кашлицата после само по себе., а и он се смири одма после роа. Требаше 3 дена да ги зема, а јас ден и пол му давав оти многу агресивно се однесуваше.
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.244
    Допаѓања:
    104.884
    Пол:
    Женски

    Ти благодарам. Ние во болница ја однесовме од толку што хрчеше мислев ќе се угуши, и дадоа и таму да пие и за дома ни кажаа 3 дена. Денес трети ден е. Вака друго ништо нема освен што е ептен поспана
     
    На Kallias2 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Hijabigurll

    Hijabigurll Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2018
    Пораки:
    873
    Допаѓања:
    1.344
    Пол:
    Женски
    Здраво мајки синко вчера околу 19 часот крена тт дадов парацетамол и спушти,во текот на ноќта пак крена дадов парацетамол и едвај заспа.. Сабајлево мм му измери во 8 саат имаше 37.9 и од тогаш веќе не крена иначе намален апетит има и хрчка со носот кога е легнат. Прв пат се соочувам со тт пократка од 24 часа дали е можно да трае толку кратко? Обично кога кревал тт го држело по неколку дена.
     
  20. MissBreezy

    MissBreezy Популарен член

    Се зачлени на:
    26 декември 2011
    Пораки:
    689
    Допаѓања:
    2.053
    Пол:
    Женски
    Дали некој има искуство со алергиска реакција од Панцеф? Синко 3 дена го пие и денес појави исип по градите и стомакот.