1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кабала хороскоп

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од Dark-Lady, 17 април 2013.

 1. Dark-Lady

  Dark-Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2013
  Пораки:
  563
  Допаѓања:
  910
  Здраво феминки. Еве нешто за кабала хороскопот. Мислам дека нема ваква тема, па ако постои ваква слободно избришете ја. :) Прочитајте и кажете дали е нешто точно од ова :)


  КАБАЛА-ХОРОСКОП
  Кабалата е еврејски форма на астрологија.Кабала- астрологија се користи за да се анализира шема на поединецот.
  Вовед во читање Кабала
  Генерално,читање вклучува резиме на карактерни црти на лицето,положбата во дрвото на животот,среќен ден, владејачката планета,елемент и многу повеќе.Постојат десет видливи и една невидлива сфера,и секој се отфрла од страна на ангелот чувар на поединецот.Овие десет сфери се: Binah, Chesed, Chokmah, Gevurah, Hод, Кетеr, Malkhuth, Netzach, Tipheret и Yesod. Da'at е невидлива сфера.
  Кабала-астрологијата има многу сличности со Западната астрологија освен Дрвото на животот-на астролошките мапи со планети сместени во сфери. А сферата со одредена планета,дава увид во душата на една личност.
  Десетте сфери во Кабала-Астрологијата:


  Постојат десет сфери и секоја позиција на Дрвото на животот има значење во некоја област од животот.Овде е накратко од она што секоја сфера претставува, соодветните позиции и особеностите на ангелот чувар:

  Malkhuth (10 место) - Malkhuth претставува семеен живот, семејство и блиски односи,и е во крајна позиција на Дрвото на Животот. Оваа сфера е поврзана со архангел Sandalphon и завладеана од зголемувањето на сонцето.Енергијата на Malkuth се вели дека им помога на лицата да одлучуваат за нивната безбедност, начин на живот.
  Yesod (9 место) - Yesod претставува фантазирање на една личност или нивните тајни мисли,надежи и страв. Оваа сфера физички го претставува егото и е вграден со архангел Гаврил.Yesod кореспондира со Месечината,и им помага на лицата да утврдат како да реагираат на животните настани.
  Ход (8-ма позиција) - Оваа сфера се занимава со кариера,бизнис и креативни активности и е управуван од страна на архангел Михаил.Ход кореспондира со Меркур и затоа се поистоветува со мисли процес и комуникација.
  Netzach (7-ма позиција) - Netzach е на исток од Ход и претставува емоции и чувства во блиски односи. Оваа сфера е прикажана од страна на архангел Haniel и кореспондира со планетата Венера.
  Tiphereth (6-та позиција) - Tiphereth претставува она што некои го нарекуваат нашите "поголемо јас",ја сумира животната цел и цели.Оваа сфера е управувана од страна на архангел Рафаел и кореспондира со сонцето.
  Gevurah (5-тто место) - Gevurah претставува животни предизвици и физички се залага за дисциплина. Сферата е управувана од страна на архангел Kamael и усогласува со планетата Марс.
  Chesed (4-та позиција) - Chesed е на исток од Gevurah и претставува можност да расте и да ги надмине предизвиците. Сферата е регулирана со архангел Tzadqiel и е поврзана со планетата Јупитер.
  Binah (3-то место) - Binah претставува вродено знаење.Управувана од страна на архангел Tzaphqiel, Binah е поврзан со планетата Сатурн.
  Chokmah (2-ра позиција) - Chokmah е на исток од Binah и претставува однесување и одговорности.Оваа сфера е управувана од страна на архангел Raziel и усогласува со планетата Уран.
  Кетер (1 позиција) - Кетер се наоѓа над сите други сфери.Оваа сфера претставува нови почетоци и креативен потенцијал.Кетер е управуван од страна на архангел Metatron и кореспондира со планетата Нептун.

  Кабала-календарски месеци

  На хебрејски календарски месеци се сите од лунарниот циклус и сепак празниците се поврзани со годишните времиња,па календарот е мешавина од двете - лунарни и соларни.Kабала-астрологијата идентификува одредени енергии и настани со секој месец од календарот.

  NISSAN (ОВЕН)


  Нисан е првиот месец од календарската година и го прославува израилскиот егзил од Египет,патување од ропството кон слобода.Според Кабалата,овој месец носи сила за да се ослободиме од угнетување и постигнување слобода и во животот.Според Кабалата,овој месец ни обезбедува со космичка сила,да се ослободиме од сите ограничувања и ропството на било кој вид. Нисан е управуван од страна на планетата Марс,поврзан со Овен и носи сила во борбата со конфликтите во нашите животи.
  Овен е прв во огнените знаци и првиот знак во месечинатата и Соларниот астролошки циклус.
  Родените под знакот на Овен се обично моќни, енергични,агресивни,прогресивни,делуваат надмоќно.Кога станува збор за борба,тие ќе направат нешто за да бидат победници,први да ја погодат целта и да го поразат непријателот.
  Нисан ни овозможува да се остават зад себе личните блокади кои не спречуваат од постигнување на вистинската слобода во сите области на животот. Енергијата е откриена секој четиринаесеттиот ден на Нисан,кога месечината е во полна сила.Со Нисан владее Марс,планетата на војната,која ни овозможува да објавиме војна на конфликтите во нашите животи.


  Taurus IYAR (БИК)


  Месец Iyar е поврзан со Бик и е во период на Sfirat Haomer (броењето на Омер).Во ова време ние сметаме 49 дена помеѓу Pesach и Shavuot, и секој ден дава можност да се поправат негативните работи што се правеле во минатото.Овие 49 дена,седум пати по седум различни нивоа на негативност,сите доведуваат до откривање на планината Синај и Бесмртноста.Бидејќи месец Iyar секогаш паѓа во текот на Омер,тоа е време на ниска енергија.Тоа е време во кое може да се заработи и да се подготви за ослободување од сите форми на смртта и на крајот - во односите,бизнисот,здравјето,и сите аспекти на животот.
  Бик е фиксен знак во кој владее Венера.Бидејќи Бик е земјен знак,е во постојана потрага по стабилност во животот и финансиска сигурност.Тие обично се самовработени сопственици на бизниси каде ги ставаат во "контрола" нивните пари и имот.Имаат многу силна волја да купуваат имот,куќи,земјиште и недвижен имот - се со цел да ги поддржат нивните потреби за безбедност.
  Биковите имаат лековита моќ,и многу талентирани да бидат доктори,астролози,уметници,готвачи,пејачи и,се разбира,бизнисмени.Името на хебрејски месец е Iyar, која се залага за "Ани Хашем Rofecha" - "Јас сум Бог, вашиот Исцелител". Ова им нуди способност да почнат процеси на лекување во текот на овој месец. Знаците кои најдобро одговараат на Бик се водените знаци: Риби, Рак и Шкорпија,или земјените знаци: Девица и Јарец.
  Бик е поврзан со тироидната жлезда и вратот,а најдобро познат по своите инаетења и тврдоглавост.

  Gemini SIVAN (БЛИЗНАЦИ)

  Sivan е третиот месец и е централна колона на воздушните знаци.
  Меркур е планета на комуникација,што значи дека има квалификации на учител,советник,на раскажувач..
  Многу тајни се откриваат во космосот во текот на месец Sivan. Sivan е познат како еден од "Матан Тора - давањето на Тората."
  Близнаците се интелектуалци,кои имаат желба да знаат сe,и имаат неограничена љубопитност да се соберат информации од секаков вид.Тоа е затоа што знаењето е моќ.Потребата на Близнаци да се соберат информации им овозможува да изберат што е добро а што е лошо,што е во право или не.Ова ја објаснува тенденцијата Близнаците да скокаат од една тема на друга,а тоа е затоа што,се разбира,тие имаат многу прашања,сомнежи и несигурности. Крајниот резултат е нивната неподготвеност да бидат посветени на една работа.
  Двојството на Близнаци е изразена во секоја област од животот.Тие отелотворуваат способност да се направи повеќе од една задача во исто време,но и тешкотија да се завршат.Имаат тенденција да го менуваат расположението,како ветерот што ги менува правецот и силата.Тоа е причината зошто Близнаците може да бидат друг човек секој ден.

  Cancer TAMMUZ (РАК)

  Tammuz е контролирана од страна на Месечината. Постојат седум растенија каде Кабалистичката Астрологија е врз основа на: Сонцето, Месечината, Меркур, Венера, Јупитер, Сатурн и Марс. Секоја планета контролира два знака, освен Сонцето, која го контролира само Лав (AV) и месечината, која го контролира само ракот (Tammuz).
  Марс го контролира Овен(огнот),и Шкорпија(вода)
  Венера го контролира Бик(земја),и Вага(воздух)
  Меркур ги контролира Близнаците,(воздух),и Девица (земјата)
  Јупитер го контролира Стрелец,(огнот),и Риби,(вода)
  Сатурн го контролира Јарец,(земјата),и Водолија (воздух)
  Месечината го контролира ракот,(вода)
  Сонцето го контролира Лавот,(огнот)
  Моќта на месецот на ракот е да се отстранат какви било проблеми или негативни ситуации во нашиот живот кои можат да предизвикаат непријатности во животите.
  Раковите се претерано чуствителни.Се чини дека ним им треба повеќе љубов од било кој друг знак.Се чувствуваат дека секогаш постои нешто недостасува,а тоа доведува до депресија.Мора да научат да се простат од минатото и гледаат подалеку,без болни чувства и рани.Ова е единствениот начин за нив да се најде вистинска среќа и љубов.
  Раковите се вистински домаќини.Нивното мото е "мојата куќа е мојата тврдина," и тие се силно поврзани на семејството и домот.Тие сакаат историја и археологија - нешто што ги потсетува на минатото.

  Leo AV (ЛАВ)

  Av е една од трите најголеми негативни месеци од годината.Другите две се Tevet-(Јарец), затоа што тоа е управуван од страна на Сатурн,планета со груби проценки,и Tammuz (рак),бидејќи е управуван од страна на Месечината.
  Av - знак на Лав - е управуван од страна на сонцето,и е огнен знак.
  Во центарот на нашиот сончев систем,сонцето носи топлина и живот,без кој органски живот не може да постои,на секоја од светлосните планети.
  Луѓе родени во овој месец се познати (или злогласни) за однесување како сонцето.Нивните карактеристики се лидерство,решителност,доминација и моќ,и оваа комбинација може да доведе до стапици,его и гордост. Секое чувство на его, гордост и супериорност може само да спречи помагање на другите,што никогаш не може да биде добро.
  Месец Av е позната по големите појави на негативност низ историјата за ова време: Шпанската инквизиција, потпишувањето на Конечно решение на Хитлер,и уништувањето на двете светите храмови во Ерусалим, кои сите се сличиле во месецот Av.
  Во деветтиот ден од AV е ден на уништување,но во исто време тоа е раѓањето на Месијата.Каде што постои најголема темнина,таму исто така,лежи најголемиот потенцијал да се открие огромна светлина,но сето тоа зависи од нашите дејства.
  Петнаесеттиот ден од AV - најсреќниот ден во годината. На овој ден,сонцето и месечината се полни. Сонцето - Zeir Anpin,позитивниот пол - претставува машки аспект на нашиот универзум. Месечината - Малхут, негативниот пол - претставува женски аспект на универзумот.Кога месечината ја рефлектира светлината од сонцето,се добива моќ да "се врати светлината" - да даде сила,да се грижи и да го сакаат безусловно.Ова е причината зошто нашите мудреци изјавиле дека нема посреќен ден во годината,а оваа ретка космичка можност овозможува да се најде сродна душа.

  Virgo ELUL (ДЕВИЦА)

  Месец Elul е завршување на лунарната година.Овој месец одговара на знакот на Девица, која е земјен знак и е управуван од Меркур.Знакот на Девица е поврзан со практичност,работа и им служат на другите.Луѓе родени во овој месец чувствуваат потреба да постигнат финансиска сигурност преку работа,и исто така имаат голема потреба да им служат на општеството.
  Луѓето во знакот на Девица можат да најдат успех во заедницата:како лекари,медицински сестри,или било која професија за исцелување на телото и душата,како социјални работници,сервисери, банкари,сметководители, и во професиите на убавината и модата.
  Девиците треба да научат да сакаат,почитуваат и прифаќаат друго лице,без да ги критикуваат,осудуваат или да се обидуваат да ги променат според нивните критериуми.

  Libra TISHREI (ВАГА)

  Tishrei е знак на Вага - седмиот месец од астролошкиот круг кое започнува во Нисан - знак на Овен.
  Луѓето родени под знакот на Вага обично се многу интелектуални луѓе,со големи желби да учат,да го прошират знаењето.
  Планетата Венера е во знакот на Вага.Ова е планета во која владее љубов,пари и уметност.Вагите се романтични луѓе,чувствителни,ја сакаат естетиката, музиката и визуелните уметности.
  Libras имаат тенденција за помагање,но по извесно време умеат да губат рамнотежа.Добри деловни луѓе се,затоа што Венера контролира пари,но вагите треба да научат да даваат милосрдие,донации и слично.
  Покајание или молитва за лошите дела или помисли од вагата може да ја поништи било која негативност.

  Scorpio MAR CHESVAN (ШКОРПИЈА)

  Шкорпијата е воден знак,и е управуван од Марс и Плутон.
  Формирани се седум планети во сончевиот систем,но во минатиот век,уште три планети се откриени и како резултат на тоа,и Плутон има влијание врз знакот на Шкорпија.
  Сите водни знаци се емотивни,но Шкорпионите се особено ирационални кога станува збор за нивните емоции.Тие одат во крајности,подеднакво и во позитивни и негативни аспекти.Постои само црно и бело во светот на Шкорпија,нема сива област.Ако не сте нивни пријател, тогаш сте стандардно нивниот непријател.
  Шкорпиите имаат огромна желба за моќ и контрола,и го сакаат тоа по секоја цена.Не се колебаат,не се двоумат,остануваат на она што го замислиле со решителност,што понекогаш може да резултира со непотребна сила и насилство. Марс,што владее со месец Шкорпија,е планета и грчкиот бог на војната,што ги прави сите шкорпии воини кои имаат желба да ги елиминираат нивните непријатели,без оглед на се.
  Плутон дава моќ и енергија,што се пројавува како нов живот.Им дава на шкорпиите длабоки сексуални желби,и можат да одат толку далеку,и да ги оштетат нивниот репродуктивен систем и половите органи,што доведува до импотенција,неплодност,и рак.
  Шкорпија е фиксен знак,што значи дека тие не сакаат промени и сакаат да имаат целосна контрола над животите на оние околу нив.Нивниот најголем страв е да се изгуби контролата.
  Во светот на Шкорпијата љубовта е сe,но ако се посомневаат,таа љубов може да се претвори во омраза. Не може да прости и да заборави,туку се одмаздува.
  Шкорпиите се многу добри бизнисмени.Тие сакаат пари, бидејќи тоа им дава контрола и моќ.Многу добри политичари се,лекари,физиолози,астролози,и финансиери. Тие имаат многу моќна метафизичка способност и интуиција,многу силна мистична и духовна сила.Ако некоја Шкорпија избира "погрешен пат",тие можат да бидат од најсмртоносните и безмилосни членови на мафијата.

  Sagittarius KISLEV (Стрелец)

  Kislev е знак на Стрелец.Тоа е централен огнен знак, управуван од Јупитер.
  Стрелец на еврејски се нарекува Keshet, или виножито. Keshet е претставена од страна на кентаур, митолошкиот полу-човек,полу-коњ личност која лови со лак и стрела.
  Јупитер претставува желба за учење,знаење,поле на науката,биологија,образованието,уметноста и музиката. Стрелецот е роден оптимист,за него сe е секогаш во ред и секогаш средено на најдобар можен начин. Стрелците чувствуваат дека тие можат да ги решат сите проблеми и ќе направат се што се бара од нив.
  Стрелците се склони кон прекумерен оптимизам, претерување,исмејување,коцкање и опојности.Тие се природни филозофи,наставници,едукатори,љубовници, комуникатори,и пријатели.Сакаат да патуваат,ја сакаат нивната слобода и простор,заинтересирани за истражување,како и за студија на човековото однесување,култура и религија.Тие го споделуваат своето знаење со оние кои тоа го бараат.
  Срелците се авантуристички луѓе кои се одлични возачи, како и пилоти.Тие сакаат спорт и ја преиспитуваат својата судбина со преземање на непотребни ризици.

  Capricorn TEVET (ЈАРЕЦ)

  Месец Tevet е во знакот на Јарец во кој влијае Сатурн. Сатурн обезбедува спроведување на законот во космосот, давајќи секому токму она што го заслужуваат.Ова е причина Сатурн да добива толку лоши критики меѓу астролозите.Книга,напишана од Авраам Патријархот повеќе од 4.000 години,открива дека Сатурн е одговорен за одвлекување на вниманието,болести,смрт,затвори, сиромаштијата,срам,и многу други пречки кои ги мачат нашите животи.
  Јарец е земјен знак,има силна врска со материјалниот свет.Луѓе родени во овој месец имаат силна потреба за финансиска сигурност.Тие веруваат само во она што нивните пет сетила го почуствуваат и имаат проблем да видат подалеку од очигледното.
  Јарците се семејно ориентирани и имаат силни домашни врски.Тие можат да бидат одлични рекетари.Јарците стравуваат што утре може да им донесе и од потенцијален недостиг на средства за опстанок.
  Оние кои се родени во Tevet традиционално се сигурни, одговорни,грижливи.За нив времето е пари!Можат да бидат сметководители,инженери, адвокати.
  Јарец е еден од трите најтешки месеци од годината,но благодарение на празникот Ханука,кој е во првите два дена од Tevet,им дава сила што може да се одржи во месецот.

  Aquarius SHEVAT (Водолија)

  Месец Shevat е корелација со астролошкиот знак на Водолија,кој е воздушен знак.Тоа е трет од воздушните знаци: Близнаци, Вага и Водолија.Водолијата е управувана од страна на две планети.Традиционалната Сатурн,како и од современите астрологија Уран, откриена од астроном Вилијам Hershel на 13 Март 1781.
  Сатурн,седмата планета во Сончевиот систем,е планета на пресудата,со цел,одговорност,дисциплина и закон. Уран е осма планета во Сончевиот систем,оној кој ги крши правилата и ограничувањата.Уран издигнува до нова свест и нови концепти на надворешно ограничување.
  Водолиите се бунтовни по природа, бидејќи тие постојано се соочуваат со продорни прашања во врска со нивната индивидуалност,нивната посебност и идентитет.
  Од водолиите има одлични компјутерски техничари, научници,и социјални работници.
  Водолиите сметаат дека се единствени...дека стојат во толпата луѓе и дека не може никој да се игнорира.Бунтовници се,бунтуваат против основани начини на вршење на работите,секогаш во потрага да се најдат нови,подобри начини за решавање на светските проблеми.
  Иако водолиите бараат правда за сите,ова е глобална потрага,а не за една личност.Тие поддржуваат нешта кои се големи и благородни,но не успеваат да бидат чувствителни на оние околу нив кои страдаат.Водолиите често немаат чувство на практичност,и нивната желба за оригиналност ги тера да се издвојуваат од толпата.И покрај нивниот стил и отвореност,тие се исто така најтврдоглавите на сите знаци.Мразат затвореност од било кој вид.
  Сепак, најголемиот предизвик да соочуваат е најчесто нивното его.
  Водолиите имаат моќ да се ослободи од ограничувањата на физичкиот свет. Но,да се манифестира оваа моќ,тие мора да се контролираат.За жал,водолиите обично имаат такво високо мислење за самите себе и тој став може да стане нивната единствена цел.Мора да ја остават нивната гордост,и да сфатат дека тие биле доверени со нивните атрибути со цел да се манифестира одредена сила во овој свет.Тие се само канали за оваа енергија, а не за своја лична слава.
  Треба да се справат со најтешкото ограничување - замолчување на егото и практикување на смирение и скромност,да живеат во едноставноста.

  Pisces ADAR (РИБИ)

  Рибите го завршуваат астролошки циклус кој започнува со Овен.Тоа е централна колона на водените знаци,и е контролирана од страна на две планети Јупитер и Нептун.
  Јупитер контролира два знака: Риби и Стрелец. Овие два месеци, Адар и Kislev, се карактеризирани со огромно чудо поради енергијата на Јупитер.
  Јупитер е планета на успех,чуда,проширување на метафизички суд и продолжување на духовна способност.
  Втората планета,Нептун откриена во 19 век,како планета да владее со апстрактност;да нема граници и ограничувања.Го контролира интуиција,имагинација, креативност и уметност.
  Комбинацијата на овие две планети им дава на Рибите многу моќна емоционална способност.Тие се неверојатно чувствителни и ранливи со најсилна интуиција. Навистина можат да влезат во срцето на една личност,да сочуствуваат во болката и страдањето на другите.
  Многу Риби имаат дарба за математика,наука,и метафизиката (Алберт Ајнштајн беше риба).Симболот за риба е две риби пливаат во спротивни насоки.
  Адар е единствениот месец кој се повторува во една календарска година.Поради разликата помеѓу Месечината и соларната година,мудреците додале дополнителен хебрејски месец на Месечината во годината со цел да се балансираат двете.Овој пример се случува случајно 7 пати секои 19 години. Кога ќе се доживеат два месеци од Адар,се дава дополнителна доза на таа моќна енергија.Адар е последниот од женскиот месеци и е во шестиот месец од Вага и кабалистичката Нова Година. Шест претставува Yesod,прозрачна еманација што пренесува енергија за да Малхут (нашиот свет),па Адар дава дури и повеќе потенцијал од другите.
   
  На LudaDevojka му/ѝ се допаѓа ова.
 2. MarchelineAmaru

  MarchelineAmaru Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јули 2010
  Пораки:
  2.255
  Допаѓања:
  1.343
  Libra TISHREI (ВАГА)

  Tishrei е знак на Вага - седмиот месец од астролошкиот круг кое започнува во Нисан - знак на Овен.
  Луѓето родени под знакот на Вага обично се многу интелектуални луѓе,со големи желби да учат,да го прошират знаењето.
  Планетата Венера е во знакот на Вага.Ова е планета во која владее љубов,пари и уметност.Вагите се романтични луѓе,чувствителни,ја сакаат естетиката, музиката и визуелните уметности.
  Libras имаат тенденција за помагање,но по извесно време умеат да губат рамнотежа.Добри деловни луѓе се,затоа што Венера контролира пари,но вагите треба да научат да даваат милосрдие,донации и слично.
  Покајание или молитва за лошите дела или помисли од вагата може да ја поништи било која негативност.

  Добар опис ,само ме збуни ова со појкајаниево :lol: Дали истото би важело кога би убила човек? :rofl:
   
 3. LudaDevojka

  LudaDevojka Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2013
  Пораки:
  147
  Допаѓања:
  62
  Gemini SIVAN (БЛИЗНАЦИ)

  Sivan е третиот месец и е централна колона на воздушните знаци.
  Меркур е планета на комуникација,што значи дека има квалификации на учител,советник,на раскажувач..
  Многу тајни се откриваат во космосот во текот на месец Sivan. Sivan е познат како еден од "Матан Тора - давањето на Тората."
  Близнаците се интелектуалци,кои имаат желба да знаат сe,и имаат неограничена љубопитност да се соберат информации од секаков вид.Тоа е затоа што знаењето е моќ.Потребата на Близнаци да се соберат информации им овозможува да изберат што е добро а што е лошо,што е во право или не.Ова ја објаснува тенденцијата Близнаците да скокаат од една тема на друга,а тоа е затоа што,се разбира,тие имаат многу прашања,сомнежи и несигурности. Крајниот резултат е нивната неподготвеност да бидат посветени на една работа.
  Двојството на Близнаци е изразена во секоја област од животот.Тие отелотворуваат способност да се направи повеќе од една задача во исто време,но и тешкотија да се завршат.Имаат тенденција да го менуваат расположението,како ветерот што ги менува правецот и силата.Тоа е причината зошто Близнаците може да бидат друг човек секој ден.

  се е точно...ама баш се
   
 4. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  5.739
  Допаѓања:
  54.589
  Пол:
  Женски
  Gemini SIVAN (БЛИЗНАЦИ)

  Sivan е третиот месец и е централна колона на воздушните знаци.
  Меркур е планета на комуникација,што значи дека има квалификации на учител,советник,на раскажувач..
  Многу тајни се откриваат во космосот во текот на месец Sivan. Sivan е познат како еден од "Матан Тора - давањето на Тората."
  Близнаците се интелектуалци,кои имаат желба да знаат сe,и имаат неограничена љубопитност да се соберат информации од секаков вид.Тоа е затоа што знаењето е моќ.Потребата на Близнаци да се соберат информации им овозможува да изберат што е добро а што е лошо,што е во право или не.Ова ја објаснува тенденцијата Близнаците да скокаат од една тема на друга,а тоа е затоа што,се разбира,тие имаат многу прашања,сомнежи и несигурности. Крајниот резултат е нивната неподготвеност да бидат посветени на една работа.
  Двојството на Близнаци е изразена во секоја област од животот.Тие отелотворуваат способност да се направи повеќе од една задача во исто време,но и тешкотија да се завршат.Имаат тенденција да го менуваат расположението,како ветерот што ги менува правецот и силата.Тоа е причината зошто Близнаците може да бидат друг човек секој ден.

  Тотално се е точно! :$ :lol:
   
 5. SiMpAtIcNaTa

  SiMpAtIcNaTa Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2010
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  1.578
  Aquarius SHEVAT (Водолија)

  Месец Shevat е корелација со астролошкиот знак на Водолија,кој е воздушен знак.Тоа е трет од воздушните знаци: Близнаци, Вага и Водолија.Водолијата е управувана од страна на две планети.Традиционалната Сатурн,како и од современите астрологија Уран, откриена од астроном Вилијам Hershel на 13 Март 1781.
  Сатурн,седмата планета во Сончевиот систем,е планета на пресудата,со цел,одговорност,дисциплина и закон. Уран е осма планета во Сончевиот систем,оној кој ги крши правилата и ограничувањата.Уран издигнува до нова свест и нови концепти на надворешно ограничување.
  Водолиите се бунтовни по природа, бидејќи тие постојано се соочуваат со продорни прашања во врска со нивната индивидуалност,нивната посебност и идентитет.
  Од водолиите има одлични компјутерски техничари, научници,и социјални работници.
  Водолиите сметаат дека се единствени...дека стојат во толпата луѓе и дека не може никој да се игнорира.Бунтовници се,бунтуваат против основани начини на вршење на работите,секогаш во потрага да се најдат нови,подобри начини за решавање на светските проблеми.
  Иако водолиите бараат правда за сите,ова е глобална потрага,а не за една личност.Тие поддржуваат нешта кои се големи и благородни,но не успеваат да бидат чувствителни на оние околу нив кои страдаат.Водолиите често немаат чувство на практичност,и нивната желба за оригиналност ги тера да се издвојуваат од толпата.И покрај нивниот стил и отвореност,тие се исто така најтврдоглавите на сите знаци.Мразат затвореност од било кој вид.
  Сепак, најголемиот предизвик да соочуваат е најчесто нивното его.
  Водолиите имаат моќ да се ослободи од ограничувањата на физичкиот свет. Но,да се манифестира оваа моќ,тие мора да се контролираат.За жал,водолиите обично имаат такво високо мислење за самите себе и тој став може да стане нивната единствена цел.Мора да ја остават нивната гордост,и да сфатат дека тие биле доверени со нивните атрибути со цел да се манифестира одредена сила во овој свет.Тие се само канали за оваа енергија, а не за своја лична слава.
  Треба да се справат со најтешкото ограничување - замолчување на егото и практикување на смирение и скромност,да живеат во едноставноста.

  Се е точно. Посебно делот за најтврдоглав знак и тоа дека мразат затвореност од било кој вид.
   
 6. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.530
  Допаѓања:
  4.179
  Пол:
  Женски
  Libra TISHREI (ВАГА)

  Tishrei е знак на Вага - седмиот месец од астролошкиот круг кое започнува во Нисан - знак на Овен.
  Луѓето родени под знакот на Вага обично се многу интелектуални луѓе,со големи желби да учат,да го прошират знаењето.
  Планетата Венера е во знакот на Вага.Ова е планета во која владее љубов,пари и уметност.Вагите се романтични луѓе,чувствителни,ја сакаат естетиката, музиката и визуелните уметности.
  Libras имаат тенденција за помагање,но по извесно време умеат да губат рамнотежа.Добри деловни луѓе се,затоа што Венера контролира пари,но вагите треба да научат да даваат милосрдие,донации и слично.
  Покајание или молитва за лошите дела или помисли од вагата може да ја поништи било која негативност.
  :?: До некаде е точно