Каде да најдам/купам? (food edition)

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од martina325, 1 септември 2012.

 1. martina325

  martina325 Активен член

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Извинете не најдов слична тема, а итно ми треба да ве прашам нешто !
  Ако знаете каде би можела да купам Absinth низ Скопјево, која е цената, и дали бараат лични карти ?
  Фала однапред ! :)
   
 2. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.649
  Допаѓања:
  15.505
  Пол:
  Женски
  Маршмелоус?
  Ама вакви да бидат

  [​IMG]

  [​IMG]
   
  На Cinderfakinrella и HollyWoodGirl им се допаѓа ова.
 3. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.649
  Допаѓања:
  15.505
  Пол:
  Женски
  Има ли кај нас Орео колачиња?
  Не сум сретнала... :?:
   
 4. LittlePinky

  LittlePinky Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2013
  Пораки:
  1.378
  Допаѓања:
  4.310
  Пол:
  Женски
  мислам дека нема..ама којзнае :?:
   
 5. RozeSk

  RozeSk Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  26
  Дали некој има одговор на ова прашање зошто и на мене ми требаат :)
   
  На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.252
  Јас барав Маршмелоус, по Рамстор, Веро, Тинекс, ама баш никаде немаше исти вакви.
  Мислам дека сеуште не ги увезуваат кај нас.

  Најдов само во боја, како за дечиња, 75 ден. едно пакетче. (и тие се користат за фондан)
   
  На RozeSk и sofijanoka им се допаѓа ова.
 7. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.649
  Допаѓања:
  15.505
  Пол:
  Женски
  И јас се живо пребарав,уште каде не влегов и ништо. :( Се си мислам во Carrefour не пребарав добро. :(
   
  На RozeSk му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.252
  Не жали Софијанока. :lol:

  Ги нема, мислам дека кај да бараш, нема да најдеш. (ОСвен по некои слаткари ако одвај најдиш)

  А, зошто ти требаат ? Ако е за фондан си имаш во слаткара готов фондан.
  Со овие само ќе се изнамачиш дома, ем скапички се. ;)
   
  На RozeSk му/ѝ се допаѓа ова.
 9. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.493

  Во Карфур дефинитивно нема од овие белите, него некои нивни модификации во разни бои, како и по другиве маркети. Јас барав исто, не се снајдов баш па ги прашав вработените, и ми го рекоа тоа.


  Нема кај нас Орео.
   
 10. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.649
  Допаѓања:
  15.505
  Пол:
  Женски
  Знаев дека добро прочепкав.И јас прашував кај и да влезев,ама ми нудеа Haribo минијатурни шарени детски маршмелоучиња,ама не ми вршат работа.
  Не,не ми требаат за фондан за `smores ми требаат.
  [​IMG]

  [​IMG]

  :inlove: :inlove: :inlove:

  Ги јадев во јуни,во Тетово,ми рекоа ги купиле до САД ама веројатно има и тука во поголемите маркети.И ја оттогаш се убивам барајќи ги насекаде,ама залудно. :(
   
 11. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  5.881
  И јас сакам да најдам за еден рецепт на торта, ама ќе мора да барам алтернативи. На интернет има полно рецепти за правење домашни, ама бараат течна гликоза (или пченкарен сируп), па и тоа ми е компликација и за барање и за правење.
   
 12. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.318
  Допаѓања:
  5.255

  Гликоза имаш во било која аптека, околу 100 ден е шишенце. Јас купував кога правев фондан
   
 13. Divajn

  Divajn Популарен член

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  366
  Допаѓања:
  223

  Орео мислам нема кај нас, ама кога јадев летово Грција, исти ми беа како оние Темпо колачиња на Ulker

  [​IMG]

  Онака како за алтернатива кажувам :rofl:
   
 14. doutzen

  doutzen Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2013
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  158
  готови не верувам да можеш да најдеш ама рецептот е многу лесен можаш да пробаш да направиш
   
 15. elanor

  elanor Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  373
  Допаѓања:
  593
  Пол:
  Женски
  Орео најблиску има во фри шоп на Богородица или во Бондстил.
  И не, немаат врска со Темпо од Улкер (иако јас си ги сакам и Темпо). Орео се далеку подобри :$ ^_^

  Маршмелоу кај нас има од тој одвратниот во боја (јас сериозно во уста не можам да го ставам :puke: ) кој по текстура ни оддалеку не наликува на маршмелоу-то кое е потребно за одредени "американски" рецепти. На пример, маршмелоу ако се стави во какао или топло чоколадо треба да се стопи. Овие што се продаваат во Македонија се како од пластика направени.
  Има на coolinarika рецепти за домашно маршмелоу, ама ако ти е за с'морс не знам колку ова домашно направеното ќе ти заврши работа затоа што маршмелоу-то ќе треба да се испече (нели на логорување на стапче што го печат).
  Еве едно рецептче за домашно маршмелоу
  http://www.foodnetwork.com/recipes/alto ... index.html
   
  На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
 16. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  5.881
  Фала ти, тогаш може и да успеам да го направам. За оваа торта ми треба:
  http://www.coolinarika.com/recept/torta-od-narance-i-cokolade-koja-se-ne-pece/

  Орео имаше во Coffeeshop-от во Соравија, не знам дали сега тој работи. Можеби ги има и во другите места каде таа линија на кафиња се продава.
   
  На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
 17. sofijanoka

  sofijanoka Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2013
  Пораки:
  2.649
  Допаѓања:
  15.505
  Пол:
  Женски
  Кај точно е Coffeshop-от ??
   
 18. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.318
  Допаѓања:
  5.255
  Еве ти еден рецепт како се прави домашно и не треба гликоза http://www.coolinarika.com/recept/domaci-marshmallows/
  http://umojojkuhinji2.blogspot.com/2009 ... zenac.html
   
 19. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  5.881
  sofijanoka:
  На првиот спрат, веднаш спроти книжарницата Три. Не сумм поминала одамна таму и не знам дали работи (цела Соравија ми личи дека пропаѓа)

  slavica999:
  Фала ти, баш ова го барав!
   
  На sofijanoka му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Rubiii

  Rubiii Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  2.107
  Допаѓања:
  4.268
  Пол:
  Женски
  Корен од глуварче?
  Прочитав дека чајот од него е одличен , па ме интересира од каде можам да го набавам.