1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каде да учам Шведски?

Дискусија во 'Образование' започната од KejtiKaulitz, 26 август 2011.

 1. KejtiKaulitz

  KejtiKaulitz Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  42
  Вујко ми и вујна ми годинава ќе се селат во Шведска, а јас за 2 години (кога ќе завршам средно) ќе одам кај нив да учам или да работам а воедно и да живеам. Имам прочитано дека ќе имаш многу предности ако покрај англиски знаеш и шведски, само тука во Велес нема никаков курс за Шведски. Дали знаете каде има ваков курс, и дали би препорачале некој линк од интернет, бидејќи сум упорна и би било супер и од онлајн да учам.

  Фала однапред :talk:
   
 2. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  5.136
  Допаѓања:
  46.607
  Пол:
  Женски
  На KejtiKaulitz му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.711
  Допаѓања:
  59.970
  ^Да, шведски е. :D

  Па, ретко е некој да го знае јазикот, особено во нашиот мил, мал, драг Велес. Не знам дали има некој таков, тешко. Ако си спремна да одиш на курсеви во Скопје, мислам дека имаш повеќе шанси да налеташ на таков човек.

  За онлајн учење, да не те обесхрабрувам, ама не може којзнае колку да се научи. Било кој јазик. А и не се секирај дека мораш предвреме да го научиш. Ако сериозно размислуваш да се преселиш таму, тогаш првите години државата ќе ти плаќа да одиш и да го учиш. Најубаво се учи така, кога си окружена со јазикот, па сакала нејќела, ќе го научиш.

  Можеш на филмови да пробаш да симнуваш шведски превод, чисто колку да ја видиш формата на речениците, глаголот, некои мали зборчиња... Нормално, ако знаеш англиски па си го поврзуваш значењето.

  Не е најтежок јазик, изговорот е малку ЧКЉ, ама граматиката е лесна. Lycka till! :D
   
  На KejtiKaulitz му/ѝ се допаѓа ова.
 4. pink4ever

  pink4ever Популарен член

  Се зачлени на:
  23 октомври 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.012
  За основни работи почни на livemocha.com
  Лесно се учи, бидејки е и визуелно.
  Ќе ти биде забавно, не е воопшто напорно. :)
   
  На KejtiKaulitz му/ѝ се допаѓа ова.
 5. KejtiKaulitz

  KejtiKaulitz Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  42
  Фала многу. Овоа ливемоцха мислам дека ќе биде корисно, на тоа погоре неможам да се снајдам. Еве почнувам веднаш да учам без да губам време.
   
 6. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  5.136
  Допаѓања:
  46.607
  Пол:
  Женски
  Лесно е многу, одиш само на сините стрелки кај што пишува Опис на содржина, има повеќе страници и со нив се менуваат, и кога ќе си избереш која страница сакаш стискаш само на Покажи и скриј и ти го покажува текстот на Шведски :)
   
  На KejtiKaulitz му/ѝ се допаѓа ова.
 7. KejtiKaulitz

  KejtiKaulitz Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  42

  Се снајдов.. Веќе ги научив првите 40 фрази.. цел ден ги учев вчера.. Стварно е корисно. Само треба да има некаде и заменки, броеви и азбука најпрво. Јас прво на YouTube ја учев азбуката.. па после другово.
   
 8. belieber

  belieber Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.082
  Допаѓања:
  642
  http://www.goethe-verlag.com/book2/MK/MKSV/MKSV002.HTM
  еве ти све комплетно ;)
  и ја имам тетка од шведска па кога ќе ми се јави ќе научам нешто да ја изнендам :D
  се надевам дека ќе успееш да научиш али не се секирај тетка ми кога отиде таму ништо незнеше, а сега све знае :D