1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каде е ќерка ми? (Kizim nerede?) [Канал 5]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од Barbica, 25 октомври 2011.

  1. Look

    Look Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    1.034
    Допаѓања:
    884
    Аман бре,сите ќе умрат!
     
  2. SarahTayMomsen

    SarahTayMomsen Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2011
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    650
    Многу ми е интересна серијава сакам да прашам ако некој знае кога кје ја пронајдат на крајот на средината на серијата? КОГА!?! :$
     
  3. antilla

    antilla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    381
    Серијава била копија на некоја латино-американска ¿Dónde está Elisa?.
    Инаку не ја гледам, онака само, споделувам информација што ja слушнав :)
     
  4. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    многу ми е интересна серијава штета што ќе заврши тажно :/
     
  5. LitttleRNBPrincess

    LitttleRNBPrincess Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    795
    Допаѓања:
    950
    Пол:
    Женски
    Ааа серијава нема некоја епизода да не ја пропуштам ептен е убаваа.. тој Рузгел (мислам дека вака се викаше братучедпт на Зејнеп што се сакаат тој со црната коса) многу ми е убав :D <33
     
  6. Danilela

    Danilela Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    1.807
    Незнам за копија од серија, ама јас пак слушнав дека приказната е вистинита и според тоа е направена серијата.
     
  7. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158

    Скроз иста е шпанската со турската. Ама скроз. Еве го почетокот

    http://www.youtube.com/watch?v=bekSwdisz0w
     
  8. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Имам прашање :wasntme:
    Како ќе умре мајка и на Зејнеп??
     
  9. skorpija123

    skorpija123 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2011
    Пораки:
    699
    Допаѓања:
    2.624
    Ќе умре ?
     
  10. antilla

    antilla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    381

    Donde esta Elisa е чилеанска серија во продукција на Телемундо од 2008/2009 година, која не е базирана врз конкретен случај, туку е инспирирана од вистински настани слични на овој (тука има нешто повеќе)
    ¿Dónde está Elisa? fue una telenovela chilena, estrenada el martes 21 de abril de 2009 por TVN y finalizada el miércoles 4 de noviembre del mismo año, tras 112 capítulos emitidos. Inspirada en el libro sueco Los hombres que no amaban a las mujeres de Stieg Larsson, y en casos reales de desaparición, los guiones fueron escritos por Pablo Illanes, Nona Fernández, Hugo Morales y Josefina Fernández y la dirección estuvo a cargo de María Eugenia Rencoret.

    Su trama gira en torno a la crisis que origina la desaparición de Elisa (Montserrat Prats), una de las hijas del matrimonio formado por el empresario Raimundo Domínguez (Francisco Melo) y Francisca Correa (Sigrid Alegría), quienes luego de 17 años de vida en común ven derrumbarse todas sus certezas tras éste secuestro.

    La historia se inspiró en casos reales como la desaparición de la niña Madeleine McCann, aunque en esta historia no es una niña pequeña la que desaparece, sino una joven, cuya desaparición en una discoteca la hace muy cercana al asesinato de Jorge Matute Johns. La lista de sospechosos de su secuestro es larga, entre ellos, familiares, compañeros de estudios y amigos del ambiente de juerga que ella frecuentaba antes de desaparecer.

    Las grabaciones comenzaron el jueves 14 de agosto de 2008 y finalizaron en abril de 2009, antes de que se divulgaran las fotos del final de la teleserie el 17 de septiembre de 2009 por el diario La Tercera.
    __________________________________________________________________________________________
    ¿Dónde está Elisa? (Where is Elisa?) is a Chilean telenovela, that first appeared on television on April 21 of 2009 in TVN. Written by Pablo Illanes, with scripts from Pablo Illanes, Nona Fernández, Hugo Morales and Josefina Fernández. Directed by María Eugenia Rencoret. In 2010 the telenovela was remade by the Telemundo network in the USA and [MD entertainment] in Indonesia which is titled Di Mana Melani. ABS-CBN of the Philippines is doing a remake entitled Nasaan Ka, Elisa?.

    The story involves the events of the disappearance of Elisa (Montserrat Prats), one of the daughters of the couple formed by Raimundo Domínguez (Francisco Melo) and Francisca Correa (Sigrid Alegría), who after 17 years of marriage become so desperate that their own marriage is in danger.

    Inspiration of the story comes from the real life drama involving vanished British native Madeleine McCann in Portugal. However, unlike the McCann story, the soap opera features a teenager who disappears and not a small child. The disappearance in a local club makes the story very similar to that of Jorge Matute Johns, a Chilean youngster who disappeared and was never seen again after leaving a party at a local disco. The list of suspects is long and includes family members, fellow students, and friends of the teenager who frequented the same places that she did prior to her disappearance.

    Production began on August 14, 2008.

    The first infomercial or preview of the production was shown on Friday March 13, 2009.

    додека Kizim nerede е снимена 2010/11 и е копија на Donde esta Elisa. :!:
     
  11. dragan4eDR

    dragan4eDR Популарен член

    Се зачлени на:
    13 ноември 2010
    Пораки:
    977
    Допаѓања:
    213
    Пол:
    Женски
    а да не знае некој кој се киднаперите?
     
  12. anamariia.x3

    anamariia.x3 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    578
    Допаѓања:
    856
    Може некој да ми каже што ќе се случи понатаму?
     
  13. skorpija123

    skorpija123 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2011
    Пораки:
    699
    Допаѓања:
    2.624
    Знам дека Митхад е замешан во киднапирањето, другуте гиднапери не ги знам
     
  14. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.200
    Допаѓања:
    235.328
    Кој беше Митхад, мажот или швалерот на Ипек?
     
  15. ceca-1

    ceca-1 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2010
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    5.092
    Не е Нитхад,место Митхад??
    Многу е добра серијава само не знам зошто Кан кога знае дека целото семејство лаже нека им ги прислушлува телефоните на сите и решен проблем.Или кога се сомнева во Нитхад нека го следи цело време.Така е?
     
    На Donatella му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Donatella

    Donatella Активен член

    Се зачлени на:
    10 декември 2011
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    14
    Мислам оти на крај "кривецот" 100% ќе е некој многу близок, уствари некој од фамилијата и воопшто не е некој од овие сега "понудените".
     
  17. Danilela

    Danilela Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    1.807
    Јас мислам дека Зејнеп и Нихат биле во врска. Го гледав крајот, само не сум сигурна што разбрав што не :D бидејќи не разбирам турски. На крајот Нихат сам ќе си пуца во ногата најверојатно за да испадне жртва и ќе влезе во колибата каде што е Зејнеп и ќе ја прегрне. Тогаш ќе дојде полицијата. Ама на крај и него ќе го убијат :wasntme: Навистина нејасно...
     
  18. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Морам да ви кажам што рече тато пред некој ден...ја даваат серијава и оваа Хазал,Ханзал,ханзаплас или како и да се вика,нели буричкаше по тоа алиштата на Зејнеп...и тато во тој момент поминува пред телевизор и вика:Оваа па само сака алиштата да и ги земе :rofl: ...со дада и со мама се одмочавме од смеење...и сега кога и да ја дадат викаме еве ја ваа алиштата шо сака да ги земе :rofl: :rofl: :rofl:

    Едит:Абе овој Џемов убав ми се виде :D

    И дај кажете како се вика тој убавиот со зелените очи да си симнам слики :P
     
  19. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.963
    Пол:
    Женски
    Леле, колку само ми падна жал за Ипек...па и за Нихат ;( , се растурив од плачење, мм ме утепа од зафркавање :lol: .

    Морее, да имаше Ипек малку повеќе памет во тоа главчето, па да ја пушти снимката на брат и' да види шо праи зет му во негова канцеларија, да видам дали ќе се силеше толку...мочко, го покажа вистинското лице Бахадир конечно. Од старт ми беше антипатичен и се покажа зошто. Нихат излезе стопати почовек.
     
  20. Danilela

    Danilela Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    1.807
    Па Ипек прва го изневери Бахадир, ако и е! И стварно не си ги гледаше децата порано, себична е и само на себе си мисли. А за Нихат и мене ми падна малку жал. :worried: Оно додуше сите се такви :D сите нешто матат и по некоја тајна имаат. И сеуште неможам да сфатам како можат братучедите меѓу себе да се заљубуваат. Оваа Хазал луда. Прво за се нешто што не и ваља сече вени, сега ова со гардеробата и карминот на Зејнеп... :fubar: Ма сите луди :D само си префрлуваат еден на друг а сите криви за по нешто. Не се знае ни кој пие ни кој плаќа... :lol: