Каде има најубава баклава?

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Cecyska, 8 мај 2013.

 1. Dream-Girl

  Dream-Girl Caffeine addict ☕ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  11.398
  Допаѓања:
  126.435
  Пол:
  Женски
  На ТВ сител т.е во серијата Зет-Домазет и ми се јаде баклава :(
   
 2. tinka-mace

  tinka-mace Популарен член

  Се зачлени на:
  5 мај 2013
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  3.386
  Пол:
  Женски
  кај нас до пред некој ден имаше таква :lol: малку истажував на нет и најдов како ја прават... и си јадевме турска баклавааа :inlove: :inlove:
   
 3. Dream-Girl

  Dream-Girl Caffeine addict ☕ Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  11.398
  Допаѓања:
  126.435
  Пол:
  Женски
  Убаво мене ми се јаде ама нема кај мене кој да прави,а мама не сака баклава ми и де да се дерам :yawn: :yawn: :yawn: :yawn:
   
 4. skenco

  skenco Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2013
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  47
  кај мајка ми за бајрам ;)
   
 5. Iv.girl55

  Iv.girl55 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2013
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  98
  Пол:
  Женски
  Петиција ќе напишеме да дојде Караман да ни направи по една баклава, да си ја засладиме душичката :D
   
  На tessie и sofijanoka им се допаѓа ова.
 6. Captain-Omni

  Captain-Omni Популарен член

  Се зачлени на:
  2 септември 2013
  Пораки:
  651
  Допаѓања:
  5.217
  Сериозно, има ли турци на форумов, некој да каже у чаршија или чаир или било каде, кај да најдеме добра баклава. И има ли било каде во МКД со ф`стаци баклава?
   
 7. CharmedGirl

  CharmedGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2011
  Пораки:
  1.414
  Допаѓања:
  1.643
  Пол:
  Женски
  Вака слично личи баклавата во Рамстор.На првиот кат е, кај рестораните, само што тоа си е како посебен штанд меѓу масите поставен.Преубава е, а ова ви го кажува некој што и не сака многу баклави :lol: Ама оваа е стварно добра, само ја јадев пред неколку месеци, па не знам дали постои тоа уште :^)
   
 8. srcence1607

  srcence1607 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2012
  Пораки:
  2.306
  Допаѓања:
  2.439
  Пол:
  Женски
  на Битпазар има една турска продавничка од спротивната страна на автобуската и прават оригинална туска баклава полнааа е со фстаци, лешници, ореви, бадеми ...и полна со пербет и крцкава абее поубава неам пробаноо освен тука спаѓа и на баба ми баклавата уфф :angel:
   
 9. Emotional123

  Emotional123 Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.834
  Допаѓања:
  5.187
  Пол:
  Женски
  Според мене нема поубава баклава од домашната :D
  Кој не го мрзи најубаво да си најдерецепт и дома да си направи :)
   
 10. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.342
  Допаѓања:
  18.331
  Пол:
  Женски
  Не врши многу работа рецептот, ако не си марифетлија или немаш у куќа марифетлија да ти покаже некои работи што не ги пишува у рецептот ... ова од искуство... :lol:
   
  На Emotional123 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Sramezlivoto

  Sramezlivoto Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  267
  Допаѓања:
  100
  Желба ми е да одам во Турција, во некој стара чаршија, да се најадам како човек баклава, кадаиф и тулумба и да си дојдам најсреќна на светот. Работам на тоа да ми се исполни :D
   
 12. Emilia.Attias

  Emilia.Attias Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2013
  Пораки:
  909
  Допаѓања:
  573
  Пол:
  Женски
  Во Турција најверојатно. :D
   
 13. nevermet18

  nevermet18 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2014
  Пораки:
  1.708
  Допаѓања:
  4.989
  Пол:
  Женски
  Каква Турција, кај тета. :) :D
   
 14. ivchee.ivche

  ivchee.ivche Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2013
  Пораки:
  296
  Допаѓања:
  41
  Пол:
  Женски
  Абе мама како што ја прави мислам дека никој незнае така :P :P :P
   
 15. bella96

  bella96 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 мај 2012
  Пораки:
  263
  Допаѓања:
  1.026
  Кај мене дома. :D
  Да е жива и здрава мајка ми.
  Експерт е за баклави.

  п.с. добро што ја отворив темата,ми текна дека во фрижидер имам цела кутија со баклава,домашна.
   
 16. erica

  erica Популарен член

  Се зачлени на:
  21 август 2011
  Пораки:
  1.311
  Допаѓања:
  2.037
  Пол:
  Женски
  Дома :D
   
 17. Rawr

  Rawr Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2014
  Пораки:
  186
  Допаѓања:
  38
  Слаткарница Палма :$
   
 18. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  7.590
  Пол:
  Женски
  Каква Турција бе, кај тетка ми леле шубаво прави..
   
 19. Queen8

  Queen8 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2018
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  20.594
  Пол:
  Женски
  Турските баклави се стварно предобри, посебно оние со ф’стаци, едни малечки, такви убави, внатре со фил од ореви, а одзгора мелени ф’стаци. Совршенство! (fingers)(fingers)(fingers)
   
  На KuklickaMoja, Lovelybaby<3, Soncence3 и 4 други им се допаѓа ова.
 20. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.496
  Допаѓања:
  18.827
  Пол:
  Женски
  Антеп Баклава во Охрид дефинитивно.
  Имам пробано кај нив секаква.И со фстаци и со се и сите им се бомбона.
   
  На tambelina му/ѝ се допаѓа ова.