1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каде на одмор со бебенце?

Дискусија во 'Бебе' започната од gorda, 9 мај 2013.

 1. gorda

  gorda Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2012
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  76
  Ако има иста тема, ве молам, извинете...
  Сте биле на море со бебе? Каде бевте, како поминавте? Агенција или сопствена режија? Позитивни и негативни работи? Совети? Цени? Го кладовте бебето во водата или не? Каде има убава плажа, чиста и топла вода и пристојни цени? Многу барам?!? :tmi: Поздрав :$
   
 2. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.575
  Jas bi otisla so 5mesecno bebe do Dojran
  Lani bevme so pogolemiot I sum prezadovolna
  Vodata bese mnogu topla,bas krajot na avgust cvetaa algite mi se procisti za merak,veruvate ili ne zdravo dete sto slaem ispovrati drugiot den kukurek
  Zimava samo so eden sirup pominavme
  Zatoa istiot period tamu bi gi odnela dvajcata I ne mi se rizikuva so tolku malo bebe preku granica,do godina mozebi vo sosedna Grcka
   
 3. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  1.005
  Допаѓања:
  770
  Пол:
  Женски
  ние ќе одиме грција фурка, ни го препорачаа за фамилијарно место, се надевам дека добро ќе си поминиме. незнам кај би можело да се оди на одмор ама од мое искуство дефинитивно дојран не!! во онаа тиња нема шанси дете мое да остам да се капи. истите пари и на море ќе ги потршите. ние пред 4 год така се зафркнавме со мм и во 10 дена 1 се искапивме
   
 4. mama.23

  mama.23 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2012
  Пораки:
  105
  Допаѓања:
  25
  ние пак размислуваме да тркнеме до турција таман син ми ке има година ипол...а и сакам да го однесам на море мерак мие лани никаде не отидовме зс беше мн мал ама оваа година здравје ке одиме крајот на август а пак и грција не е лоша опција...
   
 5. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  1.005
  Допаѓања:
  770
  Пол:
  Женски
  јас за турција изгорена сум ама мислам дека нема да издржи толкав пат,зато за грција се одлучив...
   
 6. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  4.338
  Допаѓања:
  51.766
  Пол:
  Женски
  Лани бевме на одмор во Олимпијада, Грција со 3,5 месечно бебе. Имавме апартман на први спрат во вила веднаш до плажата за 40 евра на ден. Инаку Олимпијада е многу мирно место, нема дискотеки и многу галама. Има неколку ресторани и слаткарници, 2-3 дуќани и толку. Водата беше чиста и топла, но малиот не го бркнавме ни малку, ми беше страв да не настине. Оваа година пак планираме Грција, можеби во истото место, истата вила.
   
 7. SimonaTino

  SimonaTino Популарен член

  Се зачлени на:
  21 декември 2012
  Пораки:
  1.735
  Допаѓања:
  1.575
  Da Dojran e tinja,ama zdrava e za decata
  Jas od 8 dena niednas ne se izbanjav od sube I algi imase sto bockaat ,mm go pazese maliot koga vlagase vo voda
  Zboram za zdravjeto na deteto ne za moj keif,jas barem dobro se odmoriv
   
 8. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  1.005
  Допаѓања:
  770
  Пол:
  Женски
  ние небевме ни земени кога ојдовме, ама мене муабетот ми беше дека многу пари потрошивме(нема врска со деца или без деца) исто како грција да сме биле и кога би се одлучувала измеѓу дојран и грција се зарбира дека грција ќе одлучам. и сепак море си е море и не се споредва со дојран
   
 9. meU

  meU Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  2.633
  Допаѓања:
  3.050
  Ние ќе одиме до Грција, најблиску Паралија и Олимпик бич, со тоа што ќе одиме на еден ден, но преку еден или два дена, за да се привикне. Блиску ни е , па нема потреба да остануваме на спиење.
  Засега така ни е планот за летово, догодина здравје, пак Грција но подалеку со тоа што би останале неколку дена. Додека не потпорасне малку страв ми е подалеку да ја носам.
   
  На Unique.chick му/ѝ се допаѓа ова.
 10. kallias

  kallias Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  3.782
  Допаѓања:
  6.983
  Јас планирам за месец, два, кога убаво ќе се стопли да одиме јас и синчето во Паралија, таму живеат моите родители па ќе останеме некој месец дена, таман тогаш ќе има 6,7 месеци па ќе видиме дали ќе му се допадне морето. Инаку за велигден бевме во паралија и бевме на плажа, ние на лежалките, тој во количка си уживкаше, ептен му годеше климата како што видов, си јадеше со апетит, се радуваше многу абе убавини. Така и летово, планирам таму да бидеме па догодина може и некаде подалеку, здравје :)
   
  На meU му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.390
  и ние сакаме да одиме до Грција на неколку дена само не знам кога, мм никогаш не се знае дали ќе биде тука или утре ,задутре ќе го пратат во друга држава . како и да е планираме Паралија некаде август. Па ќе видиме.
   
 12. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.333

  Зошто мислиш дека нема да издржи толкав пат?!?! Само цицката (цуцла) му е мајката ;) :$
  Јас бев со 6 мес. бебе, со авион чартер. :!: Детали (да не се повторувам) во темата ,,Прво искуство со авион,, - Патувања и одмори :D :D
   
 13. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.899
  Пол:
  Женски
  И ние ова лето планираме да одиме на одмор со бебе т.е. веќе ќе има една годинка, ама прв пат одиме со бебе. Со ќерката бевме на одмор кога веќе имаше 2 и пол годинки, сепак беше големка.
  Сакаме да одиме до Грција, најблиску ни е, околу 6 часа пат, зависи колку ќе се задржиме на граница.
  Уште немаме место конкретно избрано, планираме кон крај на јули, најкасно до 15 август, па ќе видиме.
  Инаку сакаме да одиме ол инклузив за да се поштедиме од готвење, ама за малиот ќе си носам од дома, ќе си земам и овошни и зеленчукови кашички и по некое пудингче, овошно јогуртче (на Нестле и Хумана) и секако Ад млеко и некоја житарка (на Лино, Милупа, Хумана, Хипп). Ова колку да имам со мене за него јадење да не се туфкам ако нема соодветна храна за него, а за нас големите не му се секирам.
  И да, пелени обавезно, марамици еден тон :D , лекови за температура, алергија, дијареа (не дај Боже), ама кој носи не проси. ;)
  Планирам и малиот да го брцкам во вода, за тоа и одиме нели. :)

  Со мали деца се оди два пати на плажа, наутро околу 09-10ч, отприлика до пладне, после следи повлекување во соба, пладневен одмор/дремка, па пак на плажа околу 17ч. кога сонцето не е толку јако.
  Креми со заштитен фактор 50-ка за децата, после банкање бегање под сенка, играње со песок, туширање во соба и на спавантус. :D

  Инаку досега сме биле во Неа Врасна (во сопствена режија), Олимпик Бич (не го препорачувам, водата ако има вечерта бранови, утредента е катастрофа) и Неи Пори-овие две места преку агенција, сместени бевме во вили, солидни се за парите кои ги плаќаш.

  Мене најмногу ми се допадна Неа Врасна, убава чиста, песочна плажа, бистра, топла вода, мирно, тивко, баш типично фамилијарно (и пензионерско :lol: ) местенце.

  Уште од сега има убави понуди по агенцииве, обично јас сама бирам агенција, листам по нетов, разгледувам и бирам понуди, одиме во оние агенции чии понуди ми фаќаат око и се договараме, за секој џеб има избор. ;)
   
 14. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.025
  Допаѓања:
  198.967
  Пол:
  Женски
  За бебиња помали од годинка, Грција е најдобар избор за нас, бидејќи е блиску, а и морето е убаво. Еден совет: кога бирате сместување преку агенции, видете на TripAdvisor критики и пофалби за одреден хотел или апартмани. Многу повеќе значи мислењето на некој што престојувал таму, отколку пофалбите на веб страните и од агенциите.
   
  На gorda и SimonaTino им се допаѓа ова.
 15. MiAmor

  MiAmor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2013
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  2.570
  Пол:
  Женски
  ние здравје боже планираме да одиме во грција,бебчо ке има 5 месеци,и планираме подолго да седиме..е сега едно прашање дали некој од вас престојувал во камп со мало бебе???
   
 16. Bozica1980

  Bozica1980 Форумски идол

  Се зачлени на:
  24 август 2010
  Пораки:
  6.635
  Допаѓања:
  251.293
  Пол:
  Женски
  Ние лани бевме во Псакудија мало местенце на вториот крак со 7 месечно бебе. Супер си поминавме и бебе се бањаше и баба и дедо ги носевме на море, ем бејбиситер сервис ем они задоволни и прошетани.
  На плажа сабајле и попладне како што кажа Лолита сенка, капче малку крем за сончање, се на се одлично искуство. Дури и проблемот со солзниот канал таму ни се среди, може беше коинциденција а може и сонцето и водата имаа влијание.
   
  На kallias му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.390
 18. leo-n-tina

  leo-n-tina Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  449
  Допаѓања:
  386
  Оваа година првпат со бебе на одмор ,возбудена сум до немај каде .
  И ние се одлучивме за Грција е сега се мислам дали да одиме Паралија или Неа Пори (велат убаво било јас лично неможам да зборам).
  Секогаш одиме на одмор преку агенција,но оваа година мм се запнал да одиме сами да бараме смештај,му велам напорно ке биде со бебе да лутаме.
  Ако има некој кој бил во Неа Пори и е задоволен од смештај нека пише контакт во лп .
   
 19. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.464
  Допаѓања:
  10.831
  Spored mene Nea Pori ;)
   
 20. stefi23m

  stefi23m Популарен член

  Се зачлени на:
  6 август 2012
  Пораки:
  1.005
  Допаѓања:
  770
  Пол:
  Женски
  ние ќе одиме на викенд паралија па ќе пишам каква е плажата и водата, ако некој планира или сака да оди таму. ;)