1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каде на одмор со бебенце?

Дискусија во 'Бебе' започната од gorda, 9 мај 2013.

  1. EvieBabe

    EvieBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    2.549
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа дека минатово лето за првпат во 32 години не бев на одмор зашто не сакав да одам трудна (пред 3 год се вратив од Грција со миссед и шубе ми беше, не сакав да мрднам од Скопје), уште сега зјапам на букинг каде со бебе. Планираме одма на 1ви јуни да палиме. Таман ќе има 8.5 месеци малово. После крај на август пак. Дајте некој предлог каде е убаво за со мало бебе.

    За места за одмор сум многу пребирлива, скоро секогаш сме по острови и ги мразам краците зашто нема толку убави плажи, нема простор за мн авантури, а цените им се набиени ко којзнае што да нудат. Ама со беба сега за првпат не би одела многу далеку, со траекти, со авиони. Значи, сакам убава ама баш убава голема песочна плажа, плава вода, убав смештај и улици за шетање со количка со бебе навечер :) За гужва се надевам нигде нема да има толку од 1 јуни. Од краците ми се свиѓаат Каламици и Арменистис на втор крак, најубавите плажи на цел Халкидики ама па таму нема улица за шетање навечер - едното е селце со два ресторани, а другото огромен камп со бунгалови на плажа (таму башка веќе е све фул уште од сега). Дајте предлог ако имате...

    Едит: Ахаха, сега отварам тема Одмор со бебенце и гледам и @Sofi.ja веќе се активирала :rofl:
     
    Последна измена: 23 јануари 2020
    На KuklickaSk, Sofi.ja, Magic13 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. Magic13

    Magic13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2019
    Пораки:
    793
    Допаѓања:
    2.251
    Пол:
    Женски
    Никити е многу убаво за шетање и има се и доктор и продавници, шеталиштето најубаво од сите места на краците. Градската плажа е просечна, мирна вода и долго трае денот. А во близина на 5 до 10км се најубавите плажи на кракот.
    Исто и Сарти е убаво за навечер, но има доста ветер и бранови. Повеќе ми е како селце Сарти, но има и за шетање.
    Јас заљубена сум во Ситонија. Блиску е, а водата тиркизна како на островите.
     
    На EvieBabe му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Septemvri

    Septemvri Популарен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2018
    Пораки:
    2.315
    Допаѓања:
    7.950
    Пол:
    Женски
    Ке шеткате во сарти на само 7 км.од каламитци е, или одете во неа мармрас. На втпр крак само тие две места се убави за шетање и се поголеми, сите други се по една улица.
     
    На KuklickaSk му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.803
    Допаѓања:
    17.898
    Хаха се гледа кој не бил лани на одмор:D
    Ние лани се оштревме во јули дека ќе одиме,ама крај на мај дознав за скратениот цервикс и не мрднавме нигде. Муабетот беше во година дупло ќе надокнадиме.
    И ние планираме еднаш јуни и уште еднаш јули/август.
    Ќе пребарам деновиве и некој контакт,би сакале вила близу плажа за реквизитите на мали. Ако најдеш нешто сподели:D
     
    На EvieBabe му/ѝ се допаѓа ова.
  5. AlicaInWonderland

    AlicaInWonderland Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    3.622
    Допаѓања:
    9.761
    Зашто не со авион?
    Абе иди си кај и сакаш. Ич не се мисли.
    Ние на една година го однесовме на другата страна на светот и супер поминавме :)
     
    На KuklickaSk и TeddyGrey им се допаѓа ова.
  6. slimy

    slimy Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2012
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    1.442
    Пол:
    Женски
    Ајде мајки да ја активираме темата уште од сега, кажете некоја добра понуда за рана резервација за Турција, која агенција има подобра понуда , вие какво искуство имате?
    Минатата година бевме во Турција во Лара регионот зашто е поблиску од аеродромот ама многу скапо и тоа последната недела на август 2400евра, ама преубаво поминавмо нема да ја сменам Турција со ништо веќе.
    Оваа година здравје сакам во јуни да одам со две деца едното 6 ќе полни дотогаш другата година и пол, за Сиде за колку време после аеродромот бевте во хотелотдали траеше многу патувањето со минибусот, исто така не сакам да патувам во ноќта беше многу тешко за мали деца, дали има некоја агенција дневни летување, со ова опција од фибула за 7 ноќи беше некоја?
     
    На duffi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.104
    Допаѓања:
    23.643
    @EvieBabe и ние планираме јуни и септември. Заради близина сакаме на 2 крак, Сарти најверојатно. За смештај каде гледате? Сакам хотел ама во сарти слабо избор на хотели.

    Ако се погодиме во ист период ќе правиме журка со 8 месечни форумски бебиња.
     
    На Larahappy и Sofi.ja им се допаѓа ова.
  8. EvieBabe

    EvieBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    2.549
    Пол:
    Женски
    Јас резервирав, готово - уште пред 2-3 недели. Исто втор крак ама сакав негде кај што не сме биле до сега, а ми ја пофалија плажата во Ормос Панагиас и таму најдов. Не сум за хотели, најдов убаво бунгаловче малтене на плажа, одма тука на 50м со дворче за да игра бебе. Има и некои опции за шетање тука, бродче до едно мини островче во близина па ми се виде “недосадно” иако со мало бебе :) Инаку не ме држи место 10 дена на една плажа :)
     
  9. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.104
    Допаѓања:
    23.643
    супер. и ние секое лето сме по острови со шетање плажи ама годинава да видиме прво лето со бебе како ќе поминеме. Инаку и ние не сме оделе по хотели, сега ми изгледа логистички поедноставно да сме во хотел, мада бунгалов на плажа звучи уште поубаво :)))
     
    На EvieBabe му/ѝ се допаѓа ова.
  10. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Од аеродром до Сиде има еден час возење.
     
    На duffi и slimy им се допаѓа ова.
  11. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.242
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    Ај да прашам и јас, планираме здравје крај на август да одиме во Гр на одмор. Не знам дали да барам хотел со појадок и вечера, или апартман со кујна?
    Како е попрактично за дете од година и 8 месеци(толку ќе биде тогаш синко)?
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  12. lilo

    lilo Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2010
    Пораки:
    743
    Допаѓања:
    1.291
    Пол:
    Женски
    Кажи ми збор два за тоа колку кошта и каде се тоа.
    https://www.google.com/maps/place/P...957!5m2!4m1!1i2!8m2!3d40.2498456!4d23.7216834
    Дали станува збор за ова , многу интересно изгледа?
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Ние во декември плативме за истиот хотел од лани каде што бевме кога бев скоро 8 месец трудна. Во Посиди на првиот крак за средината на август.
    Многу мирно место, хотелот со доручек и вечера, терасата од собата на 10 метра од плажата. Буквално како на плажа да спиеше.
    Плажа поубава здравје.
    https://www.sunshine.co.uk/hotels/dolphin_beach_hotel-18290.html
    Еве слики од хотелот и собата.
    DBL_02.jpg
    18894980.jpg
    За деца и бебиња измислено. Мирно чисто.
    Бебе ќе биде скоро година
     
    На hello-kitty.90, Flower123123 и happygirl им се допаѓа ова.
  14. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.242
    Допаѓања:
    21.647
    Пол:
    Женски
    А бебе што ќе јаде? Ќе му даваш од храната од хотелот? Ручекот како?
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  15. EvieBabe

    EvieBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 април 2019
    Пораки:
    688
    Допаѓања:
    2.549
    Пол:
    Женски
    Дилемата беше меѓу тие Pyros и Feels like home ама ми беше шубе од тие скалите стрмни за со бебе па се решивме за https://feelslikehome.gr/homes/barefoot-bungalow-1-trani-ammouda овие - два се еден до друг. На другиот крај на плажата накај гратчето. Ми беше битно да има кујна зашто обично готвиме сами, особено сега за бебе кашички чуда. А има и скара надвор, топ за маж ми :)
     
    На lilo му/ѝ се допаѓа ова.
  16. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Хепи првата година со бебе , беше 6м и решивме апартман као да му готвам. Ма како да не, како одмор за сите, така и за мене.
    Само јас и мм се намачивме секој ден мислејќи што и каде да јадеме. А бебево пак јадеше од готовите каши и нешто имав вакумирано, па само блендирав.
    Е минатата година,понесена од искуство, уплативме хотел полупансион. Се изнауживавме тројцата. Со приватна плажа на хотелот.
    За малото имав и готови, а јадеше и од хотелот од храната. Се на се, не остана гладен. Беше година ипол точно.
     
    На Bozica1980, happygirl и KuklickaSk им се допаѓа ова.
  17. day.dreamer

    day.dreamer Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2011
    Пораки:
    357
    Допаѓања:
    900
    Преку агенција уплативте или директно на хотелот? Ми се допадна хотелот и ние сме во потрага на хотел.
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  18. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.460
    Допаѓања:
    27.203
    Пол:
    Женски
    На одмор јаде теглички бебе. Ние по препорака од педијатар така бевме на одмор и кога имаше 7 месеци и кога имаше 9. Педијатарот ми рече дека кога се бебиња се прилагодуваат на бактерии вируси и слично и прво се навикнуваат на домашните услови. Во апартман не знаеш кој и како пред тебе готвел и колку е се чисто па за да немаме проблеми со стомачни проблеми да си јаде теглички. Плус и мама е на одмор како и сите. И стварно така и беше. Баш одмор.
     
    На happygirl и Martka им се допаѓа ова.
  19. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Преку агенција.
     
  20. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Ручек обично јадевме во Блискиот ресторан за риба. За бебе ќе земам Блендер и во маркетот имаше зеленчук и овошје колку сакаш.
    Обично носам плинско бидејќи без турско кафе сум мртва, па ќе и спремам.
    Затоа сакам блиску до плажа да ми е хотелот, бебе не може цело време на плажа па и во соба ќе диши јод додека Мама и спрема јадење.
    Нешто се разбира и од дома ќе носам како што рече @Joy Joy теглички.
    А за доручек и вечера имаше и Блендер и микро за да затоплам и нешто да дадам од јадењето таму. Навистина имаше голем избор
    Мислам бебе од 1 година и не е толку малечко за ова.
    Со синко кога беше година бевме на одмор Супер поминавме
     
    На happygirl му/ѝ се допаѓа ова.