1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каде на одмор со бебенце?

Дискусија во 'Бебе' започната од gorda, 9 мај 2013.

  1. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.599
    Допаѓања:
    18.155
    Пол:
    Женски
    А каде е дедото во целата оваа приказна?

    Јас би отишла на одмор, комплет две баби и двајца дедовци. А една баба не. Прво, иако се млади, бабите не се толку млади да трчаат по синко и да ги користам за јас да одморам, второ, откако го родив синко и уште не беше отворил очи во болница, ми спиеше на гради и плачеше во креветче, ми стана јасно дека за мене одмор нема. Кога ке порасне можеби ке одморам.
     
    На Larahappy и Bella* им се допаѓа ова.
  2. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.805
    Пол:
    Женски
    I jas sum so stav da ne se nosat babite so nas,ne gi nosam ako se mladi i seuste rabotat dvete,ubavi si se na dvata kraja na mk ne mi trebaat za sekojden da gubam nervi.
    Pa ne sme gi rodile drug da ni gi cuva a nie da se odmarame
    Ali ..m sekoj so svoj stav i zelba.
    Mojata zamisla ne e takva..a i bi mi falelooo toa edno celo ako nema barem eden od niv 3ca...:worried:
     
    На Bubish26, Fallen.Angel и Larahappy им се допаѓа ова.
  3. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    Абе и мајка ми е скроз ок, младолика, витална. Ама не е тоа муабетот. Не ми се меша во одлуки жената, сфаќањата и мајндсетот и се скроз на место, ама би ја земала на одмор кога би оделе ние две сами, односно три сега. Да си посветиме време една на друга, да си муабетиме.
    Ќе порасне дете, веќе се чудам како не е веќе бебе, мислам дека ќе ме мава носталгија и за ваквите одмори.
     
    На Larahappy и Yowannty им се допаѓа ова.
  4. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Немав време вчера да одговорам. Секако дека не е тоа поентата али се подразбира дека другите услови се претходно исполнети кде на партнерот му е задоволство да го помине времето со баба. Во мојот случај одвај ја чека да дојде, одвај. И не е тоа дека е глума туку навистина се разбираат одлично. Затоа што не се гледаат често можеби.

    Во врска со носталгија јас целото време на светот да го имам би и го посветил на мајка ми заедно со ќерка ми. Јас сум испадната од дома на 18 години и имам чувство дека никад не ја видов ниту гушнав доволно. А годините минат брзо и потоа ќе биде касно. Затоа никогаш не би и скратила уживање со внука и, напротив ни претставува на сите задоволство. Јас како мајка сум целосно исполнета кога ми се сите на куп. Јас уживам и они заедно. Пред да бидам мајка, ја носев мајка ми секаде со другарките на шетање. Јас едноставно не можам да и заблагодарам и изнауживам моментите во животов на таа жена, змеј. Можеби оти го изгубив татко ми многу млад, од нога замина наеднаш. Па сфатив дека секој момент е битен. Ама тоа е мое видување на нештата. Ние сме секако фамилија, секаде и секој ден. Ако е мајка ми тука тоа само се доплеменува. Исто како за Нова Година, Божиќ и остали моменти на хармонија. Јас лично не патам по моментот сами да сме секаде, бидејќи ние и сами сме од секогаш. Едно 15 години досега.

    Се разбира ова не функционира кај сите. Свеки не идат оти лично не сакаат таков одмор и се луѓе кои своето уживање не би го замениле со плач на дете. Не седат на плажи шетаат. Така да не се поклапаме никако засега.
     
    На dayla, thinkerbell, Bella* и 3 други им се допаѓа ова.
  5. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.130
    Допаѓања:
    16.341
    Пол:
    Женски
    Оооо како што сме уморни со маж ми,чувење деца скроз сами 4 години по ред мислам да можам не би ги земала само бабите и дедовците,туку и комшииве да потрчаат по нив.А нас доста би ни биле 3 дена да поуживаме и да се рестартираме. :)
     
    На Flower123123, Bella*, FreeMind и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Јас мајка немам, а свекрвата не би ја земала со нас. Ние дома кога седиме ни е незгодно пред неа секаков муабет да правиме или да се погледнеме како што се гледаме кога сме сами. Не би се ни трудела да се адаптирам. Ако треба и плишани мечиња ке мкнам по плажа, и ќе бидам малтретирана до максимум, ама ќе си одам само со мажот и бебето догодина. Јас одморот не го сфаќам само како бањање, шетање и валкање по песок, тоа ми е најмалку битно. За мене повеќе значи тоа што некој период, колку и да е краток ќе бидам на друго место, малку промена, ќе се одморам психички од секојдневието. Нормално со бебе не очекувам да спијам или посебно нешто да уживам, ама доволно е што ќе бидам малку настрана од се што ми е секојдневие и ќе можам на само да поминам време со сопруг и бебе.
     
    На Bubish26, Mami3 и Presrekna им се допаѓа ова.
  7. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.805
    Пол:
    Женски
    Nie 12 godini ziveeme sami i nemame babi vo blizina za bebe servis... i najubavo mi e !!!
    Odmor bez babi ke e odmor,so babi ne!
    Pa nemozam sekoj den da se obajsnuvam,mokri se ,izvadi gi od voda,cel den se vnatre,ke se razbolat,namackaj gi vo 12 00 ne vo 12 03 minuti, neka jadat na 2 casa ne na 2 i 15 ... e ne... doma si se najubavi
     
    На Spidy му/ѝ се допаѓа ова.
  8. thinkerbell

    thinkerbell Популарен член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    1.834
    Допаѓања:
    11.102
    Пол:
    Женски
    @FreeMind потполно те разбирам што сакаш да кажеш. Откако си отиде баба ми, сфатив колку ги земаме работите здраво за готово. Не знам дали баба ми знаеше колку ми е битна во животот и колку секоја коска, секој дел од мене ме боли за неа. И јас имам чувство дека не ја гушкам доволно мајка ми, дека не поминувам доволно време со татко ми.
    Маж ми најискрено ги сака моите, без преправање. Онака чисто и скромно. И знам дека никогаш не би му сметало да дојдат со нас на одмор. Впрочем и мене не ми смета, ама ете, едноставно, кога би дошле со нас сакам тоа да биде за да поминуваме сите еднакво време заедно, а не да ми го чуваат детето.
    Се надевам ме сфаќаш што сакам да кажам.
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  9. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Истото што го велам и јас само јас го нареков “ да ми го чува детето за да одмориме” бидејќи секако на тој заеднички одмор ќе го чува некогаш во тек на ден/ноќ :)
     
  10. NORA17

    NORA17 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2020
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Женски
    Годинава најубаво во базен иако многу ми е криво што првиот летен одмор дома ќе го поминеме но сепак мислам дека така е најдобро во ситуацијава со коронава :)
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.069
    Допаѓања:
    13.150
    Пол:
    Женски
    Нас не ни препорачуват одмор во било каква вода, додека не ја примиме мрп вакцината.
    Совет од педијатар.
    Башка и со ситуацијава...

    И да одиме брцање во вода не.
     
  12. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.599
    Допаѓања:
    18.155
    Пол:
    Женски
    Ви објасни ли зошто? Прв пат читам за ваква препорака, а многу бебиња одат од 6 7 месеци на одмор.
    Нека пишат мајките кои оделе на одмор, дали ги бањаат бебињата без мрп?
     
  13. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.069
    Допаѓања:
    13.150
    Пол:
    Женски
    Бидејки имала случаеви каде на одмор бебињата фатиле морбили, а немаат примено вакцина.
    Напомена во вода влегување не. Ваљда може да се зарази бебето од водата.
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Првиот одмор ни беше на 6м. Немаше морбили примено нормално. Не дека се утепа шлапкајќи ама се бањаше во базентче на плажа.
    Исто како што тука има шанси за морбили така и на одмор.
    Не ми е јасно што е со нашите педијатри. Додека сите препорачуваат море, сол и сонце, во соодветно време, не во екот. Нашите се обратно.
     
    На Мариаа., Cherry333, Coco31 и 8 други им се допаѓа ова.
  15. Miss.Sweet

    Miss.Sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    1.001
    Допаѓања:
    4.535
    Малата на 4 месеци ја носевме на одмор и немаше примено МРП.
    Синко на 3 години ја прими МРП а беше 3 пати на одмор пред да ја прими. Мислам дека не држи вода муабетот за примање МРП и носење дете на одмор.
     
    На elcezelce и Spidy им се допаѓа ова.
  16. manako1

    manako1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јули 2016
    Пораки:
    3.473
    Допаѓања:
    67.033
    Пол:
    Женски
    Двапати бевме на одмор не беше вакциниран.
     
    На elcezelce му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.485
    Допаѓања:
    7.352
    Пол:
    Женски
    Најверојатно нема да одиме на саглам одмор годинава, можеби до Охрид, или некаде на планина. Во врска со земање баби, мајка ми би ја земала затоа што е млада и лабава и знам дека супер ќе ни биде и ќе се изнауживаме. И мм го знае тоа, ама за неговата мамичка го боли, а нејзе не би ја земала на одмор не гратис да е, и екстра 3 одмори да ми дадат уфффф. Затоа сами здравје. Никој не ни треба.
     
    На Bubish26 и Spidy им се допаѓа ова.
  18. MilaSs12

    MilaSs12 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 април 2020
    Пораки:
    8.599
    Допаѓања:
    18.155
    Пол:
    Женски
    Неос Мармарас или Никити, кое место е подобро за одмор со бебе? Може и предлог за некое место на втор крак (или поблиску) за вила која е на неколку минути од плажа.
    Благодарам однапред. :)
     
  19. BabyT*

    BabyT* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2019
    Пораки:
    4.517
    Допаѓања:
    17.620
    Пол:
    Женски
    Бевме лани Неос Мармарис, се е супер ама водата е гадничка. Има ежиња многу, и е кална.
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    Никити дефинитивно. Ако гледате Неос само околу игралиштето тој дел е рамно. Другото е угорници.
    И плажата таму е подобра.
     
    На MilaSs12 му/ѝ се допаѓа ова.