1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каде на одмор со бебенце?

Дискусија во 'Бебе' започната од gorda, 9 мај 2013.

  1. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.550
    Допаѓања:
    10.733
    Пол:
    Женски
    Женски, предлог за на море со бебенце и дете
    Или Албанија или Грција.
    Сакаме во хотел со базен и блиска плажа или приватна.

    И да има во хотелот игри за деца, значи kids Friendly, за кога ќе има дремка малото, поголемиот да има занимација надвор. Знаете како одат тие работи.
    Значи битно ми е хотелот да има детски реквизити и блиска плажа.

    Па кажете од ваше искуство нс друго што да обрнам внимание.

    Најдобро е да биде патот до таму максимум четири часа, леле првпат ми е, возбуда ме фаќа.

    Бебето ќе има скоро 7 месеци, ми е дс не е многу мало.
    Како поминавте со бебињата?
    Сега ќе читам наназад искуства.
     
  2. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.825
    Допаѓања:
    11.742
    Пол:
    Женски
    Баш пишав јас дека бевме во Хотел Blue Dolphin. Хотелот е како со бунгалови со големи соби. Прекрасен е и е ептен кидс френдли. Храната е превкусна и изборот е огромен. Хотелот е со приватна песочна плажа опкружена со борова шума,водата е чиста и топла. Секој ден има Мини диско за дечињата, апосле тоа има шоу и за возрасни. Сите се многу услужливи и излегуваат во пресрет за што и да ти треба.

    Со бебуш поминавме одлично (и мојот имаше 7м тогаш, а во хотелот имаше и бебенца од по 2-3 месеци), уживаше и тој и ние па затоа сакаме да одиме на уште 4-5 дена во септември.
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  3. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.550
    Допаѓања:
    10.733
    Пол:
    Женски
    Прекрасно звучи :beer:
    А колку има патување до таму, до Метаморфози беше така? Колку часа фаќа?
     
  4. Калатеа

    Калатеа Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2021
    Пораки:
    1.994
    Допаѓања:
    6.587
    Наши пријатели беа, баш се задоволни, има доктор до одредено време, мини маркет со многу ок цени, бар и пекара.
    Плажата е супер освен што знаело ветер да задува некогаш.
     
    На Чаирчанка му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.825
    Допаѓања:
    11.742
    Пол:
    Женски
    Хотелот е на 2км пред Метаморфози.
    Мислам има околу 370км пат. Е сега колку часа ќе фати зависи од гужва на граница и колку паузи би правеле. Мој совет е да тргнете баш баш рано додека децата спијат за да го поминат патот во сон. Потоа таму и да не е готова собата ќе де раскомотите и ќе одите на плажа. На самата плажа има висока платформа со таверна која е баш пред морето и цело море ти е пред очи, ќе уживате.

    Не се сеќирај мама, супер ќе го поминете патот.
     
  6. Anaksunamoon

    Anaksunamoon Популарен член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2016
    Пораки:
    720
    Допаѓања:
    1.838
    Пол:
    Женски
    Кој беше во Тунис со бебе? Може да сподели искуства? Каде, како, со бебе/тодлер по аеродроми во никое време на скала од 1 до 10 колку стресно е? Храна како теравте? Локална? Не ви реагираа малите мешиња? Ми се оди, ама ми прпа со вака мало дете..
     
  7. Bubish26

    Bubish26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 март 2019
    Пораки:
    4.298
    Допаѓања:
    22.830
    Пол:
    Женски
    Стресно само со тодлер е над 10, а со бебе верувам повеќе :rofl: :?: Не сум била Тунис ама пошо имам не јадач дома и сум носела каши и млекциња еден куп по мене.
     
    На Anaksunamoon му/ѝ се допаѓа ова.
  8. MamiV

    MamiV Активен член

    Се зачлени на:
    16 јуни 2023
    Пораки:
    23
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво ма сите ние сме 3 и пол месеци и имаме од Австралија за Македонија дали некој до сега патувал олку долга дестинација не се плашам ама добри ми дошло некое искуство
     
  9. Greenturtle

    Greenturtle Активен член

    Се зачлени на:
    16 септември 2022
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    Како ви изгледа еден ден кога сте на одмор, каков ред фаќате со бебињата? Кое време одите на плажа, што понесувате со вас како неопходно, дали е подобро на плажа со лежалки или со чадор на пример?
    Каде ги ставате бебињата за дремка? Исто, што е потребно од страна на лекови и козметика?
    Ќе ве замолам за искуства, прв одмор ни е, бебе ќе биде неполни 6 месеци кога ќе одиме.
     
    На DaisyD и MamiV им се допаѓа ова.
  10. Ena05

    Ena05 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 мај 2019
    Пораки:
    676
    Допаѓања:
    693
    Пол:
    Женски
    Девојки предлог каде на кое место да одиме на одмор во септември на првиот крак? Сакам да има убава песочна плажа и не барам журки до сабајле ама навечер да има каде да седнеме со мм на пијачка/вечера.
     
  11. Carpe Diem New

    Carpe Diem New Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2016
    Пораки:
    528
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    Nie bevme lani vo bungalov smesteni, ima sopstveno wc, kujna, klima, tremce... ne se luksuzni, ama ima se sto treba :) ima mn.komarci bidejki kukickite se megu drva.super pominavme, plazata e prekrasna iako ne e plitko. Edinstveno sto mi smetase e tushot vo bungalovot ili vodata bese ladna ili prezeska edvaj mu fativme caka :D. Ako treba uste nekoe info moze i vo poraka :)
     
  12. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.441
    Пол:
    Женски
    Зависи во кој период.
    Во септември се наспивавме, доручкувавме и одевме по цел ден на плажа, бебе си спиеше таму, таму каснувавме нешто, кон 18 се прибиравме, се средувавме и излегувавме да вечераме и да прошетаме.

    Моментално сме на одмор и искрено мене повеќе замор ми е. Стануваме рано, доручкуваме, одиме на плажа до кај 10:30-11, се прибираме, средување, одмор и дремка, ручек, пак спремање за на плажа, плажа после 17:30 до кај 2, па назад за средување и вечера. Дури сме вечерале врви 21:30 и веќе сме отепани за спиење, ни до шетање, ни до пијачка ми е дојдено.
     
    На Bubish26 и Greenturtle им се допаѓа ова.
  13. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.479
    Допаѓања:
    7.803
    Пол:
    Женски
    Зависи Од повеќе фактори.
    Одевме два пати. Жешкото го седевме дома. Носев крема со 50ка фактор, АД,вода,алишта,пелени неколку, количка. Воглавно идевме на лежалки под сенка . Мојата не сакаше да се бања па само си играше и спиеше во количка.
     
    На Greenturtle му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Mom's_life

    Mom's_life Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2021
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.919
    Пол:
    Женски
    Издржи мама ќе помине и "одморов" ист истеравме во јуни. До кога ли траат ваквиве "одмори" :?: Повеќе да се радуваш кога се враќаш, од одењето :D
     
    На Martka, something и IRBBB им се допаѓа ова.
  15. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.441
    Пол:
    Женски
    Готово, уште 2 дена. :D
    Едвај чекам дома, само ако може некако патот да го прескокниме.

    По математиките на маж ми, за 7-8 години ќе имаме одмор за одмарање. 8)
    Издржи. :muscle:
     
    На CareTee, sani99 и Mom's_life им се допаѓа ова.
  16. elenaklasik

    elenaklasik Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2010
    Пораки:
    4.550
    Допаѓања:
    10.733
    Пол:
    Женски
    Одмор во Шпиле со бебе?
    Да или не?
     
  17. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.274
    Допаѓања:
    4.322
    Пол:
    Женски
    Не сум била Шпиле, бидена сум Ксамил и Валона..јас мислам кога одлучуваш за одмор со поголемо и помало бебе секогаш гледај условите да му одговараат на поголемото...иако зависи од дете до дете...барем моето размислување е такво пошто такво ми беше детето..првата година на 7 месеци бевме Ксамил..и да бевме на Малдиви и да бевме на Бали него исто ќе му беше...не сакаше капење, сите денови дури бевме таму ние со држење го брцкавме по малку во вода, не сакаше песок, не беше уште пролазено и цел одмор го преседа во количка..криво ми е зошто пукнавме од досада јас и маж во место што се шета во пола саат, а можевме да одиме било каде...е следниот одмор кога беше веќе поголем имавме други приоритети: апартман до плажа, песочна плажа и сл...за бебе од 7 месеци е важно само смештајот да е чист и да има каде да спие и толку..и да е блиску ако не е по седењето во кола
     
    На elenaklasik му/ѝ се допаѓа ова.
  18. idontwannabeyou

    idontwannabeyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2022
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    167
    Мајки,вие што сте биле албанија со мало бебе...дали треба пасош или може на нашите пасоши да се стави нешто пошо гледам ми кажуваат и таква опција?
     
  19. doubleinfinity

    doubleinfinity Популарен член

    Се зачлени на:
    23 ноември 2012
    Пораки:
    2.274
    Допаѓања:
    4.322
    Пол:
    Женски
    Не постои такво нешто, ни за Албанија ни за никаде...за патување на бебе/дете треба пасош
     
    На Bubish26, lovely91, Bebence29 и 3 други им се допаѓа ова.
  20. idontwannabeyou

    idontwannabeyou Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2022
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    167
    Фала ти:l: btw предложете сместување за Валона