1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каде на одмор со бебенце?

Дискусија во 'Бебе' започната од gorda, 9 мај 2013.

  1. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.756
    Допаѓања:
    12.075
    Пол:
    Женски
    Дозволени се, има нешто и кај нас мислам ама кој ги дозволил и од кој аспект?
    Замисли ја само таа вода наполнета од којзнае кога, прочистена со разноразни таблети, хлорирана… Еве да не куцам, набрзина најдов нешто ама треба да се гледа и од безбедносен аспект.
    IMG_4860.jpeg
    Уживаат и моите, знам дека е супер активност ама бебињата па баш и не мора одма да се бањаат.
     
  2. Cherry79

    Cherry79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2021
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.586
    Пол:
    Женски
    И на Марс да си исто е. Едно е базен прилагоден за babyswim, со посебни правила и услови за да влезеш, друго е хотелски базен или бања каде сите гости од хотелот влегуваат и можам со сигурност да ти кажам дека 80% од нив не се туширани пред тоа, а сигурно и после. Исто така битно е и нивото на хлор во водата, а тоа на Балкан и пошироко е ставање од ракав. Минатата недела во Охрид 9 лица завршија во болница со труење од хлор, од кои две деца. Така да бебиња во базен нема никаква потреба.
     
    На Annath, Mother of 2boys, azelea и 2 други им се допаѓа ова.
  3. Maca Macka

    Maca Macka Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2022
    Пораки:
    1.214
    Допаѓања:
    2.836
    Пол:
    Женски
    Можеби таму каде што се одржуваат тие часови, баш поради тоа што е наменето за бебиња над 6 недели, водата почесто се менува и не се става толку многу хлор колку во останатите базени, не знам, само претпоставувам.

    Настрана хлорот, другарка фати вагинален паразит од базен, очигледно зошто не беше сексуално активна тогаш и така и беше кажано од гинекологот, зошто 10 дена претходно се капела во базен.
    После тоа никогаш не ми има текнало да се капам во базен, а бебе пак ич.
     
    На Cherry79, Tea SK и Skyler им се допаѓа ова.
  4. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.756
    Допаѓања:
    12.075
    Пол:
    Женски
    И цревни паразити многу често се фаќаат. Не знам стварно, која како сака ама мене лично базените ми се гадни. И овој во дворот кај што се бањаме само најблиските, секогаш се тушираме пред да влеземе и секојдневно се чисти, пак ми е гаден и се бањам само првите 2-3 недели.
     
    На IRBBB, Cherry79, azelea и 2 други им се допаѓа ова.
  5. Tea SK

    Tea SK Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2021
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    6.697
    Пол:
    Женски
    Јас искрено на 31 година избегавам базени, џакузиња и сл, а ни на крај памет не ми паднало ќерка ми на 2 ипол години во базен да ја ставам. Набутани 100 луѓе во непроточна вода ич не ми е хигиенски.
     
    На IRBBB, azelea и joy1 им се допаѓа ова.
  6. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Сите гледаат да заштедат а да ќарат многу иако се работи за бебиња работодавците гледаат кеш само. Водата и не се менува толку често иато и прочистувањето со хлор е во поголем размер, а таа вода редовно не ја тестира инспекција. Не е работава јас го однесов и ништо не му беше супер си помина, не треба да бидне нешто за да знаеме дека не е во ред. Затоа и за трудници викаат море да можат да се бањаат али базен и езеро никако.
     
    На IRBBB, Tea SK и Maca Macka им се допаѓа ова.
  7. Lavender13

    Lavender13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    1.275
    Допаѓања:
    3.643
    Тука и педијатрите ги препорачуваат. Цели листи на чекање има за часовите по пливање, треба пред пораѓај да се запишеш за да најдеш место.
    Има посебни бебешки базени, но единствена разлика е температурата. Е сеа тука да, има посебни соби за туширање и хигиената е на високо ниво, сите се тушираат пред да влезат.

    Јас искрено и во бременост посетував базен, бидејќи беше препорачано од гинеколози, дури и секоја трудница добива бесплатни посети на базен тука. Има часови за трудници,нешто како воден аеробик, и навистина водата многу помага во последното тримесечие. Голем дел од трудниците во мојата група посетуваа и сауна после часовите, јас не можев, ми се лошеше од топлото.

    Различни земји различни практики.
     
    На Cherry79 и Skyler им се допаѓа ова.
  8. Razvigorec

    Razvigorec Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2021
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    3.158
    Пол:
    Женски
    Водата во базените термални постојано циркулира. Мислам и дека не се хлорира.
     
  9. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Во земји каде што се спроведува се според закон да, тука во мк ни дома под туш нечини водата цела со бигор е, а не пак затворен тип на базени...можеш да замислиш колку бактерии има.
     
    На Skyler и Lavender13 им се допаѓа ова.
  10. no name5

    no name5 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јули 2018
    Пораки:
    875
    Допаѓања:
    1.086
    Пол:
    Женски
    Те молам предложи овде ако најдеш некој таков.
     
    На Razvigorec му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Ане.

    Ане. Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2021
    Пораки:
    229
    Допаѓања:
    1.212
    Бил ли некој на Копаоник со 2 годишно детенце? Како сте поминале да споделите мислење?
     
  12. V.N.

    V.N. Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    3.056
    Допаѓања:
    13.058
    Пол:
    Женски
    Ова и мене ме интересира :)
    Мојата ќе биде година ипол кога ќе одиме а викаат дека било преладно таму
     
  13. Razvigorec

    Razvigorec Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2021
    Пораки:
    913
    Допаѓања:
    3.158
    Пол:
    Женски
    На no name5 му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Индивидуа

    Индивидуа Нов член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2023
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Со 2 годишно детенце, каде би препорачале да се оди на одмор (конкретно Грција) ? Искуства како сте поминале, да имаме и каде да се прошетаме и малово да си игра и пристапни цени? Читам нешто Паралија, Олимпик ?
     
  15. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.756
    Допаѓања:
    12.075
    Пол:
    Женски
    Таму последно кога бев ич не беа убави плажите. Ако веќе сакате на таа страна подобро Платамона, има убава плажа и навечер за шетање, а и соседните места се близу, плус поевтино е од краците доста.
     
    На Индивидуа му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Mom's_life

    Mom's_life Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 септември 2021
    Пораки:
    1.035
    Допаѓања:
    3.919
    Пол:
    Женски
    Свири. Мало е местото нема нешто многу за шетање ама сите смештаи се на плажа. Убава песочна е и не е одма длабоко, водата беше пречиста. Генерално 99% од луѓето се со мали деца и бебиња. Нас ни се бендиса лани, здравје и за годинава се спремаме таму да одиме. :)
     
    На AlchinovaR1979 и Индивидуа им се допаѓа ова.
  17. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Ханиоти, Никити,Аспровалта,Неа Врасна, Неа Каликратија, Неа Потидеа, Торони имаш повеќе. Искрено мене плажата највеќе ми се свиѓаше после Никити кај хотелот Македон и чиста беше водата. Но Аспровалта ми се допаѓа дека и внатре во водата и надвор е ситен песок и се имаш тука и во близина има Лидл. Исто и кај Никити имаш Лидл.
     
    На Индивидуа му/ѝ се допаѓа ова.
  18. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.445
    Допаѓања:
    38.737
    Пол:
    Женски
    Неи Пори. После Олимпик бич е и е многу почисто, водата е супер, песокот е ситен, има реквизити за децата. Супер е, ние полани бевме
     
    На Индивидуа му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Speechless

    Speechless Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2010
    Пораки:
    4.300
    Допаѓања:
    5.879
    Пол:
    Женски
    Ако си за втор крак, препорачувам Вурвору.
    Ако најдеш од сега сместување мислам и со попуст би требало да е.
    Плитка вода, сите сместувања имаат "приватна плажа" со дрвја, милина.
     
    На Индивидуа му/ѝ се допаѓа ова.
  20. IRBBB

    IRBBB Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 октомври 2019
    Пораки:
    8.272
    Допаѓања:
    33.441
    Пол:
    Женски
    Имаш предлог за сместување?
    Има кај да се шетка навечер, таверни, маркет за пазарење?