1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каде на одмор со бебенце?

Дискусија во 'Бебе' започната од gorda, 9 мај 2013.

  1. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Каде на одмор со петмесечно бебе? На 3 дена.
     
  2. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.490
    Допаѓања:
    24.721
    Ако сакате море, некаде блиску во Грција. Сивири, Каликратија.
     
    На Xxxx2 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Xxxx2

    Xxxx2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2015
    Пораки:
    179
    Допаѓања:
    37
    Пол:
    Женски
    Да, море. Да биде доволно развиено за да има амбуланти (не дај Боже), ама да не е гужва.
     
  4. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.490
    Допаѓања:
    24.721
    Секаде има ординации. Овие 2ви се релативно блиску и до Солун. Гужва секаде има :)
     
  5. kozuf

    kozuf Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    198
    Како правите за јадење за бебе под 1 годинка што не сака готови кашички? ;(
     
  6. macka91

    macka91 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 ноември 2013
    Пораки:
    3.692
    Допаѓања:
    65.741
    Пол:
    Женски
    Првата ќерка ми беше научена само на готови кашички, доручекот и беше од хотелот овесни со пвошје и правев, додека ручек и вечера си беше повеќе на млекце и некое овошје.
     
    На kozuf му/ѝ се допаѓа ова.
  7. pepapa

    pepapa Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    1.122
    Допаѓања:
    908
    Dali nekoj bil vo apartmanite na kukata Makis vo Nea Flogita, da mi kazes kade po tocno se naogjaat i kakvo e tamu moreto, plazata?
     
  8. something

    something Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2011
    Пораки:
    464
    Допаѓања:
    1.410
    Исто искуство, потполно, за истиот период, ние бевме почеток на Септември.
     
    На Mother of 2boys, kozuf и honey95 им се допаѓа ова.
  9. Missmaza

    Missmaza Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2023
    Пораки:
    507
    Допаѓања:
    409
    Пол:
    Женски
    Zdravo. Majki vie so ste bile so bebe staro od 5,6 meseci na odmor,moze da predlozite mesta i iskustva vo Grcija. Isto i smestuvanje i osnovni raboti koi bi trebalo da gi imam so mene
     
  10. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.494
    Допаѓања:
    319.752
    Пол:
    Женски
    Секаде ке ти биде убаво со бебе на 5 месеци,бирај само место блиску до плажа.За да можеш за дремка,хранење(доколку не сакаш тоа на плажа) да си одиш во смештајот.

    Секако е мн мало не ти прави разлика дали има бранови или не водата.На таа возраст не одат,не играат сеуште со мн играчки,нанкаат и јадат.

    Можеш мало базентче да земеш.За да се шлапка под сенка.
    И нешто основно од домашна аптека( што ке ти препорача лекар)..пробиотик,електролит,антипирептик,ханзапласт,нешто за алергија.
     
    На Missmaza му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Mucika

    Mucika Популарен член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2012
    Пораки:
    2.613
    Допаѓања:
    4.131
    Колкаво е? Кога беше 9 месеци мојата сеуште беше на 1-2 оброци мислам и претежно беше на цицање. Инаку носев шмукалчиња, овошни каши, бисквити, бебешките смоки и сл. Во ресторан и нарачував макарони без сосови, варива, пилешко, за доручек од таму си купив кисело млеко, лепче за попара и така некако крпевме таа недела. Мн ми беше мачно, сега да ми е паметов ќе ја оставев да цица цел ден па ако сака да јаде нека јаде. И во суштина 1 недела ако не е во ритамот кој што е дома не е страшно, уживајте, ништо нема да смени. Последниот одмор на година и 9 месеци на леб и помфрит беше 7 дена, до тогаш помфрит немаше пробано. Ама веќе бев поопуштена и реков и она на одмор е што сака нека јаде или не јаде.
    Само доволно хидрирај, млеко, вода што и да пие. Ако не јаде парчиња земи си еден рачен блендер, ако сте во хотел земи во чаша од храната изблендирај ја и нека јаде домашна кашичка.
     
  12. simpleewa

    simpleewa Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2021
    Пораки:
    266
    Допаѓања:
    121
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки
    Дали сте оделе на одмор во Lagomandra?
    Сум со бебе од 9 месеци, тогаш веќе скоро годинка и ми кажаа дека таму било убаво, со борова шума и многу сенки за да моеж бебе и да преспие на плажа.
    Се прашувам дали е океј за толкаво бебе да е цел ден на плажа? Не знам, немам искуство, а и не сум одела мн по Грција за да знам други места.
    Нормално, би сакала да е сместувањето на плажа ама да не е еден тон пари.
     
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    16.279
    Допаѓања:
    73.965
    Пол:
    Женски
    Јас сум си носела рачен блендер (иако рачен, убаво мн блендираше). Па сум си готвела таму. Палента, житарки разни ќе си земеш.. а овошје и зеленчук ќе си купуваш од таму. Јаделе моиве и купечки, ама јас сум си преферирала да готвам :D
     
    На kozuf му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Giiirl23

    Giiirl23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2021
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    275
    Пол:
    Женски
    Од кое место во Грција (најблиску до граница) сте најзадоволни за летување со бебе од 1 година?
     
  15. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.513
    Допаѓања:
    1.105
    Мами како ги облекувавте бебушките навечер за шетање? Ќе одиме од 1 јули во Неи Пори а беба ќе има 4 месеци.
     
  16. Cloverrrr

    Cloverrrr Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2019
    Пораки:
    1.430
    Допаѓања:
    2.525
    Пол:
    Женски
    Неа моуданиа, флогита сум била пред година и супер беше, само барај сместување подалеку од таверни и барови, за навечер да не сметаат.
     
    На Giiirl23 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Isabela23

    Isabela23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    50
    Ајде да кажете искуство од лани, кои плажи ги посетувавте со бебе на прв крак? Добив инфо дека тие што се со "попознати" кафиќи ( на Паљури ) касно отварале, примале само со резервации и барале задолжителна комзумација 50€ од лежалки. Ме интересираат ваши искуства, одамна не сум била во Грција, секогаш бирав далечни дестинации, но оваа година сакам само заради бебето коe ќе е 8 месеци.
     
  18. Trupko

    Trupko Активен член

    Се зачлени на:
    30 март 2024
    Пораки:
    96
    Допаѓања:
    132
    Пол:
    Женски
    Паљури да, лани бевме таму. Со резервација, испод 40евра немаше, и задолжителна конзумација. Плажата е преубава, но тесна и претржно е гужва, водата чиста, топла и плитка. Искрено и плажите во Калитеа така функционираа лани но беа поевтини од Паљури. Во тој ред Пефкохори, Ханиоти имаше една Elephant ама и таа беше со конзумација ама не се сеќавам колку беше. За пешкири да си ставиш имаше повеќе место и локалните бич барчиња беа далеку поефтини од тие во Паљури и Калитеа.
     
  19. Carolin.

    Carolin. Популарен член

    Се зачлени на:
    1 декември 2014
    Пораки:
    2.331
    Допаѓања:
    16.188
    Пол:
    Женски

    За со бебе да го разгледаш втор крак како опција ако сакаш секако, само предлог дадов. Многу помирни места има и поубави од прв крак. Премногу гужва е за бебе прв
     
    На Skyler му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Skyler

    Skyler Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2022
    Пораки:
    3.543
    Допаѓања:
    11.331
    Пол:
    Женски
    И за возрасни е исто бар за мене, сега за Велигден бевме на прв крак, благо кажано ужас. Не сум била натаму 5 години и сега мислам дека во следни 15 сигурно нема да одам. И втор крак не е тоа што беше ама па додека се мали децата мислам дека е подобар избор.
     
    На Carolin., Tiny Love и Isabela23 им се допаѓа ова.