1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каде на одмор со бебенце?

Дискусија во 'Бебе' започната од gorda, 9 мај 2013.

  1. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    Ако не е породена нормално е да “оди” на 40 дена секаде се додека не се роди. Е од кога ќе се роди ќе сфати.

    И јас одев сегде и се правев. И вежбав дури. А вака у реално време гледам да легнам негде макар и на пет минути не мора плажа да е само рамно и тивко.
     
    На Dalia93, mamaJana, fana и 6 други им се допаѓа ова.
  2. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    Ние и во Охрид ќе одиме во август со баба и деде да искористиме гратис некој ден.
    Ама таму не го бањам во езеро,може во базенче со купечка вода од туба.
    Тие ќе ни бидат последните денови по цел ден со бебе се враќаме и тргам на работа:whew:
     
    На lackygirl и happygirl им се допаѓа ова.
  3. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.359
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Не би однела толку мало бебе на одмор. Што ќе му правам, секако не смее на сонце. А и мајката колку е способна да оди на одмор на 40дена,незнам. Па и никаква вакцина примено што знам јас. НнЕ би се осудила.Моево ќе биде околу 9м. Ако одиме и уште се мислам како ќе се организирам зашто имам уште две деца. Најверојатно ќе биде тато со големите на плажа, а ние повеќе во соба и понавечер и наутро на плажа.
     
    На lackygirl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.495
    Допаѓања:
    144.177
    На плажа наутро до 11 и после 17часот.
    Тоа и за мали и големи важи.

    Постот погоре не ми беше за на 40 дена, после вториот месец си придојдовме, фати ред и беше полесно.
     
  5. NEA

    NEA Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2009
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    522
    Пол:
    Женски
    Многу одат на одмор со дете откако ќе наполни 40 дена поради имунитетот - немам некој зорт за одмор.
    Ако има причини да не се оди како што наведоа некои од членките погоре - е во ред.
     
    На ocicka2014 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    5.945
    Допаѓања:
    20.445
    Пол:
    Женски
    Затоа пишав, ако ти е прво бебе и ако не си породена ќе сватиш што велам ;) и јас се ќе правев како што вели @FreeMind дури и ќе вежбав, но немам време ни да се помочам ]:) а и царски завршив така да и неможам ни физички :D али да не бегаме од темата, кажав што мислам за одмор со бебе ето барем до 2 месеци НЕ.
     
    На Someday, FreeMind и NEA им се допаѓа ова.
  7. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.922
    Допаѓања:
    20.465
    Ај и јас како @Sesil да си кажам.
    Имам одено во Охрид неколку пати и тоа крај на јули. Водата не е како од Северен пол,ама е далеку поладна од морето во Грција. И јас сум се бањала во водата,ама баш ми е било ладно, ќе попливаш малку и излегуваш на сонце. За разлика на море каде е попријатно да седиш во вода.
    Во Охрид би ставила дете да се бања во сопствено базенче со вода од езеро,која претходно би ја почекала да се стопли. Е сега,дете од 3 год да убедиш да седи во базанче,а да не влегува во езеро незнам колку е изводливо.
    И на море кога би одела со мало дете би избрала да одам во јули/август. Крај на мај/почеток на јуни ми е некако рано за капење.
    Тоа е мое мислење од сегашна перспектива,што ќе мислам догодина кога ќе се решавам за одење на одмор ќе видиме.
    Ама стојам на ставот дека Охрид ми е далеку поладен и во поглед на клима и топлина на вода,па сепак би одела на море.
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  8. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.607
    Допаѓања:
    103.858
    Пол:
    Женски
    Барем 2м да е бебчето, ниту педијатрите советуваат и даваат зелено светло за помало бебче да се изнесе на пат (освен ако мора нели и има причина).

    Јас се породив царски, уште кога дојдов дома бев фит, нити рана болеше, нити грб од спинална.
    Бебе ми спиеше по 20+ часа, лесно фативме ред за доење, грчеви имаше, но ништо посебно, без плачки и бесони ноќи минаа.
    Значи ако се ти е како ,,по планот,, за 2м од пораѓај шетај бебе на море, јас би и изводливо би ми било со мое бебе да идам :sun:
    Е сега ако термин ти е крај на јули, тогаш и се породиш, за 2м тоа е веќе накај октомври и октомври, па да сте живи и здрави наредна година ќе идете :D

    @monik55 ОК нема да го внесеш бебе у Охридско, но у базентче оти не би ставила од таа вода? :smirk:
     
    На elcezelce, azelea, happygirl и 2 други им се допаѓа ова.
  9. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.952
    Допаѓања:
    59.545
    Пол:
    Женски
    Незнам:D
     
  10. emkaemka

    emkaemka Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 јули 2013
    Пораки:
    7.607
    Допаѓања:
    103.858
    Пол:
    Женски
    Епа не се килави со мкнење флаши од соба, црпни од енѕеро :D
     
    На hello-kitty.90, happygirl и duffi им се допаѓа ова.
  11. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    3.491
    Искуства со Ситонија, Сарти... Мојата не е баш бебе, 4 год. ама ми треба чиста вода и да нема угорници, комарци и оси:)
     
  12. darcy

    darcy Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2011
    Пораки:
    2.177
    Допаѓања:
    5.892
    Угорници нема, ама има многу комарци. Плажата е голема и убава, ама често има ветер и бранови и мислам другите на вториот крак се подобри за дете. Ние бевме во Сарти кога мали имаше година и пол и супер си поминавме, ама секогаш шетаме по различни плажи и не ми беше толку битно.
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Ние оваа година решивме прв дел од одморот пак да го поминеме во Неа Скиони. Веќе сме биле, па проверено ми е.
     
    На emkaemka и duffi им се допаѓа ова.
  14. Bella*

    Bella* Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2018
    Пораки:
    2.344
    Допаѓања:
    14.619
    Пол:
    Женски
    Незнам дали ќе одиме мила,онака прашав да и извадам порано па ако одиме здравје да не испадне во 5 за 12 да и бркам за пасош
    А ако нешто искочи ке одиме на крациве ама крај на август таман пред да почнам со работа :)
     
  15. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.080
    Допаѓања:
    1.696
    Пол:
    Женски
    Мајки мислење/искуство за Неос Мармарас?

    Какво е местото за со детенце, дали е бучно, дали е достапно во поглед на продавници, аптеки и слично? Од тоа што успеав да сфатам сместувањата се на високо, нема плажа во самото гратче туку во околината.. :?: Мм ме уверува дека преку пријател нашол нешто на "сама плажа", а тука прочитав нема плажа :rofl: Колешка ми рече плажата огромна песочна долга, тука прочитав нема плажа 8-|
     
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.954
    Допаѓања:
    198.628
    Пол:
    Женски
    Има мали плажи во самиот град, ама пред и после градот има долги песочни плажи. Селцето е како на височинка, ама е убавко, има доста продавници, има каде да се шета, башка може и до другите селца да одите ако сте со кола. Е сега аптеки и слично не знам, пошто таму сум била кога немав деца :)
     
    На Bubce38 и Вереничка им се допаѓа ова.
  17. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.566
    Допаѓања:
    160.688
    Пол:
    Женски
    Има плажа како нема.
    Градската плажа на која има и апартмани преку улицата е сосема коректна. Вода чиста и бистра, топла, плитко.
    За деца одлична.
    Гратчето е баш убаво и има све.
    Точно дека е угорници и удолнини ама има смештај и долу на 'рамното'.
    На 7-8 км чинам е Лагомандра, на 2 км е Порто Карас ( влезница 10 еур). Вурвуру е на некои 20 км.
    Има каде да прошетате ако ви е досадно
     
    На azelea, andrejko82, Annath и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.080
    Допаѓања:
    1.696
    Пол:
    Женски
    А во Порто Карас влезница за што? Некоја посебна плажа, одвоен комплекс?
     
  19. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.566
    Допаѓања:
    160.688
    Пол:
    Женски
    За ништо.
    Да влезеш во комплексот хотели, да се бањаш на нивната плажа, да ги видиш јахтите и да ги користиш базените:)
     
    На andrejko82 и Вереничка им се допаѓа ова.
  20. Вереничка

    Вереничка Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2016
    Пораки:
    1.080
    Допаѓања:
    1.696
    Пол:
    Женски
    Фала нека, ние само да разгледаме :rofl:
     
    На Sesil и Bubce38 им се допаѓа ова.