1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каде на факултет? Во Скопје или може некој друг град?

Дискусија во 'Образование' започната од gurgica, 24 март 2010.

?

Каде е подобро да се студира?

  1. Во Скопје

    159 глас(а)
    75,0%
  2. Во некој од помалите градови

    53 глас(а)
    25,0%
  1. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    ako nekoj bira fakultet neka se zapise na tehnickiot fakultet bitola ima mn struki a e eden i od najdobrite fakulteti vo makedonija.eve spored mene najdobra struka bi bilo graficki dizajn i multimedija...ima mn praksa so e najvazno...fakultetot e malku potezok ima mn matematika ama sepak e gordost da se zavrsi na ovoj fakultet pozzzz :hai:
     
  2. helenamanson

    helenamanson Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2010
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    3
    ako nekoj saka da se zdobie so kvalitetno obrazovanie ke se zapise na UKIM.Bidejki vo poslednite godini niknaa fakulteti vo sekoe selo i sekoja nepismena budala moze da kaze deka studira ili ima diploma a nikakva praksa,nikakvo znaenje ne se steknuva.Ne velam deka vo drugite gradovi ne se uci,no se uci 100 pati pomalku otkolku vo skopje.Samo se plasam kako ke bide koga za 10 godini ke diplomiraat DOKTORI od novoizniknatite univerzieti:worried:
     
    На babyblond и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  3. strangewoman

    strangewoman Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    714
    Допаѓања:
    367
    Не е само УКИМ туку и УКЛО е тука. И двата се државни универзитети најдобри во државава наша. :) И јас не сум за во другиве градови се знае кое што е и како треба да биде :) ;)
     
  4. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.535
    Допаѓања:
    2.427
    се запишав на Универзитетот Гоце Делчев во Штип и мислам дека не направив грешка... :)
     
    На veri му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Anggie

    Anggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    36
    Ни најмалку не помислувам да одам во Скопје на факултет. План ми е Битола на ФАМИС, го сакам како град и се чусвувам слободна, а има и многу од мојот град. :) Доколку отидам во Скопје знам дека ке дремам во станот нонстоп и ке се влечам по автобуси (тоа што најмногу го мразам) ...
     
  6. Mila92

    Mila92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    4
    jas planiram da se zapisam na tehnolosko-tehnickiot fakultet vo Veles(smer nutricionizam).smetam deka dobro bi mi dosla mala promena na gradovi,iako Skopje i Veles ne se nekoja golema razdalecenost,no sepak novi iskustva nov grad nov nacin na zivot,itn...mi se dopagja fakultetov bidejki nema mnogu golema rasprostranetost na ovaa oblast,nutricionizmot.Sepak zdravata ishrana e nacin i stil na zivot :)
     
  7. gluvarche

    gluvarche Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 септември 2010
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    113
    незнам дали е права тема за прашањево. али сепак да прашам, какво искуство имате од економскиот во Штип????
    може ќе се смеете, али јас завршив правен во скопје, не би сакал да зборувам за фрустрацијата и егото на професорите од овој факултет (со чест на исклучоците кои се ретки), али некако со тек на време гледам дека економски е најперспективен факултет за работа, па ме интересира дали некој има искуство со економскиот во Штип???? за нашиов во скопје не ни помислувам, зашто треба да се одврзе кесето за секој испит, а за професорите да незборам.....
     
  8. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.535
    Допаѓања:
    2.427
    јас сум на економски во Штип и сум презадоволна од професорите и асистените, нивното однесување..
    можеш да им се обратиш секогаш кога нешто не ти е јасно, исто така и комуницираме и преку меил со асистентите..
     
    На gluvarche му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Simonna7

    Simonna7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    308
    Допаѓања:
    128
    ок..можеби не треба да има баш во секој град факултети токму поради таа причина(некој претходно ја кажа) дека секој идиот ќе рече: Имам диплома. Но сепак овие во Прилеп, Битола, Охрид се сосем во ред. Јас сум матурантка годинава и ќе си останам во ПП на економскиот. Секако тоа го сакав, па зошто моите да си ја акаат главата за секој денар и да одам настрана. А и онака не сум некој тип што сака промени и сл. Во секој случај студентите кои се трудат и вистински постигнуваат успех, ќе бидат јаки и овде и во Ск и во Словенија и во Шведска и секаде :)
     
  10. trendy

    trendy Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2010
    Пораки:
    285
    Допаѓања:
    172
    Јас имам планови во мојот град Скопје во факултетот Кирил и Методиј мислам ама има време за мислење можеби ќе биде во друг град.
     
  11. caroline.costa

    caroline.costa Популарен член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2010
    Пораки:
    1.268
    Допаѓања:
    2.587
    Иако се уште имам време во фах мислам дека ќе одам во Бугарија (ама чекај се уште ми е рано) :lol:
     
  12. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Не знам колку е така и колку ќе се согласите но не за џабе премногу од други градови доаѓаат во Скопје,најдобро е! За работа не дека има можности, но сигурно има повеќе отколку во другите градови во МК, а ако планирате работа да си барате во вашиот град, а не да живеете во Скопје и да барате тука работа, тогаш најдете си го најблискиот посакуван факултет барем нема да се мачите :/
     
  13. Sunshine555

    Sunshine555 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    269
    Допаѓања:
    69
    Чекајте не сфаќам финтава е во Скопје или друг град или и друга земја? |( Нвм јас ако имам услови да одам во друга земја би отишла,а ако одам во Мк во Скопје се разбира. :)
     
  14. Plavusa.17

    Plavusa.17 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    4.133
    Допаѓања:
    6.033
    Друг град во Македонијаааа, горе има и гласање дали Скопје или некој од помалите градови :)
     
  15. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Мене темава ми е смешна :^) па не треба да се бира град туку факултет или унервизитет па и ги нема сите факултети т.е. сите смерови од факултети во Скопје кој што има желба нека си студира и кај што си има желба и можности
     
  16. Adi888

    Adi888 Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    6.165
    Допаѓања:
    23.020
    Пол:
    Женски
    скопје дефинитивно :)
     
  17. MartinaSk

    MartinaSk Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2011
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    4
    Скопје :)
     
  18. BlueEye

    BlueEye Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2010
    Пораки:
    322
    Допаѓања:
    29
    јас планирам охрид ме интересира дали некој од форумов е на факултет во охрид а посбено на смерот безбедност и финансиска контрола ??
     
  19. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    сакав да Студирам, во скопје, ама сега кога победи ВМРО, јас ќе се потрудам, што е можно побрзо, да заминам да студирам во странство.
     
  20. lovelost

    lovelost Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    162
    Допаѓања:
    15
    Скопје :)