Каде на факултет? Во Скопје или може некој друг град?

Дискусија во 'Образование' започната од gurgica, 24 март 2010.

?

Каде е подобро да се студира?

 1. Во Скопје

  151 глас(а)
  75,1%
 2. Во некој од помалите градови

  50 глас(а)
  24,9%
 1. LoVeR

  LoVeR Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  886
  Допаѓања:
  1.046
  ako nekoj bira fakultet neka se zapise na tehnickiot fakultet bitola ima mn struki a e eden i od najdobrite fakulteti vo makedonija.eve spored mene najdobra struka bi bilo graficki dizajn i multimedija...ima mn praksa so e najvazno...fakultetot e malku potezok ima mn matematika ama sepak e gordost da se zavrsi na ovoj fakultet pozzzz :hai:
   
 2. helenamanson

  helenamanson Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2010
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  2
  ako nekoj saka da se zdobie so kvalitetno obrazovanie ke se zapise na UKIM.Bidejki vo poslednite godini niknaa fakulteti vo sekoe selo i sekoja nepismena budala moze da kaze deka studira ili ima diploma a nikakva praksa,nikakvo znaenje ne se steknuva.Ne velam deka vo drugite gradovi ne se uci,no se uci 100 pati pomalku otkolku vo skopje.Samo se plasam kako ke bide koga za 10 godini ke diplomiraat DOKTORI od novoizniknatite univerzieti:worried:
   
  На babyblond и Lolipop23 им се допаѓа ова.
 3. strangewoman

  strangewoman Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  693
  Допаѓања:
  238
  Не е само УКИМ туку и УКЛО е тука. И двата се државни универзитети најдобри во државава наша. :) И јас не сум за во другиве градови се знае кое што е и како треба да биде :) ;)
   
 4. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  1.551
  Допаѓања:
  1.548
  се запишав на Универзитетот Гоце Делчев во Штип и мислам дека не направив грешка... :)
   
  На veri му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Anggie

  Anggie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  34
  Ни најмалку не помислувам да одам во Скопје на факултет. План ми е Битола на ФАМИС, го сакам како град и се чусвувам слободна, а има и многу од мојот град. :) Доколку отидам во Скопје знам дека ке дремам во станот нонстоп и ке се влечам по автобуси (тоа што најмногу го мразам) ...
   
 6. Mila92

  Mila92 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 ноември 2010
  Пораки:
  31
  Допаѓања:
  4
  jas planiram da se zapisam na tehnolosko-tehnickiot fakultet vo Veles(smer nutricionizam).smetam deka dobro bi mi dosla mala promena na gradovi,iako Skopje i Veles ne se nekoja golema razdalecenost,no sepak novi iskustva nov grad nov nacin na zivot,itn...mi se dopagja fakultetov bidejki nema mnogu golema rasprostranetost na ovaa oblast,nutricionizmot.Sepak zdravata ishrana e nacin i stil na zivot :)
   
 7. gluvarche

  gluvarche Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 септември 2010
  Пораки:
  209
  Допаѓања:
  113
  незнам дали е права тема за прашањево. али сепак да прашам, какво искуство имате од економскиот во Штип????
  може ќе се смеете, али јас завршив правен во скопје, не би сакал да зборувам за фрустрацијата и егото на професорите од овој факултет (со чест на исклучоците кои се ретки), али некако со тек на време гледам дека економски е најперспективен факултет за работа, па ме интересира дали некој има искуство со економскиот во Штип???? за нашиов во скопје не ни помислувам, зашто треба да се одврзе кесето за секој испит, а за професорите да незборам.....
   
 8. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  1.551
  Допаѓања:
  1.548
  јас сум на економски во Штип и сум презадоволна од професорите и асистените, нивното однесување..
  можеш да им се обратиш секогаш кога нешто не ти е јасно, исто така и комуницираме и преку меил со асистентите..
   
  На gluvarche му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Simonna7

  Simonna7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  307
  Допаѓања:
  128
  ок..можеби не треба да има баш во секој град факултети токму поради таа причина(некој претходно ја кажа) дека секој идиот ќе рече: Имам диплома. Но сепак овие во Прилеп, Битола, Охрид се сосем во ред. Јас сум матурантка годинава и ќе си останам во ПП на економскиот. Секако тоа го сакав, па зошто моите да си ја акаат главата за секој денар и да одам настрана. А и онака не сум некој тип што сака промени и сл. Во секој случај студентите кои се трудат и вистински постигнуваат успех, ќе бидат јаки и овде и во Ск и во Словенија и во Шведска и секаде :)
   
 10. trendy

  trendy Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2010
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  172
  Јас имам планови во мојот град Скопје во факултетот Кирил и Методиј мислам ама има време за мислење можеби ќе биде во друг град.
   
 11. caroline.costa

  caroline.costa Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  2.587
  Иако се уште имам време во фах мислам дека ќе одам во Бугарија (ама чекај се уште ми е рано) :lol:
   
 12. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.028
  Не знам колку е така и колку ќе се согласите но не за џабе премногу од други градови доаѓаат во Скопје,најдобро е! За работа не дека има можности, но сигурно има повеќе отколку во другите градови во МК, а ако планирате работа да си барате во вашиот град, а не да живеете во Скопје и да барате тука работа, тогаш најдете си го најблискиот посакуван факултет барем нема да се мачите :/
   
 13. Sunshine555

  Sunshine555 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  269
  Допаѓања:
  66
  Чекајте не сфаќам финтава е во Скопје или друг град или и друга земја? |( Нвм јас ако имам услови да одам во друга земја би отишла,а ако одам во Мк во Скопје се разбира. :)
   
 14. Plavusa.17

  Plavusa.17 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  4.134
  Допаѓања:
  6.028
  Друг град во Македонијаааа, горе има и гласање дали Скопје или некој од помалите градови :)
   
 15. SOVRSENSTVO

  SOVRSENSTVO Популарен член

  Се зачлени на:
  20 септември 2010
  Пораки:
  2.790
  Допаѓања:
  1.540
  Мене темава ми е смешна :^) па не треба да се бира град туку факултет или унервизитет па и ги нема сите факултети т.е. сите смерови од факултети во Скопје кој што има желба нека си студира и кај што си има желба и можности
   
 16. Adi888

  Adi888 Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 ноември 2010
  Пораки:
  5.572
  Допаѓања:
  17.898
  Пол:
  Женски
  скопје дефинитивно :)
   
 17. MartinaSk

  MartinaSk Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2011
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  4
  Скопје :)
   
 18. BlueEye

  BlueEye Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  29
  јас планирам охрид ме интересира дали некој од форумов е на факултет во охрид а посбено на смерот безбедност и финансиска контрола ??
   
 19. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.533
  Пол:
  Женски
  сакав да Студирам, во скопје, ама сега кога победи ВМРО, јас ќе се потрудам, што е можно побрзо, да заминам да студирам во странство.
   
 20. lovelost

  lovelost Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  162
  Допаѓања:
  15
  Скопје :)