1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каде што има сила нема правдина

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од doktorka-an, 27 август 2010.

  1. Hayley

    Hayley Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2011
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    899
    Многу точно, правдината денес скоро никому не игра улога.
     
  2. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.314
    Ajdd nenajdov tema kade sto mozam da najdam sovet a voedno da si gi iskazam makite od vikendov. Ziveeme vo prekrasna mirna naselba ona sto posledno vreme me iritira i pred se sum zasegnata e sosedot do koj ziveeme. Mlado momce se nadevam ne e poremeteno no posledno vreme pocna da se zanimava so sobiranje na zelezarija i kupi prodaj na stari friziferi. Ok ete nema kako da zaraboti ne mi se rab. Negovo pravo no veke podolgo vreme go zamoluvam onie casovi koha spie maliot da bidat tivki. Da ne e samo moete dete ali ete se budi na jaki zvuci. Vcera mi se preli casata kaj maliov 39 t nemozev da go zaspijam kade tie lupaat li lupaat. Gi zamoliv nezam po koj par pa pocnavme raspravii se ispotresov zatoa sto ne sum konfliktna licnost i na kraj go prijaviv vo policija. Da toj nesmee da cuka od 15-18 megutoa moze ako e ok sosed da najdeme zaednicki jazik. Sakam da mi pompgnete kade mozam da go prijavam zatoa sto vrsi dejnost za koja treba da ima reg. Firma da plaka industriska struja i tn. Policijata samo go opomena a rece deka ako si sakame mozeme da go prijavime. Koj inspektorat e nadlezen i broj od nekoja imstitucija.
     
  3. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.800
    Пол:
    Женски
    За вакви работи сите можиме најмалце пет да наброиме, а свесни сме дека има повеќе.
    Лично сите сме претрпиле нешто вакво и дури сите не се побудиме на еден начин против ова можеби и нема ништо да се смени. Кога некој е горе си ги турка нивните па кој ги ... другите и секогаш ќе биди така зошто прво ќе гледаме нашата черга да ја средиме па после туѓата, ама тие шо кај нас си имаат сила не гледаат за другата черга туку ја пренатрупват нивната.
    Забележав дека од мала возраст кај децата почнува ова „каде што има сила нема правдина

    Сепак, како што се спомнува погоре, верувам дека правдата на крај краева СЕ задоволува и вистината излегува на вистина зошто тоа докажано е си викам во повеќе случаи ама сепак ...

    @karak мислам дека можиш да прашаш некое правно лице да ти објасни и да те насочи каде можиш да се обратиш, дали има основа за било каква тужба и жалба, после колку опомени ќе добие казна за да знаеш да пријавуваш кога тропа и сл. Др сериозно не знам како, со среќа ^^
     
    На karak му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.145
    Допаѓања:
    76.557
    Пол:
    Женски
    Е нема правдина, тоа е. Жално е кога е така ама е толку прекрасно кога ќе си исплива на површина.
     
    На fallenangel му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mr.Awesome

    Mr.Awesome Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    1.653
    Пол:
    Машки
    Кај што има сила нема правда и парата буши онаму каде што бургијата не може, 2 општо познати факти.

    Но, правдата и вистината кога тогаш си излегуваат на површина. Само мала пукнатина фали и доаѓаат на површина, чисти и пречисти пошто ниедна прашина не може да ги сокрие. :)
     
    На fallenangel му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    За жал повеќе и од точно е дека кај што има сила нема правдина.
    Денес многу невини луѓе страдаат поради некој кој е помоќен и му се може и сака да ги држе конците во рака и да управува со светот и човештвото како му душа сака.
    Ако си богат и познат,сите ти прават пат и ти се клањаат кога поминуваш,буквално можеш да правиш што сакаш,од разно разни поткупи и местенки до се општо.
    Има уште мал милион примери..
    И да,ако до скоро верував во она дека правдата можеби е спора и касни ама кога тогаш стигнува,сега веќе не верувам во тоа.
    Што не е случај и за на другиот свет,таму нема бегање и криење,потплаќање и поткуп,таму сите ќе бидиме исти,и таму само еден ќе ни пресуди праведно на сите,според заслугата ;)
     
    На eliesaab, JollyGirl, Mr. Right и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Queen8

    Queen8 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2018
    Пораки:
    4.279
    Допаѓања:
    20.711
    Пол:
    Женски
    Имаме безброј примери во денешно време, како функционира ова, факт е дека кај што има сила, нема правдина, сведоци сме на секакви настани, каде што невини страдаат под притисок на посилните, а виновни делат правда.
     
    На Lovelybaby<3, Недопирлива5 и Aleksandra9999 им се допаѓа ова.