1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каде ја шиевте вашата венчаница?

Дискусија во 'Свадба' започната од mkgirl, 14 февруари 2011.

  1. Lizbet

    Lizbet Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2010
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    2
    adevojki ve molam za sovet, ne mozam da se odlucam dali kaj Zana ili vo Bianka? za istata vencanica so istiot materijal vo Zana e 100-150 evra poskapo a od druga strana mi ja preporacaa:) Ima li nekoj iskustvo so Bianka? Ke ve molam da mi pisete
     
  2. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Досегашните искустава што сум ги читала по многу форуми од многу девојки, е дека во Жана нема да ти ја утне венчаницата, и дека го добиваш токму оноа што го бараш.
    А во Bianka, многу пати во последенмомент ги давале, и си немале врска со тоа што го нарачувале.
    Дури нема да заборавам и еден пост на една девојка која во Bianka си нарачала, кога и стигнала таа била толку разочарана,татко и кога ја видел и дал пари и рекол оди купи си нова, и од што немала време отишла си купила сосема друга поинаква-готова,бидејќи немала време.
     
  3. Lizbet

    Lizbet Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2010
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    2
    Ti blagodaram Snow Queen! mene vaka na izlog vo Bijanka vencanicite mi izgledaa mnogu ubavo sosieni pa zatoa i otidov da prasam. Me zacudi toa sto Zana mi kaza deka 150 evra e posakpo za toj model i toa so ist takov materijal.inaku bev resena za Zana.Ednostavno me interesiraa licni iskustva so Bianka
     
  4. Sun.shine

    Sun.shine Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    116
    Lizbet изгледа сме ги имале истите дилеми пред свадбата :D И јас си одбрав фустан од Жана, целиот со чипка, прекрасен модел ама цената беше околу 700-800 еур што е претерано според мене :@
    Решив дека ќе го шијам истиот модел во Бјанка. Чипката беше идентична како во Жана, фустанот го сошија баш како што барав (им однесов слика :$ ) готов беше 3 недели пред свадба (инсистирав порано да ми биде готов за да имам време ако го утнат фустанот). Плус ми дадоа дадоа вел, корпа, бидермаер, ракавици, круничка :inlove: и за крај ми ја везеа рачно со оригинал сваровски кристали (не пластични циркони) а платив дури 250еур помалку од Жана!!! Се на се, тоа беше позитивно искуство за мене, па ти одлучи сама ;)
    Кога е свадбата инаку? :) Со среќа со подготовките :*
     
    На Lizbet му/ѝ се допаѓа ова.
  5. I.vana

    I.vana Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    40
    Денес бев во Жана, за венчаницата која ја најдов на интернет, во Дива и Форевер ми рекоа околу 300 евра, без камчиња или чипка. За истата во Жана ми рекоа од 350 до 450 евра меѓутоа со украсување на материјалот. Секако квалитетот неможе да се спореди, можеби цената е повисока, ама има и зошто. Во Жана ставаат многу повеќе материјали за поубаво да паѓа венчаницата, а и самата изработка е донесена до перфекција. За разлика од повеќето салони, има и каде да се проба венчаницата, а има и многу готови венчаници, сошиени само за проба, за да видиш како би ти стоело нешто што отприлика си го замислила. Ми се допадна многу и пристапот на вработените (сопствениците), поради тоа што искрено, според градбата на телото ти кажуваат што ти стои, и на веќе избраната венчаница даваат идеи, малку да ја сменат според градбата на телото. Така да девојки мнојот избор денес е направен- ЖАНА
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Девојки честито на сите, да ви одат со лесно подготовките...Па штом ќе имате слики пушЧајте
     
  7. Lizbet

    Lizbet Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2010
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    2
    Svadabata e na 19ti Maj, pa planiram da se odlucam denovive:))
     
  8. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    И јас сум од тимот на девојки што ја правеше венчаницата во Бјанка (по препорака, директно кај Арџент бев), и верувај, не зажалив во ниту еден момент што им ја доверив таа обврска :) И мојата беше целата со чипка + кристали навезани на горниот дел, мнооооооогу слична на венчаницата на Кејт Мидлтон (ред неа се омажив :emo: ) и ја платив 500 евра, ама вредеше за сите пари.

    Така да, Бјанка :up:
     
    На Lizbet му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lizbet

    Lizbet Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2010
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    2
    Vi blagodaram mnogu za iskustvata i sovetite:)
     
  10. hrizantema007

    hrizantema007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    сите велат во квин се најскапи,а можеби и се ако го шиеш...јас бев лично таму,,имаше готови фустани,,таа продавачката ми рече 350 евра...се зачудив како е можно..али кога прашав за шиење,колку кошта,,како ..што,,ми рече шивачката може да ми каже,,зависи,не се знае точно,,по тоа сфатив дека,,ако купиш веќе готова е поевтина,а ако ја шијат за тебе е многу посакапа...
     
  11. hrizantema007

    hrizantema007 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    42
    девојки,ај ве молам за ваше мислење,совет,,дали ви се допаѓа оваа венчаница,,лјубител сум на балски венчаници,,па дали ви се допагја...или ставете линк од некои други...http://www.facebook.com/photo.php?fbid= ... =1&theater
     
  12. I.vana

    I.vana Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2012
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    40
    Секаде се поевтини тие што се веќе сошиени, затоа што се носени на ревии, изгазени и изгубиле од својата првична боја. :) И во Кокев е исто. А за цена во Квин барем јас што гледав беше најсакапо...
     
  13. Anouk

    Anouk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    1.380
    Хризантема, не се отвара сликата, изгледа е заштитена. Бидејќи е на фб пробај да ни ја постираш тука, со десен клик на сликата па Copy Image URL, и со paste овде на форумот во Img :)
     
  14. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    За слики од венчаници разгледај тука. Има еден куп :)
     
  15. maca99

    maca99 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    1.819
    Допаѓања:
    1.690
    Во право си.Во Жана кога шиев,имаше неколку венчаници и сите беа со променета боја и материјалот на неколку места беше извлечен.
     
  16. Nedzhla

    Nedzhla Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2012
    Пораки:
    202
    Допаѓања:
    96
    како што тргна ова моето со свекрвава која досега не ми менуваше планови во панталони и маичка ке си идам на мојата свадба сакав еден фустан да ми го сошијат не е во скопје во штип е и е мн поефтино ама оваа запнала да купувам па да купувам барав не најдов никаде кај и да одев низ мк немаше а јас тој фустан го меркам 3 години и сеа она се меша и крај краева ке ја заклучам во гаража и ке ми биде раат главата...
     
  17. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    hrizantema007, пробај повторно со УРЛ да ни ја постираш сликата,вака не ја отвара.

    Nedzhla, прашај ја кој се мажи, и не се замарај,терај си по свое.
     
  18. Sun.shine

    Sun.shine Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    116
    Која дрскост ја имаат свекрвиве!!! Како може да ти се меша при избор на фустан кој ти ќе го носиш на сопствената свадба?!? Уф да ми е мене како би ја средила :D
    Игнорирај ја и терај си по свое, купи си го фустанот кој го гледаш и сакаш 3 години а свеки ако сака нека се мажи повторно па тогаш може да си бира фустан по свој мерак!
    Поздрав до тебе и само храбро и мудро :*
     
  19. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.364
    Допаѓања:
    5.310
    имам присуствувано на свадби на кој што се носеа модели изработени од данчо и ми беа одлични лично затоа јас си закажав кај него. Сепак секој си го прави изборот. А за материјали нема да згрешите ако отидете во Буњаковец доле има специјализирани за материјали за венчаници и верувајте ќе ви помогнат при изборот.
     
  20. Ferhunde-87sk

    Ferhunde-87sk Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2010
    Пораки:
    154
    Допаѓања:
    41
    И јас се придружувам во тимот на девојки што носеше венчаница од Бјанка и мноооооогу мноооогу сум задоволна и морам да ги пофалам!!! Јас не ја шиев, иако Арџент ме убедуваше да ми сошие ист модел коо онаа што ја имаа готова, ама мене не ми се чекаше и одма си ја купив.....800 евра ме кошташе, ама беше ко онаа што јас си ја замислив, и си имав со неа круна, ракавици со истие камчиња како на венчаницата, корпа, ова она, дури и бидермаер вештачки ми поклонија :)))))))) Материјали: чипка, тул и камчиња......