Казна за невистинитост во рекламите

Дискусија во 'Филм и ТВ' започната од baba Rada, 1 август 2018.

 1. baba Rada

  baba Rada Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  4.499
  Допаѓања:
  25.461
  Пол:
  Женски
  Гледав реклама на топ шоп за еден препарат, поточно крема за слабеење и ..така гледајќи, почна притисокот да ми се крева:fubar:.. зарем толку ли мислат бе оние што ги смислуваат рекламите дека сме глупи и наивни, зарем може за 10 мин откако ќе се намачкам со тој нивен чудоотровен крем дека ќе ми се намали обемот на струкот за 10 см(facepalm)....сфаќам реклама, маркетинг, продажба...ама усул да се има, да не се лаже до толку:punch:

  Многу реклами немаат везе со тоа што го рекламираат, далеку се од квалитетот, опасни се по здравјето...служат само за богатење на некоја компанија...
  Мислам дека би требало да има КАЗНИ за реклами кои пропагираат невистина, кои лажат за својот производ и пласираат невистини во јавните медиуми..па да ги видам тогаш:!:

  Што мислите вие, треба ли да се воведат некакви казни или некои мерки за давање на лажни реклами?
   
 2. edna_malecka

  edna_malecka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2018
  Пораки:
  782
  Допаѓања:
  2.391
  Пол:
  Женски
  Многу сериозно ги разбираш рекламите..:|
  Неможе струкот да ти се намали 10цм за 10мин. Али со редовно користење на гелот. Кожата ќе ти се навикне и ќе се намалува постепено. :D