1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Казна

Дискусија во 'Правни совети' започната од Tina.d, 23 април 2013.

 1. Tina.d

  Tina.d Активен член

  Се зачлени на:
  22 април 2013
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  Ме интересира при сообракајна несрека во која лице го изгубило животот во кое удрило возило чиј возач бил во пијана состојба,каква казна му следува на возачот,односно колку време казна затвор?
  Благодарам.
   
 2. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.575
  казна

  Не сум правник, па не знам точно колкава е должината на затворската казна, ама едно имам разбрано во оваа наша прекрасна држава, за вакви случаи, главно е колку е моќен статусно, финансиски и секако возачот и според ова најмногу ќе се оцени исходот.
   
 3. Angel4eeee

  Angel4eeee Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2013
  Пораки:
  529
  Допаѓања:
  336
  Пол:
  Женски
  казна

  зависи како ке го осудат.Чичко ми бог да го прости што го загуби животот во собраќајна несрека ,тие што ја предизвикаа си лежеа само една година.Што е премалку за толку прерано згаснат живот.
   
 4. Tina.d

  Tina.d Активен член

  Се зачлени на:
  22 април 2013
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  казна

  ima li nekoj pravnik da mi odgovori na ova prasanje?
   
 5. Angel.girl

  Angel.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2011
  Пораки:
  669
  Допаѓања:
  667
  казна

  Неможе правник да ти одговори на ова прашање, за тоа што важни се многу околности и битни се многу доказни срдства.Кривична е, не граѓанска за да се зборе на памет. Така да тоа може да си го цене само судот, и секако како шо кажа некој погоре, зависи и од финансиската ситуираност на лицето. Кај нас важи за пари се се може
   
 6. Tina.d

  Tina.d Активен член

  Се зачлени на:
  22 април 2013
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  0
  казна

  Па добро сигурно има некаков закон од-до,на пр. се кажува за такво и такво дело се добива казна затвор од пр. 6 месеци до 1 година.Е сега колку точно се разбира зависи од околностите,јас не барам точно колку време туку колку е казната ,,како сто наведов во примерот од-до,?
   
 7. pross

  pross Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 август 2012
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  74
  Пол:
  Машки
  казна

  Тина, по ова што го наведувате станува збор за кривично дело "Тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот" чл.300 ст.2 од Кривичниот Законик на РМ, бидејќи (најверојатно, многу малце податоци наведувате) станува збор за смрт предизвикана со прекршување на сообраќајните правила и прописи од страна на возачот, кој бил во алкохолизирана состоја.
  Работа на кривичниот суд е да ги цени сите факти и околности, особено вината на возачот, а и секако придонесот на самата жртва (доколку има се разбира) !!!!
  Што се однесува до висината на казната основна разлика е дали судот ќе најде дека делото е извршено со умисла (во случајов евентуална), или од небрежност. Доколку најде дека сторителот делото го извршил со умисла ( бил свесен дека е пијан, и бил свесен дека може да настапи штетна последица, и покрај тоа се согласил да вози пијан), во тој случај казната за ова дело е најмалку четири години.
  Исто така кривичниот суд со пресудата со која би го осудил сторителот, би го упатил оштетениот на граѓанска парница, заради утврдување на надоместот на целокупната материјална и нематеријална штета.
   
 8. Anon

  Anon Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.789
  Пол:
  Машки
  казна

  Основниот член за убиство е овој
  Убиство
  Член 123
  (1) Тој што друг ќе лиши од живот ќе се казни со затвор најмалку пет години.
  (2) Со затвор најмалку десет години или со доживотен затвор ќе се казни тој што:
  1) друг ќе лиши од живот на свиреп или подмолен начин,
  2) друг ќе лиши од живот при вршење на семејно насилство,
  3) друг ќе лиши од живот и притоа со умисла ќе го доведе во опасност животот на уште некое лице,
  4) друг ќе лиши од живот од користољубие, заради извршување или прикривање на друго кривично дело, од безобѕирна одмазда или од други ниски побуди,
  5) друг ќе лиши од живот по порачка,
  6) ќе лиши од живот женско лице за кое знае дека е бремено или малолетно лице и
  7) ќе лиши од живот судија, јавен обвинител или адвокат, при вршењето на неговата функција, односно дејност или службено или воено лице при вршењето на работите на јавната или државната безбедност или на должноста чување на јавниот ред, фаќање на сторител на кривично дело или чување на лице лишено од слобода.
  (3) Со затвор од најмалку десет години или со доживотен затвор ќе се казни тој кој со умисла ќе лиши од живот две или повеќе лица, за кои претходно не му било судено, освен ако не се работи за кривични дела од член 9 став (3), член 10 став (3) и членовите 124, 125 и 127.