1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Какао

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Tanjus, 10 април 2011.

 1. Tanjus

  Tanjus Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  257
  Допаѓања:
  70
  Какаото го намалува крвниот притисок и е добро за срцето, дава енергија а се препорачува и за оние што сакаат да слабеат бидејќи содржи антиоксиданти. Позитивно делува на мозокот па најубаво е да се пие за време на учење, го подобрува расположението и го забавува стареењето.

  Па, колку често пиете какао и какво какао.

  Јас скоро секој ден пијам а најубаво ми е на Краш. :inlove:
   
 2. maca99

  maca99 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  1.819
  Допаѓања:
  1.691
  Јас цела зима си го поминав со какао,многу ми е убаво а особено како оди со крофни-милина :lol: секогаш го пијам со млеко,а која марка незнам сите ми се исти ,знам од кам купував евтино беше и многу убаво ;)
   
 3. nedzma

  nedzma Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  688
  Допаѓања:
  192
  Пол:
  Женски
  Пијам какао кога ќе ми здосади од кафето, па да сменам и кога имам испиено повеќе кафиња во денот.
  Го пијам какаото на SwisslionAgroplod.
   
 4. Zaljubena111

  Zaljubena111 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2010
  Пораки:
  2.085
  Допаѓања:
  1.647
  Како мала пиев многу какао, секогаш пиев и јас и тоа за мене беше ДЕТСКО КАФЕ :lol: така ме лажеше мајка ми, е сигурно немам пиено добро 5-6 години, сега ми ја вративте желбата ќе одам да си купам.
  Знам дека бремените жени треба да пијат какао а зошто не знам :?:
   
  На Nutri001 му/ѝ се допаѓа ова.
 5. FBI

  FBI Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јули 2010
  Пораки:
  1.513
  Допаѓања:
  5.299
  Јас имам трауми од пиење какао :$. Како мала си го имам изгорено јазикот неколку пати со какао и сега секоја помисла на какао ме потсеќа на изгореница хахаха.
  Кога конзумирам какао, конзумирам со млеко- така ми е многу убаво, но морам да признаам дека не сум некој голем љубител ;)
   
 6. Lacrimosa

  Lacrimosa Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2010
  Пораки:
  1.833
  Допаѓања:
  2.931
  Пол:
  Женски
  Јас со години пијам секој ден какао, пошто кафе не пијам не можам да поднесам. :puke:
  А какаото ем е вкусно, ем е здраво. Го пијам со вода исто како кафе што се прави. Со млеко мноооогу ретко онака од ќејф.
   
 7. Cokolatce95

  Cokolatce95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  321
  Допаѓања:
  131
  Ич не го пијам.
  Имам секакво пробано ама не го сакам бе и готово. :(
   
 8. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.122
  Баш сакам какао. Одамна немам пиено и ме потсетивте денес да си направам :) Сите се на свој начин убави. Најчесто дома имам на Краш или Алпико од КАМ.
   
 9. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.244
  Допаѓања:
  1.546
  Сум пиела како мала ама сега не сум пиела одамна :)
  Ме потсети сега ќе си направам едно :D
  Го пијам Бенквик :D
  А добро е за слабеење??Бидејки сакм да ослабам малку :D
   
 10. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.853
  Пол:
  Женски
  Не пијам! :)
  Едноставно какаото ми е најнеомилениот напиток, не го сакам, вкус безвеза, никаква корист ни штета :D Не сум ни кафеџија, ама какао ич не сакам. Ни како мала ни сега :)
  Па, да не претерам, не сум пиела сигурно добри 10 години :D
   
 11. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.847
  Допаѓања:
  2.158
  И јас како мала пиев какао, ама помешано со млеко, т.е. како денес што мешам несквик и млеко, тогаш сум мешала како и млеко. Ама и јас немам пиено едно 15 години можеби :)
   
 12. KalaV

  KalaV Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  301
  Дефинитивно мојот омилен топол напиток.
  Го сакам дури и повеќе од кафето.
  Нема ништо подобро од топло какао навечер пропратено со добра книга во рацете.
  И секогаш кога мајка ми ќе вари кафе за да пијат со татко ми, ме прашува мене, а да ставам какао за тебе ? :)
  Иначе не го сакам несквикот, но она какао од Краш и тоа без млеко ми е подобро :D
   
 13. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  150
  па не многу често повеќе кафе пијам ама знам некат и какао да си направам благо многу нормално :D
   
 14. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.138
  Допаѓања:
  56.466
  Пол:
  Женски
  Уф колку сакам, обожавам какао. Сварено обично со вода. Прво го мирисам како верен обожавател, се пикам со цела фаца во шолјата додека лади :lol:
  Порано не поднесував цимет, ама малку по малку се учам на него, па во последно време му ставам малку цимет. Убава комбинација.
  Трк да си сварам. Повелете на какао, многу пати ми имаат речено дека најубаво го правам :)
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Заљубена точно за бремените не знам, ама знам дека било богата со железо и веројатно било убаво за зацрврстување на истото во крвта, веројатно ја има истата намена и за тие што се во блажена состојба ;)
  _____
  Пијам какао, не толку често, ама знам да си се напијам, убав ми е вкусот, ама обавезно мора да има 2 лажички макар и една и пол шеќер инаку ми горчи.
  Се сеќавам пред 5 години, в село кај баба и дедо со сестра ми секогаш јадевме сирење со какао, каква комбинација, па и слатко ми беше, оддамна немам јадено вака, не знам дали би ми било вкусно сега :D
  Додека дедо пиеше топла ракија со сирење ние сирење и какао, деца будали :)
   
 16. tralalala

  tralalala Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  Зимно време без какао не просперирам , особено со мелко ммммм............. :)
   
 17. Blanca

  Blanca Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  725
  Допаѓања:
  505
  Ме настрвивте и после ќе си направам. Секогаш имам дома, во случај да ни текне да правиме нешто благо, а немам навика да си правам.
  Инаку многу е корисно :
  Полезно дејство

  Какаото може да го наречеме и супер храна бидејќи е богато со есенцијални витамини, минерали и антиоксиданси. Содржи големи количини железо затоа се препорачува да го внесуваат луѓето кои се анемични. Какаото содржи железо дури повеќе од спанаќот и покрај за лечење на анемичноста, помага и при намалување на крвниот притисок. Исто така помага да не дојде до згрутчување во крвта

  Дава енергија и е еден од најдобрите артикли што се препорачуваат за губење на килограмите.

  Некои научници дури тврдат и дека го успорува стареењето, но сигурно е дека позитивно делува на мозокот. Топлото какао делува слично како да сте се напиле чаша вино, само што наутро нема да се разбудите мамурни. Топлите пијалаци ја зголемуваат телесната температура и создаваат чувство на пријатност кое се одразува во мозокот.

  Содржи состојки кои ги зајакнуваат ноктите и косата, ја одржува кожата убава, врши детоксикација на црниот дроб и помага во работата на панкреасот.

  Какаото изобилува со магнезиум и хром, а токму тие овозможуваат балансирање на шеќерот во крвта што значи какаото е совршено за дијабетичари.

  Богато е и со цинк и омега 6 масни киселини.

  Според едно истражување какаото е одлично за подобрување на состојбата и работата на крвните садови кај пушачите.
   
  На душленце, Annath, Meggy и 2 други им се допаѓа ова.
 18. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.113
  Допаѓања:
  107.122
  Пол:
  Женски
  Обожавам какао и го пијам буквално секој ден, како што некои пијат кафе, така јас какао :) (не дека не се дрогирам и со кафе де). Секое утро така и ми почнува, со дупла доза какао, сипано во огромна шоља буквално супа ко да сркам... :) и јас го правам само со вода. Реткост е кога ставам сосема малку млеко. Во посебни денови си додавам се што ќе ми текне... цимет, рендано јаболко, портокал исецкан, кора од лимон, некакви јаткасти чудесии..., а и овесни снегулки обично јадам со какао, со какао јадам и бисквите (некои со млеко јас со какао) и без шеќер го пијам мљац мљац, бујрум, сега е без ништо, ама ко за вас би ставилa, бирајте :P
   
 19. love23

  love23 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  716
  Допаѓања:
  913
  Какаото не го намалува крвниот притисок туку го пакачува, јас сталнои пијам кафе или какао за да го качам притисокот бидејќи константно ми е низок. Инаку е добро има и доста железо и е покорисно од кафето.
   
 20. Tanny

  Tanny Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2010
  Пораки:
  564
  Допаѓања:
  401
  пијам какао :)
  несквик м или бенквик :lol: