Какао

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Tanjus, 10 април 2011.

 1. Noemi

  Noemi Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2010
  Пораки:
  1.414
  Допаѓања:
  5.587
  Пијам секое утро најмногу ми се допаѓа на Витаминка, а и на Краш не е лошо.
  Го правам со вода како кафе, бидејќи не пијам млеко.
  И муслите си ги прелевам со какао наместо со млеко, убаини :inlove:
  Го конзумирам почесто и од кафето и имам читано дека е добро за железото во крвта и имунитетот.
  Cheers :coffee:
   
 2. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.779
  Многу ретко пијам.
  Пијам или кога ќе отидам кај една другарка (таа често место кафе - какао ми вари) или кога е братучеда ми дома, па морам да пијам какао со неа, иначе не пие.
  Ако имам млеко, со млеко го пијам, ако немам, тогаш со вода.
  Ама не го обожавам многу. Кафе си е кафе :coffee:
   
 3. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  623
  Не сум знаела дека какаото е толку здраво и ептен ретко го конзумирам! Мислам дека последен пат пиев какао кога бев студентка,во друштво на цимерката која беше мераклика за какао како топол напиток!
  Понекогаш пијам млако со какао но искрено и тоа е ретко!
  Немам врска какво какао имаме дома,мајка ми го купува и она си го корсти кога прави нешто благо (пр.сотлијач со какао)
  Штом е толку здраво и штом дава енргија веднаш ќе се напијам чаша млеко со какао! ;)
   
 4. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.779
  Гледам го фалите дека било здраво.
  Јас па имам слушнато дека од кафе е поштетно :?:
   
 5. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.280
  Допаѓања:
  5.165
  Какаото е полно со железо (секој др. ќе ви каже). Го пијам ама не многу често и кога го пијам сакам и малку млеко да си ставам. Инаку создава завист исто како и кафето.
   
 6. joelle

  joelle Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2010
  Пораки:
  1.117
  Допаѓања:
  2.351
  епа вака какао не консумирам воопшто речиси али добро го познавам ..

  би сакала само да напоменам дека има разлика од право какао и несквик и другите што ги спомнавте. тоа не е какао туку чоколадни напитоци кои имаат за основа какао. инаку правото какао е во прав горчи без шеќер како што знаете и сите, она што се користи за торти колачи итн.
   
 7. Hopeful

  Hopeful Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2010
  Пораки:
  997
  Допаѓања:
  1.467
  Многу ретко пијам какао, иако дома секогаш имаме. Не дека не го сакам, но не го пијам многу. Секогаш кога пијам какао е за да им правам друштво на братучед ми или на сестра ми, а сама да земам да си сварам само за себе, не ми се случило досега. Кога веќе пијам какао, ако има млеко му додавам затоа што така ми е поубаво, а ако нема го пијам обично, само со вода и понекогаш го комбинирам со колачи или бисквити. Најчесто купуваме од какото на Витаминка, од Краш и од Кам едно, а го додаваме и во торти, колачи, преливи.
  Какаото содржи железо и се препорачува да се пие за да се зголеми железото во крвта, но тоа содржи и теобромин (алкалоид сличен на кофеинот во кафето) којшто е стимуланс и ја поттикнува работата на срцето, може да предизвика зависност кон чоколадо ( иако е со послабо дејство од кофеинот) и делува како афродизијак.
   
 8. Peperutka90

  Peperutka90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 март 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.080
  мммммм го обожавам вкусот на какаото! Го приготвувам исто како и кафето, ама какаото ми е преубаво, дури веќе ич и не пијам кафе :D
  Ќе ја пробам оваа комбинација и јас, зошто млеко не пијам! Можеби и мене ќе ми се допадне
  Инаку и јас имам читано по порталиве дека е добро какао да се пие додека се учи, помагало при концентрација, да видите само колку чашки какао имам кај мене во соба за време на колоквиумска недела и пред неа :D . Тогаш сум буквално какаохоличар :rofl: :rofl:
   
 9. firequeenn

  firequeenn Популарен член

  Се зачлени на:
  15 декември 2010
  Пораки:
  1.469
  Допаѓања:
  3.088
  Можеби кафе не пијам често ама затоа какаото си го правам по свој личен рецепт :)
  Прво го ставам во една чаша оригиналното какао од Витаминка , потоа дотурам вода до пола од чашата и го ставам во микробранова ...откако ќе се стопли ставам топено чоколадо, шлаг пена и цимет. Толку ми е убаво со цимет што кога го пијам без него ми е како без вкус, некомплетно . Кога сме кај комплетноста сакам утринското какао да го пијам со некој до мене да ми прави друштво :)
   
 10. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.040
  Допаѓања:
  11.531
  Пол:
  Женски
  И ЈАС СТАВАМ ЦИМЕТ ВО СЕ, ГО ОБОЖАВАМ ВКУСОТ,СО ЦИМЕТ И ОТРОВ БИ ИСПИЛА :lol:
   
 11. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.561
  Многу голем љубител на какао сум значи и на еден колега му го украдов со шпијунско тајно посматрање рецептот за подготовка,т.е.совршениот сооднос на какаото и шеќерот,како и подготовката ]:) .
  Го употребувам исклучиво какаото на Краш,од некои други сум се разочарала,понекогаш додавам и млеко,цимет или шлаг пена,ама тоа во домашни услови кога подготвувам за на работа само какао+шеќер+вода,ама тајната не ја откривам,моја си е :P ,а совршено е така какаото...
   
 12. babyblond

  babyblond Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  1.537
  Пол:
  Женски
  нема поубав доручек од леб со маргарин и шолја какао мммм њам њам. какаото е повкусно и повеќе ме расонува од кафето. Поздрав до сите обожаватели на какото ! :)
   
  На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Rock-a-Fella

  Rock-a-Fella Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2011
  Пораки:
  1.392
  Допаѓања:
  1.380
  какаото сега го консумирам само преку торти
  порано многу пиев млеко со какао, ама сега не...
   
 14. A-j-a

  A-j-a Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  1.793
  Допаѓања:
  2.022
  Обожавам какао и бидејки не пијам кафе секојдневно пијам какао. Прочитав дека многу од вас го пијат со млеко, а јас знам дека таа комбинација на какао со млеко не била здрава, не знам зошто ама пред неколку години имав читано за тоа и неколку пати имам слушнато на телевизија ама ете никако не запамтив зошто не е здрава таа комбинација.
   
 15. ohoho

  ohoho Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2011
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  98
  порано ко деца од 7-8 одд обавезно со другарките си правевме какао,во замена за кафе :lol: Немам пиено веќе можеби 10 години наназад.Во замена за какао употребувам чоко дринк со млеко секако и тоа само кога јадам корнфлекс или попара бисквити :lol:
   
 16. velesanka

  velesanka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  1.552
  Допаѓања:
  1.548
  a како го правите какаото? секогаш кога мама ми прави мн ми е вкусно, јас коа ке земам да направам.. секогаш го фрлам.. :$
   
 17. Chocoholic

  Chocoholic Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  747
  Допаѓања:
  985
  Ммм многу е убаво, но немам навика често да го пијам
   
 18. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  5.210
  Допаѓања:
  54.257
  Пол:
  Женски
  Прво нека зоврие водата. Во едно филџанче стави лажичка какао и една и пол лажичка шеќер. Тури малку вода колку да се покрие, земи лажичка и добро мешај за да стане без грутки. Тури ја смесата во гезвето со зовриена вода и остави да се довари.
  Тури го во чаша, нароси цимет et voila :coffee:
   
  На velesanka му/ѝ се допаѓа ова.
 19. crazyinlove19

  crazyinlove19 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2011
  Пораки:
  3.754
  Допаѓања:
  3.708
  Ммм обожавам млеко со какао, ептен е вкусно. :inlove:
  Понекогаш си пијам какао наместо кафе, ама ретко.
   
 20. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.917
  Допаѓања:
  671
  Слабо пијам повеќе сум на кафиња, го сакам но ете од 10 години наваму не го пијам ич.