Какао

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Tanjus, 10 април 2011.

 1. Jojoba

  Jojoba Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 април 2011
  Пораки:
  868
  Допаѓања:
  718
  Скоро и заборавив на ова чудо! Порано многу често си пиев, кога пиеше мајка ми кафе јас какао :D А и сега нешто многу не ми трпи организмот кафе, така да ќе си купам утре какао. Мислам дека и вкусот скоро целосно сум го заборавила :( А и не знаев дека е толку здраво, баш ќе си купам и направам да видам дали пак ќе ми е вкусно :$
   
 2. Princess.S

  Princess.S Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јули 2011
  Пораки:
  763
  Допаѓања:
  651
  Ајде бе кој не сака какао? :lol: Коге те мрзи да правиш или купуваш топла чоколада, тука си е какаото на Краш. :) Во последно време уште повеќе го сакам, затоа што го пијам во најјаката шоља. :P
   
 3. Juicy

  Juicy Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2010
  Пораки:
  1.719
  Допаѓања:
  9.391
  Пол:
  Женски
  Слабо пијам какао, а убаво ми е..
  Незнаев дека е и за слабеење, од сеа почесто ќе пијам:)
   
 4. viktorija26

  viktorija26 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 февруари 2011
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  3
  Пиев многу како дете и многу ми е убаво, :) ама за жал имам приметено дека секогаш кога пијам какао ми излегуваат црвени некои мозолчиња на образите особено во делот под очите.Понекогаш знам да си испијам по една шолја иако после ми требаат неколку енови за да си го вратам лицето во нормала. :worried:hock:
   
 5. K.Mari4ka

  K.Mari4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  1.546
  Пол:
  Женски
  Јас порано како помала пиев какао, кога почнав да пијам кафе заборавив на какото :D и пред некое време кога на интеренет прочитав дека е многу здраво пијам скоро секој ден, на Краш се разбира :)
   
 6. Smileeee

  Smileeee Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2011
  Пораки:
  342
  Допаѓања:
  75
  Како мала само какао какао и какао :D
  Но сега веќе не мн ретко,хмм но бидејки прочитав дека помагало за слабеењето се враќам на него :rofl:
   
 7. song

  song Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2012
  Пораки:
  123
  Допаѓања:
  46
  Ми ја погодивте темава БРАВО :clap:
  Какао пијам ненормално многу и многу ми се допаѓа онака како што сама го правам, малку по густичко..Мммм еве сега да завршам со постов и одам да направам,кај нас никогаш не треба а прашувам дали некој сака затоа што не сум единствената која обожава какао :D дури и татко ми го сака какото а мама не,неможела филџаните да ги одмие од нас :D

  1кг какао месечно пиеме, :nod:
   
 8. t.i.n.k.e.r.b.e.l.l

  t.i.n.k.e.r.b.e.l.l Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јули 2011
  Пораки:
  463
  Допаѓања:
  333
  Си пијам какао, често поради промена да не биде се капучино. А поомилени какаа ми се на краш и тоа од кам маркет. :D
   
 9. IvanaMkd

  IvanaMkd Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2012
  Пораки:
  4.184
  Допаѓања:
  3.050
  Пијам обично кога ќе ми се собери друштвото, и наместо кафе, пиеме какао. Обично го приготвувам 1 лажица какао со 2 шеќер за 1 филџан. Добра замена за кафето а и поздраво е.
   
 10. ViktorijaMari

  ViktorijaMari Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  464
  Допаѓања:
  158
  го обожавам...сега одма ќе си направам едно :D
   
 11. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  744
  Пол:
  Женски
  Како мала се сеќавам многу го пиев, а сега не воопшто не ми е вкусно и не пијам. Го користам за правење на слатки :lol:
   
 12. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.747
  Допаѓања:
  22.391
  Пол:
  Женски
 13. Star19

  Star19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 декември 2011
  Пораки:
  148
  Допаѓања:
  70
  Пијам какао ама не многу често. Бидејќи не пијам турско кафе, кога сите пијат тоа, јас си варам какао. Иначе незнам дали пишува наназад низ мислењата, не ги прочитав сите, какаото во себе содржи многу железо и е многу здраво да се пие. И да, мене ми има многу попријатна миризба за разлика од кафето.

  Така да женцки навалете :lol:
   

  Прикачени фајлови:

 14. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.035
  Напишете некој рецепт за какао како напиток.
  Ми здосади да го пијам само со млеко. Понекогаш му додавам цимет, слатка павлака или каранфличе.
  Ако знаете споделете :)
   
 15. Ulata

  Ulata Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2011
  Пораки:
  369
  Допаѓања:
  100
  Кога и да пиеа мојте кафе или ако имавме гости гостите да пијат кафе ....јас барав од моето кафе (какао)...но сега ич не пијам и се прашувам како мала како сум можела да го пијам...ама тое си замислував дека пијам кафе и дека сум возразна
   
 16. Ammy.Lee

  Ammy.Lee Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јули 2011
  Пораки:
  1.996
  Допаѓања:
  2.276
  Пол:
  Женски
  Пијам кога другарка ми несакаат кафе :lol:
   
 17. MilaKunis

  MilaKunis Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2012
  Пораки:
  117
  Допаѓања:
  25
  Задолжително пијам какао најмалку еднаш дневно и го обожавам какаото на краш.
   
 18. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.194
  Допаѓања:
  78.717
  Пол:
  Женски
  Го обожавам , најчесто го употребувам кога приготвувам благо на пр. куглоф и во млеко. Млекото никако не го пијам без какао! :)
   
 19. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.460
  Допаѓања:
  134
  Пол:
  Женски
  Пијам какао ама не многу често.
   
 20. Sara123

  Sara123 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2011
  Пораки:
  3.278
  Допаѓања:
  2.300
  Пол:
  Женски
  Ретко пијам какао еднаш до два пати неделно..
  ~ А кога пијам обавезно со млеко ! :f: