Какао

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Tanjus, 10 април 2011.

 1. Idonea

  Idonea Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2012
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  642
  многу го избегавав ради шеќер што оди во него... ама сега натрен си купив и си пијам секој ден :D
   
 2. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  817
  Сосем малку знаеме за бенефитите од пиење какао и сметам дека е баш вистинска штета. Чистото какао ( значи не краш со шекерче) има најмногу магнезиум од било која храна женски, а токму магнезиумот е тоа што најчесто ни недостасува во овој брз начин на живот.Чистото какао спротивно на верувањето пак е сосема слабо со кофеин, па не пречи ако го пиеме пред спиење или сл. Исто така полно е со минералите на убавината, за коса, нокти, кожа. Еве уште некои од витаминте кои ги има какаото, Витамин А, Витамин Б (1,2,3,5,6) Витамин Ц, Калциум, Цинк, Сулфур, Железо,Омега 6, Ензими и др.
  Пробајте најдете органско какао без засладувачи и пијте си за повеќе здравје. ;)
   
 3. Lady-in-white

  Lady-in-white Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 април 2012
  Пораки:
  352
  Допаѓања:
  53
  Јас пијам какао и многу ми е убаво. Баш ми се допаѓа вкусот и не ми поминува денот ако барем еднаш на се напијам какао :D
   
 4. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.960
  Пол:
  Женски
  Обожавам,поготово после тренинг обавезно.
  Инаку имам слушнато дека било здраво за срцето,ее сега колку е точно незз.
   
 5. kitten622

  kitten622 Активен член

  Се зачлени на:
  17 април 2012
  Пораки:
  62
  Допаѓања:
  5
  Многу сакам какао,секој ден пијам :)
   
 6. chocolate.chick

  chocolate.chick Популарен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2011
  Пораки:
  922
  Допаѓања:
  644
  Зошто не пијам турско кафе, секојдневно си пијам какао. Понекогаш и малку млеко ставам :)
   
 7. Chelsea

  Chelsea Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  29
  Во зима обавезно топло какао. :angel:
   
 8. 2036

  2036 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2012
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  60
  Пијам речиси секој ден, го правам со млеко и 2-3 лажици шеќер. Незнам зошто, но ретко кој да ми го погоди, па сама си го правам :mm:
   
 9. gingerchild

  gingerchild Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.496
  Допаѓања:
  4.989
  Пол:
  Женски
  Ич не го сакав порано, ама лани летото си сварив едно од инат, и од тогаш не можам да се откачам. Ко да ни се подобрија односите. Со многу шеќер го пијам.
   
 10. OneDirection

  OneDirection Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2012
  Пораки:
  468
  Допаѓања:
  237
  Не пијам какао. Едноставно не ми се допаѓа.
   
 11. sweetyy1

  sweetyy1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јули 2012
  Пораки:
  131
  Допаѓања:
  66
  Обожавам какао :)
   
 12. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.334
  Допаѓања:
  15.492
  Јас имам навика секое сабајле какао да пијам, додека прегледувам новости на интернет. Го приготвувам со една лажичка какао, без шеќер и чат-пат знам и цимет да ставам. Оргазмичен вкус има :inlove: :mm:

  Покрај тоа што е вкусно, познато е и дека содржи железо па препорачливо е да го пијат оние кои се склони на анемија. Исто така помага при балансирање на шеќерот во крвта, што значи е ептен погодно за дијабетичари. Јас сметам дека е одлична замена за кафето.

  [​IMG]
   
 13. Mrs.Cuper

  Mrs.Cuper Популарен член

  Се зачлени на:
  10 август 2011
  Пораки:
  2.788
  Допаѓања:
  2.548
  Пол:
  Женски
  Обожавам какао, мислам дека нема нешто поубаво од него. Повеќе сакам да пијам какао отколку кафе.
   
 14. tea4e

  tea4e Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2012
  Пораки:
  3.410
  Допаѓања:
  3.146
  Обожавам...
   
 15. WarriorAngel

  WarriorAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  16 март 2012
  Пораки:
  1.436
  Допаѓања:
  2.966
  Пол:
  Женски
  Го обожавам! :)
  Една другарка ми кажа јадела надробен леб со какао. :?: Јас тоа не сум го пробала, ама ми рече дека било ептен вкусно, па може ќе пробам.
  Нема ден да не се напијам барем една чаша :) Понекогаш си варам и дупла доза. Најчесто пијам насабајле со појадокот и навечер со некоја добра книга. Откога ќе го сварам прво го вдишувам мирисот, а откога ќе ми се излади малце уживам. :)
   
 16. CrystalNoir

  CrystalNoir Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  92
  Бидејќи непијам кафе,како замена за тоа пијам какао кое ми е многу поубаво.
   
 17. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.477
  Допаѓања:
  30.756
  Пол:
  Женски
  Иако не треба да пијам мн мн какао бидејки го намалува крвниот притисок, многу ми е убаво и практикувам често да пијам
   
 18. Anja98

  Anja98 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2011
  Пораки:
  362
  Допаѓања:
  551
  Пол:
  Женски
  Често пијам какао,највеќе во зима... бидејќи не пијам кафе супер ми е како замена кога ми се пие нешто топличко :)
   
 19. M.arija

  M.arija Популарен член

  Се зачлени на:
  8 јули 2012
  Пораки:
  424
  Допаѓања:
  268
  Номстоп пијам какао бидејќи не обожавам кафе :)
   
 20. prettyliar

  prettyliar Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  1.207
  Допаѓања:
  892
  Пол:
  Женски
  не пијам баш какао некогаш ама ептен ретко. :)