Какао

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од Tanjus, 10 април 2011.

 1. LaBella

  LaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2010
  Пораки:
  1.022
  Допаѓања:
  1.080
  Пол:
  Женски
  Скоро си земав на Краш и обавезно по вежбање една шоља одма пијам... го обожавам, ме враќа во живот после "мачење" :D
   
 2. pupi.girl

  pupi.girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јули 2011
  Пораки:
  4.259
  Допаѓања:
  7.815
  Пол:
  Женски
  Какаото содржи теобромин и затоа ја подобрува мозочната активност. Добро е за концентрација и многу вкусно. Јас на лето поретко пијам, повеќе си го сакам во текот на другите годишни времиња. Најмногу ми го купуваат тоа од Краш. Јас ќе ви го препорачам какаото од Горенка( како чоколадото) :*
   
  На machhe му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Jule.Sk

  Jule.Sk Популарен член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  1.315
  Допаѓања:
  734
  Пол:
  Женски
  Ееееее од кога немам пиенооо :?: знам порано со дедо ми барем имаше кој друштво да ми прави пиееев ама еве сеа ќе си сварааам :*
   
 4. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.359
  Допаѓања:
  103.257
  Пол:
  Женски
  Сега ќе си направам едно ....со цимет.

  ...во студентски денови, мада се уште си ги практикувам будалаштините од тогаш.... кога ме фаќаше криза за чоколадо, блачко нешто.. мешав со мед, а некад (често) да не се лажеме... и со шеќер, па лажица какао, троа млеко ако се има, ако не и вода брка работа и после мачкаш на лепче ко кремче :D
  Понекогаш ставам кокос (кога и останало на мајка ми од некои си колачи) така ми е уште поубаво.
  И поооослеее, мирна ми душа.. пут путујем мој јаране :D
   
 5. Skorpija87

  Skorpija87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2010
  Пораки:
  314
  Допаѓања:
  68
  Го обожавам вкусот на какаото стално си варам не пијам во филџан туку во чаша :D
   
 6. Berguzar

  Berguzar Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2012
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  4.320
  Како помала баба ми се сеќавам ни правеше какао со бисквити го јадевме дури да се направи доручекот...сега поретко ;)
   
 7. Anna-Banana

  Anna-Banana Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2011
  Пораки:
  3.749
  Допаѓања:
  4.830
  Пол:
  Женски
  Многу пијам какао.Особено на зима.Ама сега и на лето си го пијам. Многу го сакам многу! :inlove: :inlove:
  Омилено ми е тоа од Краш :D
   
 8. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.130
  Допаѓања:
  8.905
  Пол:
  Женски
  Најдобра замена за кафето е какаото.
  Јас ретко го пијам, ама многу ми е вкусно, плус јас му додавам млеко, милина е за пиење, како топло чоколадо, мх, мх. :inlove:
  Омилено немам, какво што ќе купат такво. :D
  [​IMG]
   
 9. ilipili

  ilipili Популарен член

  Се зачлени на:
  19 април 2012
  Пораки:
  1.300
  Допаѓања:
  4.976
  ОФ не да пијам,обожавам какавце.Со татко ми од мала уште ќе си сваревме и ќе пиевме,а во меѓувреме и јадевме лепче намачкано со маргарин,пипер и нане :smirk: ^_^ И ден денес тоа е моето омилено јадење.Пробајте ;) мислам дека нема да зажалите.
   
 10. machhe

  machhe Популарен член

  Се зачлени на:
  11 август 2011
  Пораки:
  224
  Допаѓања:
  950
  Јас обожувам какао но во лето го пијам поретко за разлика од зима!
   
  На love93 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. M..a.C..h.e

  M..a.C..h.e Активен член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2012
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  1
  го обожавам.
   
 12. dunika

  dunika Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.276
  Допаѓања:
  69.884
  Пол:
  Женски
  благодарение на него железото ми е супер,и над граница а еве неколку месеци сум на диета..
   
 13. stefi556

  stefi556 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2011
  Пораки:
  462
  Допаѓања:
  360
  Пол:
  Женски
  Истооооо :inlove:
   
 14. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.934
  Ми се врти коа ке го видам брат ми пие со млеко |( Најубаво ми е обично какао :)
   
 15. Maroon5

  Maroon5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2012
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  937
  Многу ми е слатко, ама незнам да го правам :tmi: , ај ако сака некоја да ми каже.
   
 16. GazdataodParencoJR

  GazdataodParencoJR Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2012
  Пораки:
  109
  Допаѓања:
  39
  Ставаш вода да зоврие, па ставаш какао и шеќер по желба. Исто како кафето, а можеш и на начинот кој на предходните страници го спомнале, со мелко.

  Не пијам какао, кафе ми е најубаво. :D
  Домаќин човек :rofl:
   
 17. Maroon5

  Maroon5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 август 2012
  Пораки:
  1.068
  Допаѓања:
  937
  Фала многу :inlove: :*
   
 18. tea4e

  tea4e Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2012
  Пораки:
  3.410
  Допаѓања:
  3.146
  Обожавкам!
   
 19. Marilyn-Monroe

  Marilyn-Monroe Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2010
  Пораки:
  1.805
  Допаѓања:
  5.878
  Проф. Д-р Какао Паскалин - откритие на месецот.
  Благо какао, Несквик вода топла да му носи.
  Бонус - багатела!
   
 20. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.657
  Постои ли какао на Паскалин?
  Немам сретнато до сега. Сите што сум ги пробала не ми се допаѓаат, освен на Краш помалку. А, обожавам какао.