1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каква крема за лице користите?

Дискусија во 'Лице' започната од SpoiledBaby, 22 април 2010.

  1. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Ако може да си кажам збор два за кремот кој јас го користам веќе скоро месец дена. Станува збор за еден крем кој сама го направив со салицилна киселина. Го направив најнапред за да видам какво е навистина дејството на овој вид на состојка, а потоа и затоа што имав црнки во пределот кај носот и на образите и сакав да видам за колку време ќе ги исчисти (салицилната е позната по тоа што прави пилинг и ги отстранува сите црнки). За да го видам тоа дејство не користев никакви маски од глина кои обично ги правам еднаш неделно, ниту пак физички пилинг. Само кремот во комбинација со тоник за лице со салицилна киселина. Кремот го направив со пх вредност 4,5 а тоникот со пх вредност 4 за поголемо ексфолијантно дејство.

    Помина скоро месец дена и можам да ви кажам дека лицето не ми било никогаш почисто во живот!!! Најнапред првата недела ми излегуваа бубуљички кои ги немав воопшто и не знаев од каде се појавија, меѓутоа салицилната има таков ефект, исфрла на површина сѐ што потенцијално имаш внатре. Не само што ги исфрла, туку и ги суши (откако ќе излезе веќе следниот ден се суши бубуљичката). По втората недела исчезнаа скоро сите црнки на носот и образите, без воопшто да ставам маска од глина. Салицилната ги елиминира мртвите клетки од кожата, и оние што доаѓаат под нив ја прават самата кожа поубава покомпактна и посјајна, и навистина лицето има неверојатен сјај и мазно е на допир. Исто така на челото имам една флека од сонцето и таа доста се избледи.

    DSCN0502.JPG DSCN0478.JPG

    Ете морав да го споделам ова со вас :l: затоа што сум пресреќна. Наутро користам само хијалуронска чиселина 100% чиста концентрат од 1% раствор. Навечер најнапред ја ставам хијалуронската па потоа од кремот.

    Можеби е офтопик, ама ако ми дозволите да ви се пофалам за антицелулитниот крем со 2% кафеин, екстракт од руско и ментол со разладувачки ефект. И него го користам веќе најмалку 2 недели и кожата на бедрата ми е змногу позатегната. Малку пецка кога ќе го нанесам и истовремено лади и загрева. Кафеинот ја стимулира циркулацијата, а менотлот лади. Можеби е подобро да се користи во лето поради ладниот ефект...:inlove:. Добро јас и многу пешачам сигурно не е само кремот, ама сепак сметам дека е доста ефикасен откако почнав да го користам. Поздравче.

    DSCN0537.JPG
     
    На жули, Annath, Babyby и 12 други им се допаѓа ова.
  2. *Ива

    *Ива Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    172
    Допаѓања:
    379
    Пол:
    Женски
    Моментално Афродита од Невен и дневната и ноќната.
    Во план ми е да ја купам на Еуцерин таа brightening. Искуства некои?
     
    На happiness! му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Ајде да се самоцитирам...вчера штотуку направив подобра и покомплетна варијанта на кремот со салицилна. Овојпат користев чиста салицилна во прав и ставив: витамин Е, витамин Ц, хидролат од лаванда, екстракт од невен, масла наменети за комбинирана до масна кожа, хијалуронска киселина, алое вера гел...Ја направив специјално да суши бубуљички и црнки, а притоа витаминот Ц да ги избелува евентуалните флеки и пред сѐ да ја спречи појавата на флеки предизвикани од бубуљичките. Користев секако стабилна варијанта на витамин Ц кој не оксидира и е специјално за козметичка употреба. Вчера вечер ја пробав и сабајлево се разбудив со прекрасна кожа. Јухуууууууу ептен се радувам!!!
    IMG-20180130-WA0019.jpg
     
    На жули, grungy, Annath и 11 други им се допаѓа ова.
  4. Amaris

    Amaris Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    1.025
    Дали некој ја има користено оваа крема?

    [​IMG]
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Zivyle

    Zivyle Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2013
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    530
    Пол:
    Женски
    Јас предлагам да почнеш да ги продаваш производите, на цел форум :D Искрено, се надевам дека ќе почнеш, а кремот што го цитирав, би бил идеален за мојата кожа.. :inlove:
     
    На Annath, Antolinaa, sorbet и 7 други им се допаѓа ова.
  6. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    ахахахахаха драга срцка си ми!!! Фала многу. Па ако има кандидатќе секако ќе почнам нема проблем. Вие само изразете желба. За секој тип на кожа персонализиран производ ќе правам. :hug::hug::hug:
     
    На Antolinaa, sorbet, Mishela и 5 други им се допаѓа ова.
  7. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драги девојки, по повод три годишнина од мојот блог би сакала да наградам една од вас со крем за лице, направен од мене секако, специјално според вашиот тип на кожа. Сѐ што е потребно да направите е да ставите лајк на овој пост до полноќ и јас по пат на рандом избор со апликацијата за имиња ќе одберам една членка сосем случајно. Со среќа!!! Ве гушкам.
     
    На Antolinaa, Sanjichka007, CooperD и 21 други им се допаѓа ова.
  8. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам на сите што ставивте лајк на овој пост. Помина 12 часот и направив избор со апликацијата рандом. Среќната добитничка е @do-re-mi Ќе ја замолам да ми пише во приватна порака каков тип на кожа има, дали е алергична на некоја состојка и.т.н. и да се договориме за кремот. Ви благодарам многу уште еднаш, а пак во друга прилика ќе направам некое изненадување. Добра ноќ на сите!!!
     
    На Antolinaa, cloud, papillonP и 9 други им се допаѓа ова.
  9. sweety90

    sweety90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    182
    Допаѓања:
    224
    Пол:
    Женски
    Препорака крема за лице за 25+? :)
     
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.900
    Допаѓања:
    103.031
    Пол:
    Женски
    За каква кожа? Ако имаш комбинирана-мрсна , ти ја препорачувам Мелиса на Др.Хаушка
     
    На carangigia му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    За каков тип на кожа???
     
  12. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    17.715
    [​IMG]
     
    На hermosa, Acka22 и shining_star им се допаѓа ова.
  13. shining_star

    shining_star Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2015
    Пораки:
    360
    Допаѓања:
    1.258
    Пол:
    Женски
    Колку е и од каде може да се купи?

    Ја имам пробано од кај братучеда и подобра крема немам ставено на лице. :)

    Колку што се сеќавам, мислам и дека составот и беше баш добар, односно дека е на база на масла, што баш би одговарало на моето суво лице. Ако сакаш сликнија декларацијата и поставија сликата во соодветната тема. :)
     
  14. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.135
    Допаѓања:
    17.715
    @shining_star не би да ја полнам темава со оф топици ама не знам која е соодветна :)
    Чини 2500 денари и не е наменета исклучиво за лице, може да се користи за цело тело.
    Јас ја нарачувам преку една пријателка, но еве на нивнава страна може да се нарача http://www.premiumgrupacija.com/portfolio_page/prirodna-kozmetika/
     
  15. ivimis

    ivimis Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    523
    Имам нормална кожа, ми треба крема за дневна употреба за хидратација и заштита, пред да ставам пудро
    Според вас која е подобра
    До сега користев само дове обична крема, но мислам дека веќе е време да пробам некоја друга.
    IMG_8603.PNG
    IMG_8597.PNG
     
    На Adicka му/ѝ се допаѓа ова.
  16. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    jas bi ti preporacala da prodolzis da koristis od dove najdobri se posebno za Nega vo zima
     
    На ivimis и Elence93 им се допаѓа ова.
  17. s17

    s17 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2017
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    768
    69490FBC-A1AD-4A45-8C51-C4B3A5C79A4C.jpeg E29B8F60-1255-4E82-82A2-36995AC3B708.jpeg 354DF1C1-9F56-46C1-9885-96BFD1A7FE90.jpeg Најдобри креми за дехидрирана комбинирана кожа
     

    Прикачени фајлови:

    На *Ench@nted* му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Butterfly15

    Butterfly15 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јуни 2010
    Пораки:
    1.145
    Допаѓања:
    2.620
    Девојки добар крем за мрсна кожа?
     
  19. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Плавата Naturals од Авон е одлична. Јас ја нарачував неколку пати и многу ми се допадна како подлога за пудра. Инаку имам комбинирана кожа, но сепак многу ми беше добра кремава како подлога, па и за дневна нега кога не носев шминка.
    Убава е и зелената, без разлика што пишува дека е за комбинирана и масна кожа. Мат ефектот не е воопшто силен, но ако сакаш побогата нега тогаш дефинитивно плавата повеќе би ти се допаднала.
     
    На naturally, marchi-cool и ivimis им се допаѓа ова.
  20. Adicka

    Adicka Активен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    20
    Пол:
    Женски
    Mnogu sum zadovolna
     

    Прикачени фајлови: