1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каква крема за лице користите?

Дискусија во 'Лице' започната од SpoiledBaby, 22 април 2010.

  1. Melodie

    Melodie Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Женски
    Bioderma-Hydrabio-Gel-Creme-40ml.jpg
    Дали некој има искустви со оваа крема и какво мислење има.
    И од Еуцерин од aquaporin линијата
     
    На hermosa му/ѝ се допаѓа ова.
  2. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.230
    Dali moze za koza Od 18 god so atopicen dermatitis? Opsto mislenje za kremava? 1519642897697-904068851.jpg
     
  3. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Сликај го составот и тагни ја Биодевојка:)
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.230
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.005
    Пол:
    Женски
    На mira.mira и Biodevojka им се допаѓа ова.
  6. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Antolinaa

    Antolinaa Популарен член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2012
    Пораки:
    2.791
    Допаѓања:
    17.756
    Cetyl palmitates, glycerin, C12-15 alkyl benzoates, propylene glycol dicaprylates / dicaprates, PEG-20 methyl glucose sesquistearates, tocopheryl acetates, panthenol, squalanes, sodium hyaluronates, allantoin, sodium cetearyl sulfates, methyl glucose sesquistearates, sodium Citrates, dimethicones, sodium carbomer, perfume, phenoxyethanol, Sorbic Acid.

    Ова вели чичко Гугл. Нека спореди @mira.mira дали е исто. :)
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Dali ja ima koristeno nekoj ovaa krema, go imam slikano i sostavot 100% priroden proizvod. Pocnav sega da ja koristam IMG_20180227_135648.jpg IMG_20180227_135726.jpg
     
  9. miley21

    miley21 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2013
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    44
    @kallias moze da mi go kazes od kaj ja zema kremava, citajki go sostavot mislam deka e bas prirodna, a takvo nesto baram.
    Inaku momentalno ja koristam kremava na Nivea onaa standard sinava, koja sto mislev deka nikogas nema da ja koristam. Od mnogu mrsno licevo mi stana kombinirano so malku mrsna t-zona i suvi obrazi taka da ubavo mi vlijae Nivea zasega samo nz spored sostavot kakva e.
    @Biodevojka dali moze da mi preporacas nekoja krema so faktor do 800den i gel,sapun bilo sto za tusiranje na telo, ne za lice.
    Kozava mi vcrvenuva i mi se susi, plus toa dolgoto depiliranje so depilator mi napravi potkozni od koi kopajki gi si napraviv crveni tocki, sto ne...
     
  10. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Majka mi mi ja poraca od edna firma ama ne se sekjavam kako ze vikase......da prasam i kje ti kazam
     
  11. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Чекам потврда од @mira.mira дека станува збор за истиот крем.

    Природна е ми се допаѓа. Сигурно е како путер структура со оглед на тоа што нема вода туку само на база на масла и путери плус пчелин восок.

    Здраво драга за крем со заштитен фактор пробај го оној на Еко Козметикс кој е одличен. Има разни од 800 до 1200... За тело може да пробаш некој од геловите на алверде или пак оној на Ома Гертруде кој го рецензирав во статијата http://biodevojka.blogspot.it/2018/02/oma-gertrude.html Мене лично многу ми се допаѓа и ми ја прави кожата многу мека. Поздрав.
     
    На mira.mira и kallias им се допаѓа ова.
  12. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Da, da. Bela e kako puter, mrsna koga trijam megju racete, ubavo mirisa na kokos mi mirisa valjda od shea puterot. Skroz prirodna e 100% pisuva.
    Samo me interesirase dali nekoja go ima koristeno istiot krem cisto da bidam iskustva.
     
    На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.230
    Toj e sostavot no I Na kutijata edvaj se chita. Vi blagodaram za mislenjeto zasto prv pat go kupiv za mlada devojka.
    Izvinete sto pokasno pisav , nemav moznost za porano.
     
  14. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Ок, сигурно има и вода на почетокот...Како декларација е хемиска не е природна, има неколку состојки кои се базираат врз нафтени деривати (дел од состојката) на пример PEG-20 methyl glucose sesquistearates кој е емулгатор на база на ПЕГ и има дел нафтен дериват. Има една варијанта и без ПЕГ на истиов емулгатор, можеле таа да ја стават (јас ја користам). Потоа има еден силикон кој е во мал провент (сигурно поради структурата на кремот) ама ете сепак е присутен и не е во склад со мојата филозофија. Штета за овие состојки, затоа што кремов содржи и убави состојки, не е се лошо секако. Изборот е твој драга како ќе си одлучиш ти. Ова е само мое мислење во склад со она што го работам. Поздрав.
     
    На mira.mira му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.230
    Koj krem go preporachuvas za mlada koza Od 18 godini ,nemnogu masna,so atopicen dermatitis?
     
  16. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Уф драга, да ме оставиш да подразмислам малку. Кажи ми само до која цена може да потрошиш? Поздрав.
     
  17. mira.mira

    mira.mira Популарен член

    Се зачлени на:
    14 февруари 2016
    Пораки:
    1.020
    Допаѓања:
    7.230
    Do 1500 den
     
  18. Ambra20

    Ambra20 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2017
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    1.094
    Пол:
    Женски
    Здраво на сите. Нова сум на форумов, но најдов многу интересни информации.
    Би сакала и јас препорака за крема за лице, гледам повеќето барате совети од @Biodevojka па да замолам и јас за совет :)
    Имам 32 год, суви образи и Т зона која брзо се мрси, но и брзо знае да се суши.
    До сега користев Еуцерин, но по препораки од некои од членките решив да ја пробам Алверде хидратантната 24 часовна крема. Сепак по само 1 недела користење, почна повторно многу да ми се масти Т зоната.
    Па молам за препорака на некоја друга крема, без разлика на цената, но да е и против брчки и стареење на кожата.
     
  19. anianna

    anianna Нов член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2018
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    и јас би сакала да ми каже @Biodevojka некоја убава крема за лице(дневна и ноќна), некој гел или пена за вадење на шминка за над 50 години. Кожата и е нормална. Цената да не е претерана, ама може ако не ти е тешко да ми пишеш и поефтина и поскапа варијанта. Да ја почастам мајка за 8ми март :)
     
    На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга:

    Поевтина варијанта:
    - за вадење на шминка може двофазниот отстранувач на Алверде со гоџи бобинки не повеќе од 150
    - пена за миење на лицето розевата од Балеа 110 или 120
    - крем за лице со гоџи бобинки на Алверде околу 200 горе долу (имаш и серум и ампули од оваа линија.
    - крем за лице на Алверде Витал Плус за возрасна кожа од 60 па нагоре (не знам колку е ама не би требало повеќе од 250)

    Средна варијанта:
    - крем за лице на Алоедермал за возрасна кожа околу 400 мкд горе долу. Оваа колекција е преубава. Имаат и млеко за отстранување на шминка кое го имам пробано и фантастично е. Плус имаат и гел за миење на лице. Цената не ми текнува ама не се многу скапи.

    Поскапа варијанта:
    - Хаушка линијата за возрасни, ама е доста скапа еден крем е 2000 мкд.
    - Др. Органик крем со слуз од полжав околу 1900 мкд
    - Гамард за возрасна кожа (имаат два типа пред и после менопауза) исто така се доста скапи околу 2000 а може и 2500 мкд.

    Ете тоа ми текна во моментов.
    Поздрав.