1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каква крема за лице користите?

Дискусија во 'Лице' започната од SpoiledBaby, 22 април 2010.

  1. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Точно оставаат бела трага, повеќето имаат таков проблем, меѓутоа јас доколу убаво ги размачкам не сум имала проблем. Потоа сум ставала пудра и ефектот бил убав. Инаку од аспект бело, Еко козметикс се најдобри. Не оставаат воопшто бела трага. Поздрав.
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.408
    Допаѓања:
    42.732
    Пол:
    Женски
    @Rebecca_R @Biodevojka
    А ги има ли сега во Дм кремите на Алверде со заштитен фактор? Или ги вадат кога ептен ќе затопли?
     
  3. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Штом не оставаат бела трага, ке им дадам шанса. Која цена се и каде може да ги најдам? :)

    Инаку проблем е кога одам на одмор, на плажа не ставам пудра и тогаш е проблем тој дух - ефект.

    Мислам дека сеуште ги нема. Пред недела-две една жена прашуваше за креми со заштитен фактор и и' кажаа дека кремите им се во магацин, рано е да ги пуштат во продажба.
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  4. HoneyBun

    HoneyBun Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    973
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka да ми препорачаш некоја крема за нормална до сува кожа? Благодарам однапред.
     
  5. Sweetlove_0312

    Sweetlove_0312 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2017
    Пораки:
    1.579
    Допаѓања:
    12.844
    Пол:
    Женски
    Нивеа користам, најубав ми е.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Не знам драга моментално не сум во Ск.провери во ДМ.

    Здраво драга, Еко Козметикс ја има по аптеки а најголем избор имаш во Биоорганика во Сити Мол. Цената е од 600 па нагоре во зависност од факторот. Поздрав.
    Здраво драга до која цена и за колку годишна возраст?
     
    На Rebecca_R и Luminary им се допаѓа ова.
  7. BabyStyle

    BabyStyle Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јуни 2010
    Пораки:
    470
    Допаѓања:
    8.955
    @Biodevojka Здраво. Сакам нешто анти ејџ за 29-30г ( за мене ). Не битна цена само да е добро. Крема за сува / комбинирана кожа. Поздрав
     
  8. HoneyBun

    HoneyBun Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    503
    Допаѓања:
    973
    Пол:
    Женски
    Имам 24 години, а цена негде отприлика 500-600 ден. Инаку користам и серум со витамин ц, не знам колку тоа влијае на изборот на крема. :)
     
    Последна измена: 20 март 2018
  9. DaniDivine

    DaniDivine Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2016
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka и јас сум заинтресирана за крема. Ја користев од premium exclusive меѓутоа ми е премногу скапа, а само таа ми помагаше. Имам неверојатно осетлива кожа, со мрсна т-зона. Исклучиво природни состојки ми одговараат. Ако можеш контактирај ме. Поздрав!
     
  10. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Нов е овој гел од Балеа? За каква кожа е? Претпоставувам за хидратација е добар?

    [​IMG]
     
  11. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, може да го пробаш некој од алверде. На пример оној од роза, или пак сега со оглед на тоа што доаѓа пролет може и аква 24 кој дава голема хидратација. До таа цена само на Алверде може да ти препорачам. Поздрав.

    Колку години имаш и до која цена може да ти препорачам? Поздрав.
     
    На HoneyBun му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Хелоу :hai:

    Ми се погоди новата крема, па да споделам :makeup:
    Станува збор за релативно нова колекција на Алверде (naturschön)...барем јас ја приметив пред некој месец кај нас.

    Кремата е на база на маслиново масло и екстракт од маслинов лист. Она што мене лично најмногу ме привлече е едноставното убаво пакување, што оддава впечаток дека си купил нешто убаво и квалитетно. Едноставна хартиена кутија, темна стаклена амбалажа.
    Мирисот е релативно интензивен, но мене не ми пречи, напротив - го обожавам...сепак се губи многу набрзо по нанесувањето. Хидратацијата што ја дава кремата е одлична, брзо се впива и остава многу убаво чувство на потхранета кожа. Никаква тежина ниту лепливост. Ја користам и на чисто лице и со шминка.
    Цената беше околу 350 денари, што според мене е џабе за ваков одличен квалитет. Амбалажате е од 50 мл, а веќе за два и кусур месеци потрошив само половина пакување.

    Колку што видов од истата линија кај нас има и серум и масло, а на интернет колку што видов има и млеко за лице, крема за околу очи и пилинг.
    Многу се загреав за купување, ама мислев да не има прво да сподели некој коментар и искуство.
    @Biodevojka ме интересира и твое мислење. Во спојлер ќе оставам и декларација.
    Ingredients: Aqua, Olea Europaea Fruit Oil*, Glycine Soja Oil, Butyrospermum Parkii Butter, Cetearyl Alcohol, Pentylene Glycol, Cetyl Alcohol, Cetearyl Glucoside, Olea Europaea Fruit Extract*, Stearyl Alcohol, Maltodextrin, Olea Europaea Leaf Extract*, Glyceryl Olivat E Oleate Estolides, Glyceryl Undecylenate, Tetradecane***, Parfum**, Glycerin, Potassium Cetyl Phosphate, Xanthan Gum, Limonene**, Vitis Vinifera Leaf Extract, Linalool**, Geraniol**, Citral**, Citronellol**, Citric Acid

    * ingredients from certified organic farming** from natural essential oils
    *** 100% vegetable origin (Brassica campestris)

    [​IMG]
     
    На Hipster, Sexybaby86, ванилала и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Одамна ја меркам линијава за рецензија и да ти кажам прва можност ќе ја земам. Убава е декларацијата, само е за нормална накај сува кожа. Не би ја препорачала за оние кои имаат комбинирана или масна кожа. Инаку маслиновото масло е едно од најдобрите за нормална накај сува кожа.

    п.с. навистина изгледа како козметика од 100 евра, многу елегантно и убаво спакувано. Браво!!!
     
    На Hipster и Giovanna им се допаѓа ова.
  14. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Се согласувам дека е воглавно наменета за нормална и сува. Сепак мојата е комбинирана со преоди кон нормална во зимските месеци. Ќе ви дадам дополнување кога ќе почне малку да се качуваат температурите.
     
    На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. DaniDivine

    DaniDivine Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2016
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Имам 21 година, а цена може до кај 300-400 денари.
     
  16. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    За до таа цена пробај ја Аква 24 на Алверде. Одлично хидрира и ја нормализира кожата. Исто така оже да пробаш и масло од ојоба кое е околу 315 мкд во биокосмос. Има одлично влујание врз кожата, ја омекнува, нормализира себум и ја храни. Поздрав.
     
    На DaniDivine му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.408
    Допаѓања:
    42.732
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Јас дојдов да ја пофалам кремава. За нормална до сува кожа е, но ми дава одлична хидратација, ми го прави лицето многу меко и е доста "полесна" од таа со роза. Плус е Алверде, природна козметика.
    Има малку специфичен цветен мирис, но по некое време од нанесувањето се намалува интензитетот и воопшто не ми пречи. (y)
     
    На Giovanna му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Isobel

    Isobel Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2018
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    212
    Која е цената на кремава? Како ја користиш?
     
  19. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.408
    Допаѓања:
    42.732
    Пол:
    Женски
    Мислам околу 180 денари беше.
    Си ставам секое утро на чисто лице, под пудра, или секогаш кога ќе осетам дека ми се суши лицето во текот на денот, после чистење итн. :)
     
    На Isobel му/ѝ се допаѓа ова.
  20. puffla

    puffla Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јули 2014
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    52
    Здраво
    Прашањето ми е дали оваа крема може да се користе за екстра суво лице. Пробав со повеке креми како нивеа дове бекутан нема ефект. дали може оваа да се нанеси на лице? IMG_0779.JPG