1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каква крема за лице користите?

Дискусија во 'Лице' започната од SpoiledBaby, 22 април 2010.

  1. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.409
    Допаѓања:
    42.734
    Пол:
    Женски
    @LollySky и јас се мислев да ја земам таа со алое вера, само што не бев сигурна дали ќе ми одговара. Т зоната ми е мрсна, а образите суви. Твое мислење, ќе одговара? :wasntme:
     
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Не можам да најдам слика од сите, се работи за оваа колекција.
    Сите имаат ознака 96% нешто на кутијата.
    [​IMG]
     
  3. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Јас
    Ја имам оваа Гарниер од Ботаникалс линијата. За каква кожа ти треба? Јас ја имам за мрсна со чајно дрво.
     
  4. ванилала

    ванилала Популарен член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.233
    Пол:
    Женски
    vlazilna-krema-rgb390x730.jpg mat-krema-390x730.jpg
    Ги има овие две кај нас? Добри биле и како подлога за пудра :) Плус, не содржат силикони, парабени, парафини
     
    На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Само ги разгледував. Најверојатно ќе ја земам таа со алое вера, мислам дека најмногу ќе ми одговара.
     
    На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    И мене ми е таква кожата. Ќе ти одговара, но можно е на челото да ти е понекогаш прејака. Ако забележиш по половина час дека ти свети челото, само натапкај го со тоалетна хартија, ќе се отстрани вишокот.
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Имам мрсна, но дехидрирана кожа. Ја користев зелената гел крема на Балеа, розевиот серум на Балеа, Алверде аква 24ч, матирачката на Нивеа и никоја не ми одговараше. Сакам да биде баш како навлажнувачка, а не леплива.
     
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Еленче, види ги оние кремите на Гарние (ботаникалс мислам дека се вика линијата, на кутијата пишува нешто 96% ). Таа за комбинирана кожа со алое вера мислам дека мене би ми одговарала, а исто така мислам и дека имаме многу сличен тип на кожа.
    Околу 240 денари беа во Веро, подоцна ако одам до ДМ ќе проверам кои ги има и таму.

    @IronLady ја има користено истата крема со алое вера, а @CurlyBlossomGirl ја користела другата со зелен чај (за масна кожа), па можеби би можеле да ги споредиме вака низ нивни коментари.

    Јас уште разгледувам и размислувам, имам уште малку од тиркизниот серум Балеа, па ќе го дотрошам и ќе сменам. Многу ми ја суши кожата кај челото, а лицето ми го држи мат цел ден. Немам потреба од никакви корекции, ама ми се лупи носот и челото ме затега, па го комбинирам со Алверде од роза.
    Оваа од Алверде ми е малку тешка веќе за под пудра, ми треба нешто полесно, а хидратантно.

    Дефинитивно ќе земам Гарние, само уште размислувам која да ја одберам. Мали големи, што да ви кажувам...:)
     
    На CurlyBlossomGirl и Elence93 им се допаѓа ова.
  9. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Ќе купам некоја од тие креми сигурно, бидејќи до сега сум била задоволна од се што сум користела на Гарние. Сите креми кои ги спомнав ме држат мат, али баш како што кажа и ти, ме затегаат на челото и се лупи носот. Но, доволно експериментирав и залудно трошев пари, па ќе ги почекам коментарите пред да се одлучам за која. :)
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  10. oblace1

    oblace1 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2013
    Пораки:
    2.346
    Допаѓања:
    8.117
    Пол:
    Женски
    Го има ли некој користено спрејот за лице на Алверде од роза? Ептен ми фаќа око, само да не е излезе обична вода во розово шишенце :).
    alverde-rose-water-spray-wildrose-for-dry-skins-100ml.jpg
     
    На shining_star му/ѝ се допаѓа ова.
  11. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Убав е, го користам како хидролат навечер. Се прскам со спрејот на лице и се мачкам со маслото од дива роза.

    Со оглед на тоа што содржи алкохол не знам дали би ти одговарал на кожата, но мене не ми предизвикува иритации и сушење. Водата од роза е на втора позиција а алкохолот е на трета. Содржи и глицерин и останати потхранувачки состојки бидејќи е наменета за сува кожа. Доколку сакаш чиста вода од роза, @Biodevojka нека не’ просветли каде да најдеме во Скопјево. :D
     
    Последна измена од модератор: 25 април 2018
    На shining_star, oblace1 и Avery им се допаѓа ова.
  12. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Жени дај кажете ми добра крема против брчки за над 30-35 години за сува кожа ?
     
  13. Хана-банана

    Хана-банана Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2018
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    Да ми препорачате хидратантен крем со заштитен фактор и да не е комедоген. Моментално користам интезивен хидратантен крем на Eucerin од зелената линија, но многу ми се поти лицето од неа посебно сега во топлите денови и многу ми свети лицето. И дали некоја го има користено кремот Effaclar Mat да сподели искуство дали е добар :)
     
  14. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Јас планирам овој крем да го купам, има 30 и 50ка фактор. Инаку и мене ми треба таков крем - да има заштитен фактор и да не е комедоген.

    [​IMG]
     
    На dayla, LollySky и Хана-банана им се допаѓа ова.
  15. Хана-банана

    Хана-банана Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2018
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    205
    Пол:
    Женски
    @Biodevojka дали имаш некој предлог :)
     
  16. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Јас го имам тој со 50 фактор, благо тонираната ЦЦ крема. Одлична е, лани цело лето ја поминав со неа, и за дење натаму-наваму а и на плажа. Малку е матирачка и ми одговараше ептен на мојава комбинирана масна осетлива кожа.
    @Хана-банана , и јас ја препорачувам, имаш и безбојна а и ЦЦ крема варијанта.
    До 30ти април е на попуст во Зегин и е околу 600 денари.

    Ја пробав и таа органската со спф 50 на Еко Козметикс ама не ми одговараше, таа е за сува до многу сува кожа.
     
    На Rebecca_R и Хана-банана им се допаѓа ова.
  17. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Леле многу ти фала на одговорот, уште утре ке одам да ја земам, и мене ми треба матирачка крема.

    Инаку ЦЦ кремата покривна е или не многу? Ако не е многу, би ја зела обичната варијанта, јас барам покривна пудра. :)
     
  18. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга јас од креми за заштита од сонцето моќе да ти ги предложам на Алверде, Гамард и Еко Козметикс. Само овие три имаат физички филтри. Ах и на лавера има со физички филтри. Е сега како ќе делуваат кај тебе и дали ќе бидат комедогени не би знаела да ти кажам. Најдобро е да пробаш тестерчиња па да видиш кое најмногу ти одговара. Алверде да те предупредам дека остава бела трага, малку бела ќе бидеш, ама ако убаво го размачкаш не се познава. Пробај некој од другите три. Поздрав.
     
    На Хана-банана му/ѝ се допаѓа ова.
  19. LollySky

    LollySky Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.942
    Допаѓања:
    14.003
    Пол:
    Женски
    Би комбинирала крема, па пудра врз неа?
    Не е покривна како пудра, повеќе го изедначува тенот отколку што покрива. Но многу е лесна на кожата, а во лето тенот и без тоа ми е чист така да мене ми е сосема доволна за преку ден, во лето не би ни ставала пудра.
    Безбојната крема ја немам пробано и не знам дали е ист составот, густината и ефектот.

    Во ДМ видов и еден многу интересен производ на Балеа. 29087519_200799980511041_8718063727116550144_n.jpg
    Жолтиов серум е заштитен, со спф 30 и UV филтри, и се додава 1-2 капки во кремата или пудрата што ќе ја користиш, и со тоа ти добива кремата или пудрата заштитен фактор. Претпоставувам дека тоа 1-2 капки е за една употреба, па би требало на дланка да ја измешаш кремата/пудрата со серумот. Не ми е пробано ама звучи интересно па може ќе ги пробам.
    Инаку од Балеа има неколку креми за лице со спф 30, не од тие за сончање туку обичните, така да можеш и нив да ги разгледаш.
     
    На sorbet, shining_star и Rebecca_R им се допаѓа ова.
  20. душленце

    душленце Популарен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2017
    Пораки:
    121
    Допаѓања:
    1.454