1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каква крема за лице користите?

Дискусија во 'Лице' започната од SpoiledBaby, 22 април 2010.

  1. Paljus

    Paljus Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    IMG_20181008_172955.jpg Ve molam ako nekoja od vas gi ima probano ovie kremi da kaze kako e zadovolna..blagodaram
     
  2. Pebeka

    Pebeka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    1.405
    Нивеа отсекогаш, имам чисто лице со нормална кон сува кожа.
     
  3. angela.kostova

    angela.kostova Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Jas pred negde 3 godini pocnav da koristam za liceto Young Derm od Alkaloid i mi bese super, no pocna epten da mi go mrsi liceto i kako zejtin da stavav pa resiv da go smenam.
    Ovaa prolet odluciv da probam so Aloe Vera gel kako kremce deka bese mnogu faleno i bilo super za bilo koja koza, osobeno za mrsna ili kombinirana koza, za akni za sto se ne. I bese super, se zaljubiv.
    Letoto probav na Clean&Clear Dual Action kremot za akni i bese ok eden period, gi trgase aknite navistina, no posle pocna da mi pravi sitni aknicki sto nisto ne pravea, ne pukaa kako mali topcinja sedea i se otkazav od toa i se vrativ na Aloeto.
    Inace jas go koristam na ESI so vitamin E i maslo od Cajno drvo.
    Spored mene najdobro e prirodno.
     
  4. Pretty Woman

    Pretty Woman Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2018
    Пораки:
    446
    Допаѓања:
    178
    Пол:
    Женски
    Сакам да пробам некоја од кремите на Bioten или Garnier, имам нормална кожа со масна Т зона и нормално од време на време по некоја акна.
    Која крема ја препорачувате ?

    Iskustva so kremava ? C8DD1C0C-8396-4D11-AB86-2DE24501A5FF.jpeg
     
    Последна измена од модератор: 10 ноември 2018
    На grungy му/ѝ се допаѓа ова.
  5. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    22936.jpg мислење за кремата?
     
  6. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Јас ја купив во Веро Џамбо, ако се уште не си ја нашла таму ја има. :)
     
    На Adriana.O му/ѝ се допаѓа ова.
  7. bily rey

    bily rey Нов член

    Се зачлени на:
    25 септември 2018
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    0
    Здраво девојки.каков крем користите доколку имате масна т-зона а остатокот од лицето има сува кожа.
    Користам dove сапун а
    во последно време имам dove крем но уште помасна ми ја прави.фалааа
     
  8. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.856
    Пол:
    Женски
    За миење на лицето ти го препоралувам чистачот за лице на Lush Herbalism , а за крема повторно на Lush Enzymion или на Dr.Hauschka Melissa. Имам се пробано од нив и сум многу задоволна што и да земеш нема да згрешиш.

    Мене сапуниве на Дав и кремите нивни што ги спомнувате не ми се соодветни за нега на лице. Зошто нешто што е за раце и тело да користите на лице? :?:
     
    На carangigia и Rebecca_R им се допаѓа ова.
  9. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    @koritsaki како си задоволна од кремата со диња на хаушка? За кој период е? Во космо ја гледав со подарок крема за очи, па ако е соодветна за студени денови да и дадам шанса. :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.856
    Пол:
    Женски
    @Rebecca_R и таа со дуња на Хаушка е за комбинирана - нормална кожа , на неа заборавив :D па добра е , по структура се исти со Мелиса само што оваа со дуња некако побрзо ми го мастеше лицето, јас имав тестерче од неа :)
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    А во споредба со маслото, или го немаш користено? :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.856
    Пол:
    Женски

    И маслото го имав пробано исто од мало тестерче за среќа , а бев во план да го купам , многу брзо ми го мастеше лицето. Читам доста девојки на форумов се задоволни општо од масла , но јас три досега имам пробано и тоа на Алверде од роза , и ова на Хаушка и масло од јојоба на Биокосмос , од сите многу брзо ми се мрси лицето. А ставам малку и тоа на навлажнето лице ама бргу ми избива маснотија..
    Може моето лице не ``трпи`` масла :D
     
  13. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Јас сум презадоволна од тоа масло, неколку шишенца имам потрошено. Моментално имам друга крема, ама ако кремата од диња е убава, би и дала шанса. Само не знам дали би била доволно хидратантна за есен/ зима или повторно да земам од маслото. :D
     
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.856
    Пол:
    Женски

    Супер , мило ми е што ти одговараат маслата :) тој мирис на маслото на Хаушка не го заборавам , билкаст благ мирис ама џабе кога не ми одговараше. Дали погрешно ги користев маслата , незнам.

    Ти ако имаш комбинирана кожа ќе ти одговара кремата со дуња , воопшто не ја суши кожата. Знам и @LaraSolare ја користеше истата па ако е активна нека пише баш :)
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Јас маслото на алверде од роза го користев само за околу очи и исто ми беше одлично. Сега за очи користам друга крема на алверде, повеќе ми одговара од маслото. :)

    Јас имам комбинирана кожа, склона на акни, иако веќе немам акни, периодично по некоја акна пред циклус не е некој голем проблем. :)

    Цената на маслото и кремата од диња се исти (можеби маслото е 50 денари поскапо), па во дилема сум.

    Фала ти, те измалтретирав со прашања. :hug:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  16. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.924
    Јас се мислам да купам масло од јојоба за да му додадам масло од чајно дрво, ама не знам дали ќе ми се мрси кожата :?: Да не е за џабе маката.
    Од друга страна веќе имам едно масло од чајно дрво кое не е чисто (мешавина со маслиново и семки од грозје) и е феноменално. Кога ми текне да ставам навечер се будам со лице како стакло, тенот изедначен, освежена, мераци.
     
    На Rebecca_R и koritsaki им се допаѓа ова.
  17. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.010
    Допаѓања:
    198.821
    Пол:
    Женски
    Мене ми е фантастичен кремот на Балеа со екстракт од лотус. Фин сјај дава на кожата. Имам комбинирана кожа, масна т-зона која во зима не е толку масна, и суви образи. Кремот ми е многу погоден и не планирам да го менувам. А за навечер, маслото од роза на Алверде ми е одлично. И за т-зоната дури, ама на т-зоната го мачкам преку еден ден, а околу очи, образи, врат и деколте секоја вечер. Одлично делува. Одамна кожата не ми била толку свежа.
     
    На crazylady, Rebecca_R, Sexybaby86 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Кое е тоа масло? Дали е за секојдневна употреба на цело лице или само на акни? :D
     
    На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.873
    Допаѓања:
    102.856
    Пол:
    Женски
    @Rebecca_R

    Нема проблем :) ако имаш голема желба да ја пробаш кремата , пробај ја , јас мислам ќе ти се погоди штом имаш комбинирана кожа. А ако имаш страв дали ќе ти се погоди , земи си го маслото пак :)

    Мојата кожа е исклучително мрсна , поготово пред добивање ми е ужас и тогаш најчесто ми се појавуваат и акни. Општо кремата на Др.Хаушка Мелиса не е за проблематична кожа , кожа со акни , јас кога нанесувам од неа за акните не ми помага. Многу добра ми беше на Гамарде , но за жал цело лето не можев да ја најдам и се откажав.
    Друга што често користам и мислам дека и повеќе од Др.Хаушка ја обожавам поради тоа што ми помага за акните е таа на Lush Vanishing cream. Општо акните и црвенилата од лицето ми ги снемува , и за по масна кожа е предобра :inlove:
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  20. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.924
    Маслото е мејд ин чајна, искрено :wasntme:
    Од алиекспрес го нарачав, ама е на Bioaqua, што е сертифицирана кинеска козметика - така да барем знаеш дека е контролирано. (Не е диво да не знаеш што има во него). Искрено не ми е шубе да купам од нив, некако им верувам :?: На кинески е цела етикета ама пишува дека можеш да го мешаш со гел за миење за лице за на цело лице, ама јас си ставам 2-3 капки на цело чисто лице. Разредено е така да... Нема криза.
    До сега само пофалби, се будам наутро и се чудам што ми е со лицево. Ама ретко го користам користам, заборавам. Ако сакаш ќе те известам како сум задоволна кога го потрошам. Линк Bioaqua Tree Tea Oil For Acne Scar Removal Cystic Treatment Blackhead Pore Strips For Skin Care Pimples https://s.click.aliexpress.com/e/NO5utvq
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.