1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каква крема за лице користите?

Дискусија во 'Лице' започната од SpoiledBaby, 22 април 2010.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.573
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    И мене многу ми одговара таа комбинација.
    Ми се презасити кожата од дневната на Алверде со дива роза, па ја земав таа од Балеа со екстракт од лотус.
    Баш ми текна дека ти ја фалеше и мислев дека ќе ми биде тешка и ќе ми избива маснотија во Т-зоната, ама многу ми одговара. Плус цената е супер.

    Ја потрошив Балеа па преминав на Гамарде хидратантен флуид кој исто е наводно за сува кожа, ама многу ми одговара.
    За под пудра не знам дали ќе го биде, имам друга крема за таа намена засега, понатаму ќе видиме.

    А маслото од роза ми е супер, немам веќе толку изразени и дехидрирани подочници, ми одговара многу дури и во лето.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  2. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Кремот со екстракт од лотус не сум го пробала, ама гелот за миење лице од истата колекција ми е перфекција.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    И јас ја барав кремата на Гамарде цело лето ама не ја најдов и се откажав. Од од што го читав, таа крема нема да ми одговара за зима, па можеби ке ја пробам наредно лето. Ама далеку е летото, ке ја бараме тогаш. :D

    Мене кожата не ми е многу масна, повеќе е комбинирана накај масна, иако некогаш знае да се 'однесува' како сува, кремите за сува кожа не ми одговараат. А ни кремата на lush нема да ми одговара штом е за масна кожа.

    Имам уште од кремава што ја користам (ziaja за комбинирана кожа со краставица), па ке размислам дали маслото или кремата со диња. :D

    Мене ми треба крема за секој ден, откако ке го измијам лицето со пена го чувствувам многу затегнато.
    Скептик сум дали ке е соодветно за секој ден маслово, а и јас немам акни, моментално немам ниту една, имам само митисери и комедони. :?:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  4. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Јас го немам користено преку ден, а и не би го користела. Оќигледно имаме и сосема различен тип на кожа. Јас што и да и правам на мојата иста си е. Нормална, во лето малку помрсна, во зима малку посува.
    ЈАс креми стриктно од алверде само користам и ја менувам во однос на типот на кожа. До сега ептен ми се погодиле. За посува кожа последен пат ја користев оваа (ама лани зимата тоа). Годинава уште нен сум стигнала до сувата кожа. Многу е нежна и многу убав мирис имаше. Ако не си пробала креми од алверде до сега - пробај. Може ќе ти одговараат... Плус што реално се џабе во споредба со другите органски креми...
    [​IMG]
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  5. *Ane*

    *Ane* Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2017
    Пораки:
    762
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Ovaa ja imas u tineks.. .:)
    Sega e i so namalena Cena
     
    На Adriana.O му/ѝ се допаѓа ова.
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.877
    Допаѓања:
    102.892
    Пол:
    Женски
    @Rebecca_R

    За твојата кожа би била супер Imperialis или Celestial од Lush :) да знаеш даваат тестери од што и да побараш , може да ти стават малку да си пробаш :)

    Да здравје , таа крема супер е за лето , дотогаш се надевам дека ќе ја имаат во продажба :D
     
    На Rebecca_R му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Мене ми треба и дневна и ноќна крема, ама побитна ми е дневната. Пример, кога го користам маслото, немам ноќна крема (го користев серумот ама за таа цена не ми се допаѓа) и маслото го нанесувам и преку ден и пред спиење. Мене ми е сува, но кога ставам крема за сува кожа тогаш кожата магично ми станува уште помрсна, значи ми треба хидратантна крема.
    Од алверде имам користено неколку креми - дневната и ноќната со роза, кремата со алги и кремата со јаболко. Задоволна сум, но маслото од хаушка поубаво ми 'легнува' на лицето и додека го користам немам акни воопшто.

    Дефинитивно ке земам тестери, поскапи се од маслото/ кремата на хаушка, па за таа цена мора да се многу подобри за да ги купам, во спротивно би купила хаушка. :D

    Фала ви девојки. :hug:
     
    На koritsaki и DAngel им се допаѓа ова.
  8. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.879
    Допаѓања:
    13.392
    А да не ти е дехидрирана кожата?
     
  9. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Не сум сигурна дали е дехидрирана или едноставно имам комбинирана кожа. Пример, кога го користам маслото од хаушка кое е за мрсна кожа склона на акни, кожата ми е сосема океј. ​
     
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
  10. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Имам комбинирана кожа но од когА залади ужасно ми е исушена и кога ќе ставам пудра на носот, образите и челото имам премногу суви лушпи и ужасно изгледа. Редовно правам пилинг но сеуште користам матирачка крема за под пудра па изгледа не е доволно потхранувачка и хидратантна. Ве молам од оние со сува кожа предложете нешто што помага за ова ..
     
    На Adriana.O и Kjara15 им се допаѓа ова.
  11. Adriana.O

    Adriana.O Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    308
    Пол:
    Женски
    Balea-Ultra-Sensitive-Day-cream_Last-1.jpg Имам комбинирана кожа ама кремчето одлично ми се покажа, а и составот му е добар. За под пудра го користам исто и одлично легнува пудрата. @sofija014 пробај не е скап.
     
    На sofija014 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.385
    Допаѓања:
    42.613
    Пол:
    Женски
    За навечер маслото од роза на Алверде. А преку ден прво прскам со спрејчето од вода од роза, и врз него дневната крема од роза, исто така на Алверде.
    Спрејчето не е обавезно, но многу поубаво ми легнува кремата со него.
    Презадоволна сум, и е единствена комбинација на производи која ми го држи лицето хидрирано зимно време.:inlove:
     
    На Annath, kate89 и sofija014 им се допаѓа ова.
  13. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.713
    Допаѓања:
    5.035
    Пол:
    Женски
    Имам комбинирана кожа со мрсна т зона, но дехидрирана и склона кон акни. Моментално користам Себамед гел, али не е тоа тоа. Некоја препорака за крема со пристапна цена?
     
  14. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Јас моментално ја користам оваа крема и задоволна сум. Ми ја препорачаа две феминки, па затоа и се одлучив. Точна цена не знам, мислам дека е околу 250 денари, повеќе од 300 не е сигурно. И тоникот и пилингот се горе-долу по 200 денари, но мислам дека сите 3 производи не беа повеќе од 600 денари.

    [​IMG]

    Јас ја користам во комбнација со тоникот[​IMG]

    и овој пилинг [​IMG]
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Девојки кремата на Оливал ја користела ли некоја?Мислам дека во Дм оваа ја има
    HaHX1qH.jpg
     
  16. Harper

    Harper Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2018
    Пораки:
    618
    Допаѓања:
    7.392
    Пол:
    Женски
    Ребека од каде го купуваш пилингот? Дали го има во Тинекс?
    Имав тестер и презадоволна сум па сакам да си го земам.
     
  17. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Јас го купив од Космо, го немаше во Тинекс, ама можеш да побараш, зависи во кој маркет ке одиш. Цените се исти, можеби има разлика од 10 денари.
     
    На Harper му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Snowbell

    Snowbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    143
    Многу одамна сакам да го пробам маслото за масна кожа на Др.Хаушка, па девојки има ли некоја од вас искуство со него или да ми препорачате нешто слично што ви се покажало добро.Мака ми е да купувам кои не ми одговараат воопшто а во последно време не ги погодувам баш :(
     
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.877
    Допаѓања:
    102.892
    Пол:
    Женски

    Имам пишувано за маслово на Хаушка пред неколку страни , разлистај низ темава. Мене не ми се погоди доста ми го мастеше лицето , обично ниедно масло не ми се погодило до сега. Од Хаушка ми се допаѓа Мелиса кремата таа ти ја препорачувам
     
    На Snowbell му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Snowbell

    Snowbell Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2013
    Пораки:
    183
    Допаѓања:
    143
    Штом те масти најверојатно и мене исто ќе ми делува.Мислам дека ќе те послушам и во скоро време ќе ја земам мелиса кремата.Благодарам за советот;)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.