1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каква крема за лице користите?

Дискусија во 'Лице' започната од SpoiledBaby, 22 април 2010.

  1. little.doll

    little.doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    23
    @Biodevojka Ќе може ли да ми препорачаш некоја крема за лице со заштитен фактор. Имам бела кожа која многу се в црвенува на сонце и лице склоно кон акни :(
     
  2. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.289
    Допаѓања:
    6.937
    Пол:
    Женски
    Драга може да ти препорачам креми за заштита од сонцето како на пример на Еко Козметикс кои се одлични, потоа на Лавера...тие се специфични за заштита имаш разни СПФ од 10 до 50. Евентуално да пробаш тестер од некоја па да видиш дали ти одговара. Поздрав.
     
    На sorbet му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ел1919

    ел1919 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2017
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    272
    Имам комбинирана кожа мрсна т-зона и суви останати делови.Последнава недела почна да ми се перута кожата кај брадата,околу носот и на делови на образите осеќам дека ми треба хидратација.Дали ке ми одговара кремата fleurance со алое вера?
     
  4. Adriana.O

    Adriana.O Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2017
    Пораки:
    199
    Допаѓања:
    308
    Пол:
    Женски
    Пробај ја на Balea ultra sensitive за многу сува кожа.
     
  5. TheGoldenPeach

    TheGoldenPeach Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јули 2015
    Пораки:
    461
    Допаѓања:
    3.677
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Јас би ти ја предложила оваа крема. Ја купив пред една недела и е нешто феноменално. Ја хидрира кожата, ја прави мека и се впива прекрасно и лесно без масни траги. Прв пат ја пробав и презадоволна сум. Можеш да ја најдеш во поголемите маркети, околу 180 денари е отприлика. И да додадам, преубаво мириса.
     
    На IamSexyAndIKnowIt, ел1919 и Alisa22 им се допаѓа ова.
  6. bela.m

    bela.m Популарен член

    Се зачлени на:
    8 декември 2015
    Пораки:
    1.554
    Допаѓања:
    7.124
    Пол:
    Женски
    Мојата кожа е таква. Преубава крема се покажа алоето на Fleurance. Нема да погрешиш
     
    На ел1919 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. moonlight-girl.55

    moonlight-girl.55 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    1.502
    Допаѓања:
    2.746
    Моментално ко крема ја користам од Гарниер за масна/комбинирана кожа, онаа со зелен чај. Убава е, ми се допаѓа како матира, но наредно сакам да земам некоја крема што покрај матирањето помага и за акни. Немам некој голем проблем со нив, се јавува некоја пред циклус.
    Ја читам темава, отприлика знам и кои креми да ги барам за масна кожа, но сакам сега да пробам со некоја што ви помогнала со делот акни.
     
  8. angela.kostova

    angela.kostova Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Kade mozam da ja kupam i kolku pari e kremata?
     
  9. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Кој има осетлива кожа, може да го проба кремчето од камилица на Алверде. Јас си го користам редовно:)

    41CtD13rmYL._SY450_.jpg
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ел1919

    ел1919 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2017
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    272
    Околу 400ден. во Зегин
     
    На angela.kostova му/ѝ се допаѓа ова.
  11. angela.kostova

    angela.kostova Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Dali nekoj ja ima koristeno/ ja koristi kremata so krastavica od Ziaja? Kako sto ste zadovolni od nea i dali e poteska ili polesna na cuvstvo?
    [​IMG]
     
  12. little.doll

    little.doll Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2014
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    23
    А дали може да измешам масло од јојоба и невеново масло и да ставам на лицето и ако може во каков сооднос отприлика. Како што кажав лицето ми е склоно кон ситни акни и црвенило ? Ти благодарам многу :*
     
  13. angela.kostova

    angela.kostova Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2013
    Пораки:
    188
    Допаѓања:
    199
    Пол:
    Женски
    Ako si sklona kon akni ti go preporacuvam masloto od sipka, imam citano deka e bas pogodno za akni i mnogu dobbro mi deluva mene.
    Za nevenovo i jojoba maslo mozes pola pola soodnos da gi napravis, i dvete se osnovni masla (carrier oil) ili pak da stavis poveke jojoba, 2:1 soodnos jojoba i nevenovo.
     
    На little.doll му/ѝ се допаѓа ова.
  14. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Gamarde никаде неможам да ја најдам и тестерите ги истрошив, Logona matt finish day fluid добра ли е ?? :wasntme: или да си ја земам Effaclar duo и да не експериментирам :^)
     
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.064
    Пол:
    Женски
    Gamarde изгледа никогаш нема ни да ја донесат веќе , не знам што е работата ама ја нема никаде година дена сигурно:(
    На Логона флуидот го користев ама ми беше некако леплив , мене лично не ми се допадна многу ,а доста девојки овде се задоволни од него ако имаш шанса прво побарај им тестерче..
    А сакаш нешто да е на природна база? Ефакларот не е природна крема , да знаеш. :)
    Друго што користам е на Др.Хаушка Мелиса и маслото за лице , не го матираат лицето ама не го мастат и даваат и добра хидратација :)
     
    На srekice му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Ники.

    Ники. Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2016
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    1.266
    Пол:
    Женски
    Засега користам од Fitogal бадемова крема за лице со екстракт од камилица и витамин Е.Добра е,засега сум задоволна.Не е масна воопште,добра е и имаше некоја приступачна цена.
     
  17. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Не ми е битно дали е на природна база,само да не ми прави неред по лице.Земав да пробам од Afrodita oil control и за една недела ми направи бубуљици по лице :@ затоа нешто испробано добро ми треба.Да ја земам да ја пробам ако не таа од Др.Хаушка ,Мелиса така?
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  18. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.064
    Пол:
    Женски

    Види во Еурофарм во Веро центар или во Зегин во Сити мол дали можеш да најдеш некој тестер да ти дадат прво да ја пробаш, или контактирај ги на фб , ако имаш комбинирана - масна кожа ќе ти биде супер Мелиса :)
     
  19. srekice

    srekice Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    4.103
    Допаѓања:
    10.414
    Пол:
    Женски
    Во Капитол ќе одам во аптеката тамо имаат многу козметика.Тамо ќе прашам .Тнх

    Маче земав тестер од Мелиса,ама си го купив Effaclar duo plus Spf 30 ,таман за ова време сега и плус почнаа флеки да ми се прават .На прво ставање поубава ми е од обичниот Effaclar duo и приметив никаде дури ни околу носот не ми ја замасти кожата:D ии добра е за под пудра :lol:
     
    Последна измена од модератор: 20 март 2019
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.906
    Допаѓања:
    103.064
    Пол:
    Женски
    Ако супер што си ја земала таа , со spf ја немам пробано :)
     
    На srekice му/ѝ се допаѓа ова.