1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каква крема за лице користите?

Дискусија во 'Лице' започната од SpoiledBaby, 22 април 2010.

  1. GoodGirl45

    GoodGirl45 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2016
    Пораки:
    1.407
    Допаѓања:
    8.692
    Пол:
    Женски
    Здраво феминки, ми треба мала помош. Каков крем би ми препорачале за комбинирана кожа? На некои места ми е толку сува што почнува да се лупи. Ви благодарам однапред. :)
     
  2. Luminary

    Luminary Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 август 2017
    Пораки:
    2.389
    Допаѓања:
    42.617
    Пол:
    Женски
    Мелиса на др.Хаушка многу убаво ми се покажа за масните делови од лицето. За жал не ми е доволно хидратантна за образите па ја користев во комбинација со некое масло или друга помасна крема.
    Јас морав таква комбинација бидејќи на лето, се што ми е одлично за образите ми е премасно за т-зоната, и обратно.
    Доколу ти дозволува буџетот ти ја препорачувам, околу 1000ден е по аптеките.
     
    На GoodGirl45 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.747
    Допаѓања:
    8.759
    Пол:
    Женски
    Ниедна крема така не ми се погодила, ниедно органско масло за лице, како што шеа путер ми го прави лицето. Имам нормална до комбинирана кожа и е супер за моето лице, за тие со суво лице би бил идеален. Инаку преку ден користам кремата на Natura Siberica и сум задоволна, а како ноќна користам шеа путер, во зимниот период често го користам како замена за крема.
     
    На maaraa96, angela.kostova и Luminary им се допаѓа ова.
  4. lovatolover

    lovatolover Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2013
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    571
    Може ли да се најде секојдневна крема со spf до 300ден за млада кожа(20год)?
     
  5. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    Препорачајте ми крема за не многу сува кожа на лице? По можност да биде органска, за секој дневна употреба.
     
  6. BonBonche123

    BonBonche123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 септември 2016
    Пораки:
    221
    Допаѓања:
    44
    Пол:
    Женски
    Девојки каде можам да најдам низ Скопје Аvene козметика?
     
  7. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    3.492
    Во подобро снабдените аптеки... на пр.Зегин.

    Ако може мала помош, предлог...ја користев кремата на алверде со лимета и јаболко, па на балеа гел-кремата, сега ми е при крај нивеата со Q10 за комбинирана кожа со фактор 15, но...лицето го чуствивам доста уморно, посебно кога ќе нанесам пудра (во моментов ја користам catrice hd, a сум ги пробала и ревлонот, фармаси, боржуа аир мат и др). Се мислам да ја земам кремата на хаушка, мелиса, но незнам има ли заштитен фактор или би ми препорачале некоја друга. Да напоменам...имам мрсно лице и алергија на сонце.:(
     
    Последна измена од модератор: 4 мај 2019
    На BonBonche123 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. MissChievous

    MissChievous Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    3.834
    Допаѓања:
    21.512
    Да не ја пробал некој кремата со авокадо и мед од Балеа, да сподели импресии?

    4010355568878-1800852_org.png
     
    На maaraa96, oblace1 и Elence93 им се допаѓа ова.
  9. I.want.to.sleep

    I.want.to.sleep Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2013
    Пораки:
    562
    Допаѓања:
    469
    Ако може предлог за крема за лице за млада кожа, со масна Т - зона и суви образи, склона кон создавање црнки и митесери. Исто така да има и заштитен фактор барем 30 зошто многу лесно горам од сонце. До кај 500 денари би било идеално
     
    На poppie му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Ikickabebusce

    Ikickabebusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    256
    Допаѓања:
    3.152
    Пол:
    Женски
    Јас ја користам оваа од фармаси и презадоволна сум :) IMG_20190505_111805_406.jpg
     
  11. Simsot

    Simsot Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 октомври 2018
    Пораки:
    59
    Допаѓања:
    27
    Пол:
    Женски
    Ја имаш во Зегин и подобро снабдените аптеки, на намаление ти е околу 1000 ден ( прати акции), од сите креми кои што сум ги користела со 50+ фактор најзадоволна сум од оваа крема, бидејќи имам кожа склона кон правење на флеки и сум алергична на сонце и имам розацеа, деф најдобро се покажа оваа крема. Ја зедов по препорака на дерматолог.
     
    На Anna-Banana му/ѝ се допаѓа ова.
  12. lovatolover

    lovatolover Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 ноември 2013
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    571
    Јас ја купив вчера, за нормална до сува кожа е, јас имам комбинирана и ми е во ред. Ја земав бидејќи имаше најмалку алкохол и помал број штетни состојки во составот. Мириса убаво, лесна и многу лесно се размачкува. Не ми е воопшто тешка на лице. Сега за сега само тоа можам да ти кажам, и е 165ден:lol:
     
    На poppie, Glossy-girl, Minci13 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. scorpias

    scorpias Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2014
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    4.413
    Пол:
    Женски
    1.jpg Ако ја има користено некоја девојка кремава да сподели искуство, а би сакала да ми препорачате некоја крема што ви се покажала добра за летниот период за чувствителна кожа ( претежно сува со на моменти масна т-зона ) бидејќи никако не можам за во лето да си најдам соодветна крема :|
     
  14. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Чиста 10ка.
    Мрсна и чувствителна кожа имам. :)
    Исто така одличен е серумот на Алверде од морски алги/хидро комплекс така нешто беше ако ти треба плус нешто пред кремата.
     
    На poppie и scorpias им се допаѓа ова.
  15. pilenka

    pilenka Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2013
    Пораки:
    797
    Допаѓања:
    3.492
    IMG_20190511_130739.jpg
    Имате ли искуство со кремава. Тргнав да ја земам Мелиса, ама се откажав зошто нема фактор. Аптекарката ми ја предложи Биодерма со фактор 50, ама не бев одлучна и не ја земав. Во потрага сум уште по добра крема со заштитен фактор за мрсна кожа...
     
  16. Noemi

    Noemi Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    1.719
    Допаѓања:
    7.085
    Ако бараш крема со заштитен фактор оваа не ти влегува во критериумите. 15 е никаков фактор, барај најмалце 30 ако имаш природно потемен тен или 50.
    Има низ темава предлози, зависи до колку пари сакаш да дадеш. Реално кремите со заштитен фактор е се поскапи од обичните секојдневни, но ако не ти е итно можеш да начекаш акции.
    Eucerin, Bioderma, Freezyderm се дел од брендовите што имаат убави креми со заштитен фактор.
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Glossy-girl

    Glossy-girl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2012
    Пораки:
    3.196
    Допаѓања:
    8.925
    Пол:
    Женски
    Ја купив на Fleaurance. Прво ми се допадна затоа што е со пристапна цена (400 денари рамно во Зегин) и затоа што покрај цената е органска во вистинска смисла на зборот.
    Кремата има лесна структура, воопшто не е густа, многу лесно се размачкува и мириса на алое вера, суптилен мирис.
    Едвај чекам после секое миење со алверде пена (имам уште малце, потоа се префрлам на таа од Оливал која исто е органска, но не е толку груба како алверде). Алверде ми се топ, малце повеќе алкохол, но за разлика од некои безврска состојки, не е штетно.
    Засега немам нешто негативно за кремава, ми ја држи под контрола кожава, имено се работи за сите типови на кожа и лицето ми е океј, немам некои ултра неправилности.
    Порано барав магичен рецепт за чисто лице, не сфаќав дека рутина и козметички производи кои имаат добар состав е лекот. И нормално, ако нешто не одговара за кожата - веднаш да се откаже.
    Ја користев и биодерма, ама ја оставив за во зима да ја дотрошам - која имено ја ставав само навечер откако ми рековте дека не смее на сонце поради овошните киселини. Нема некој органски состав, медицинска линија ама... не би ја купила повторно. Иако сметам дека доста ми помогна за флеките. :)
    Сега може да се одбере и добра крема со спф фактор, органска.
    Гамарде, лавера...ќе се разгледа. :)
     
    На angela.kostova му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.700
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    Освен што заштитниот фактор е мал, кремата дефинитивно не е за масна кожа. Јас имам комбинирана и ја користев само навечер, затоа што ми беше премногу хидратантна за преку ден.
    Лани имаше во ДМ од линијата Sun dance( ако добро се сеќавам) мат крема со 30 и 50 фактор наменета за лице. Бела тубичка со жолто-портокалова етикета. Провери дали ја има и оваа година. Јас бев задоволна од неа.
     
    На pilenka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.879
    Допаѓања:
    102.900
    Пол:
    Женски
    Моментално ја користам кремата на Alverde со лимета и зелено јаболко , добра ми е , но полека полека ќе почнам да користам крема со спф , ќе си ја набавам повторно кремата на Apivita oil balance за преку ден со 30 заштитен фактор. Оваа на Алверде ќе си ја користам за навечер. Свекрва ми зема на Ла роше , но искрено не ми се допадна баш, иако наменета е за масна кожа ,мене ми ја мрсеше и среќа не ја купив. А и гледам да бирам нешто по природно така да ќе си останам на Апивита.

    [​IMG]
     
    На Selest и pilenka им се допаѓа ова.
  20. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.700
    Допаѓања:
    14.237
    Пол:
    Женски
    Ја има во Мк и ако да, каде може да се купи? Цената колку и е од прилика?
    Фала :)

    (За Апивита прашувам :))
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.