1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каква крема за лице користите?

Дискусија во 'Лице' започната од SpoiledBaby, 22 април 2010.

  1. P.S.love

    P.S.love Популарен член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    931
    Допаѓања:
    8.156
    Пол:
    Женски
    Која цена се?
     
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.668
    Пол:
    Женски
    Ја има во ДМ и Космо, редовната цена е околу 1200 денари, ама на попуст ја спуштаат и до кај 650-700 денари.
    Оваа е хидратантна, не знам дали ја има кај нас таа против брчки што е, ај да разгледам да ми текне некој предлог за таква крема па ќе пишам и ќе те тагнам. :)
     
    На L.i.n.a.a му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Citav nekade deka sodrzi losi sostojki,dali e tocno?
    Ja nemam analizirano a povekjeto ja falat :)
     
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.668
    Пол:
    Женски
    Па има парабен, за другото не се сеќавам ама во глобала па и не е така лоша како што викаат. Далеку полоши се Биотен и останало. :)
     
    На Minci13 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.895
    Допаѓања:
    102.986
    Пол:
    Женски

    Завиди од милилитражата :) има од 52мл , 454мл и 1 л
    И често имаат попуст во аптеките во Гр :)
     
    На P.S.love му/ѝ се допаѓа ова.
  6. BlairLevine

    BlairLevine Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2017
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    зошто е лош биотен? јас почнав да користам крем од биотен за сува кожа па би сакала да знам?
     
  7. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Скоро во сите креми dymethicone кој е силикон им е на второ или трето место што значи дека е во поголеми количини и ги запушува порите, а со тоа може да предизвика акни. Не е толку штетен, но доколку е во помали количини.
     
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.668
    Пол:
    Женски
    Така, Хада Лабо на пример е на база на вода и глицерин, со сквалан. Силиконот е на последна позиција во составот колку што се сеќавам.
    И да ги има тие состојки, подобро е да бидат таму некаде на дното отколку целиот продукт да се базира на нив.
     
  9. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Pozicijata na sostojkite imam mnogu citano deka e samo mit.
    Dokolku e na posledna pozicija ne znaci deka nema golem efekt..:?:
     
  10. eva993

    eva993 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2019
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    524
    Пол:
    Женски

    Мит не е сигурно, тоа се меѓународни стандарди (INCI) за декларирање на состојките во еден производ и секако (барем во Европа) дека има значење редоследот на самите состојки.

    Само состојките кои се со концентрација под 1%, можат да бидат наведени по произволен редослед. Значи состојка со концентрација од 0.5%, може да се најде на позиција пред состојка со 0.8% и сл.

    Можеби е така ако си читала од американски извори, кадешто и јас колку што знам не се толку строги и ригорозни самите правила на редослед на состојките како во Европа иако и нивните компании, се повеќе тежнеат да го прифаќаат Европскиот модел, од причина што Европа е важен пазар за нив и мора да се прилагодат, ако сакаат да бидат конкурентни и дозволени за продажба тука.

    Инаку точно, не значи дека ако некоја штетна состојка е на подолните позиции, дека е безбедна. Но, во случај да ја има и да се користи, нормално дека е подобро да е на пониска позиција. :)
     
    На sorbet и Minci13 им се допаѓа ова.
  11. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Da,bas citav kaj nekoj dermatolog od Amerika post za redosledot na sostojki.
    But good to know,thanks:l:
     
    На eva993 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. BlairLevine

    BlairLevine Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2017
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    оффф не знаев :( а имаш препорака за добар крем за сува кожа до 500 ден?
     
  13. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Јас сум многу задоволна од таа поназад што ја имам ставено на Зиаја. Не се сеќавам точно на цената бидејќи ја начекав на попуст, али е околу 300 ден.
     
  14. BlairLevine

    BlairLevine Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2017
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    луѓе хелп.
    кожата ми е моментално многу сува, како никогаш порано. мислам дека ми е од кремот за акни.
    затоа, ми треба добар крем за сува кожа но што нема да ми прави акни. читав тука за алверде таа со роза но во состав има shea butter и во гоогле пишуваше дека тоа предизвикува акни, па стварно не знам веќе..i need your help. кој крем да купам за сува кожа?
     
    На didisi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    h0908001_fn11170_180613060249_01_515.jpg
    Оваа е 400 ден во Зегин,алоето има смирувачки ефект би требало да ти одговара.Внимавај и на другите производи за лице,знаат и гелови,сапуни да го пресушуваат.Јас за акни користам масло од Чајно дрво на Еси исто од Зегин.
     
    На eva993, Minci13 и BlairLevine им се допаѓа ова.
  16. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.695
    Допаѓања:
    1.990
    И јас го имам истиот проблем, имам сува кожа склона кон акни, препаратите против акни дополнително ми го сушат лицето, а имам проблем во пронаоѓање хидратантна крема бидејќи речиси сите ме исфрлаат.

    Нај ефикасно ми се покажа чистото масло од јојоба, го земав од Био космос околу 350 ден. и што е најважно не ми предизвикуваше акни, сега го користам маслото од роза на Алверде мислам дека има јојоба во составот, ова ми е уште поубаво и по хидратантно.

    Ја користев и кремата од роза на Алверде, мене не ми создаде акни, ми ја омекнуваше кожата но по некое време чувствував затегање, па не ја купив повторно.

    Ти ја препорачувам Bioderma Sensibio Rich, малку е поскапа но е наменета за осетлива сува кожа. Исто и Sensibio Light од истиот бренд ми е супер.
     
    На BlairLevine му/ѝ се допаѓа ова.
  17. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.615
    Пол:
    Женски
    Која цена е? :) Има убав мат ефект?
     
  18. Avery

    Avery Популарен член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2014
    Пораки:
    2.701
    Допаѓања:
    14.243
    Пол:
    Женски
    За кој производ те интересира цена?
    Поради тоа што се доста хидратантни и се наменети за сува кожа, ниеден од производите нема мат ефект.
     
  19. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.778
    Допаѓања:
    8.789
    Пол:
    Женски
    Откако залади замена за крема за лице ми е шеа путер. Претходно го користев пред спиење, сега поради ладното кожата некако посува ми станува и ми дојде одлична за кожата.

    Шеа путер ми е на прво место за лице, откако го открив не би го менувала. Кожата ми е помека, мазна, без акни, претходно не дека имав нешто претходно, ама сепак се приметува разлика со секојдневна употреба, за тие со сува кожа би бил идеален.
     
  20. didisi

    didisi Популарен член

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    1.969
    Допаѓања:
    3.680
    Каде го има?