1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каква крема за лице користите?

Дискусија во 'Лице' започната од SpoiledBaby, 22 април 2010.

  1. elvittta

    elvittta Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    245
    Допаѓања:
    316
    Пол:
    Женски
    Дали сте го користеле кремов? За каква кожа е? Дали сте задоволни?
    И колку е цената ако знае некој? :)
     

    Прикачени фајлови:

  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.895
    Допаѓања:
    102.986
    Пол:
    Женски

    Таа superdefense на 24 годишна возраст ја користев прв пат, кремата може да се користи од 20+ , ама ти си тука близу па мислам не би требало да имаш проблем.
    Инаку таа крема е со спф па така да можеш да ја користиш само преку ден. Од истата линија има и ноќна, и таа ја имам користено :)
    Другиве креми на Клиник (таа розевата грластата и жолтата ) немаат спф па можрш и пред спиење да ги користиш.
     
    На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. M_a_Y_a

    M_a_Y_a Активен член

    Се зачлени на:
    6 април 2019
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Sakam da prasam dali nekoj koristi od BIODERMA proizvodite I kako e zadovolen?
     
  4. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Има доста коментари поврзани со кремите на Биодерма, само напиши горе на лупата.
     
  5. macka.te

    macka.te Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    33
    Здраво може да ми препорачате крема за сува кожа за 26 години?
     
  6. beautys20

    beautys20 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2018
    Пораки:
    519
    Допаѓања:
    6.040
    Пол:
    Женски
    Kiehel’s од каде може да се купи ?
     
  7. hellocity

    hellocity Популарен член

    Се зачлени на:
    28 август 2017
    Пораки:
    3.076
    Допаѓања:
    6.637
    Пол:
    Женски
    Една од авон со ленено семе
     
  8. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    1.559
    @Katie90
    Гледам се разбираш од овие работи. Сакам да ми препорачаш некоја хидратантна крема, не мора кој знае каква така за по дома секако додека е кризава не излегувам. Откако сум дома ептен се запустив бев на козметичар ептен ми се оправи лицето сега повторно се исфрлав со акни црвенило? Инаку имам 25 години.

    Дали нивеа се добри да не го исфрлат лицето. Лицето овој период ми се многу исфрли со акни. И колку е цената од прилика

    За каква кожа е. И колку чини?
     
    Последна измена од модератор: 14 април 2020
  9. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Мене баш таа ми го исфрли лицето. И ја дадов на сестра ми и истиот проблем го имаше, а баш чисто лице има. Имаат многу алкохол и мириси и најверојатно поради тоа. Исто и таа за мрсна кожа воопшто не ми се допадна.
     
    На Amelia му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    1.559
    Искуство со некоја од која си задоволна јас имам комбинирама кожа и сега моментално исфрлана со акни?
     
  11. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Моментално ги користам дневната и ноќната на Зиаја сензитив, а навечер ставам Сона крема за акните, па врз неа оваа. До сега единствени што ми се погодиле. Дневната е плус со спф 20. Ако не се решиш за овие, види ги на Биодерма ги препорачуваат тука, сенсибио мислам, така нешто се викаше.
     
    На Amelia му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    1.559
    Ја имам користено биодерма козметичарката ми препорачуваше. Да мине кризата со вирусот ќе одам повторно, бидејќи има многу врсти спред состојбата ќе ми каже која да ја земам. Но, сега бидејќи никаде не излегувам сакам поевтина варијанта, но тие Зиаја ги нема секаде на пример во Дм не сум ги сретнала, не сум од Скопје, во зегин имали ги? Само ги имам обичните Зиаја сретнато моментално ја имам со краставица. Може слика од тие што викаш, и немаат алкохол и некои штетни материи?
     
  13. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Како што читам во составов не, но тука можеби не се сите состојки туку само активните. Јас ги купувам во нивните продавници, а видов сега имаат и достава. На друго место не сум ги сретнала за жал.
    20200415_012544.jpg 20200415_012529.jpg
     
    На Amelia му/ѝ се допаѓа ова.
  14. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.895
    Допаѓања:
    102.986
    Пол:
    Женски
    @Amelia

    Бидејќи те заинтересира составот за кремите на Зиаја од сликата погоре што ја поставила Еленче93, ти праќам скриншот. Може не содржат силикони, ама има доста парабени (ајде парабените се конзерванс па не е страшно, се користат за да не се расипе еден производ) туку не знам што им е во секој производ Зиаја го користат DMDM hydatoin што значи дека ова испушта формалдехид , а таа состојка е доста штетна т.р канцерогена. Значи милион пати да има повеќе силикони отколку оваа материја..
    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Amelia му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    1.559
    Благодарам за исцрпниот одговор. Гледам се разбираш од состојките на кремите, па дали би можела да ми препорачаш некоја крема за хидратација како што пишав погоре сега како што сум дома ептен се запоставив и лицето повторно ми се исфрли со акни и малку црвенило.
     
  16. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.895
    Допаѓања:
    102.986
    Пол:
    Женски
    @Amelia читам имаме ист тип на кожа , јас сум презадоволна од Melissa кремата на Др.Хаушка, кремата е наменета за комбинирана до мрсна кожа , не е масна кремата , не е мат , ама воедно ја хидратира таму каде што е потребно. Секогаш кога одам за Мк ја купувам. Ја има по аптеките во Зегин и Еурофарм. За акните најважно е да го знаеш причинителот. Не сум те читала претходно , дали си испитувала хормони?
    Фала ти за убавите зборови ама следејќи ја @Biodevojka , научив доста од нејзините мислења на форумов.
     
    На dayla, Amelia и do-re-mi им се допаѓа ова.
  17. elenaeli22

    elenaeli22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2015
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    380
    Дали е ова добар состав ? Некој шо се разбира :?:

    Water, Aloe Barbadensis Leaf Gel, Propylene Glycol, Glycerin, Sorbitol, Panthenol, Sodium Hyaluronate, Allantoin, Sodium Carbomer, Sodium Citrate, Phenoxyethanol, Sorbic Acid.
     
  18. Katie90

    Katie90 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    128
    Допаѓања:
    1.174
    @Amelia Јас моментално ја користам кремата на vichy normaderm 24h feuchtigkeitspflege и сум презадоволна.Ги намалува црвенилата од акните , не ја масти кожата но сепак ја хидрира.Се користи и како primer под шминка.Ја користам во комбинација со серумот vichy mineral 89 за дополнителна хидратација.
    Директно на акни сум ставала од кремата здраве бугарска крема во сино пакување под 100ден е со цинк е кремата и ми има помогнато.
    Од кремите на нивеа имам тука и порано пишано ја имам користено nivea glow наменета е за сува и осетлива кожа.Кога ќе ставиш од оваа крема имаш чувство како да си се измил со ладна вода.Преубава крема и знам дека беше ефтина.
    За состојките на кремите не знам да ти кажам нешто повеќе затоа што немам многу познавање од таа тема повеќе имам читано за антиејџинг состојките.
     
    На Amelia му/ѝ се допаѓа ова.
  19. annii

    annii Популарен член

    Се зачлени на:
    16 април 2010
    Пораки:
    3.327
    Допаѓања:
    5.841
    Претходно го користев крем-гелот од Алверде, текстура супер, хидрира, освежува, ама многу интензивен мирис ми имаше. Пред некој ден во брзање го земав овој на Балеа, дневен крем со спф 15, хидрира, доста е кремаст, доволно е минимална количина (колку зрно грашок) за цело лице, не лепи, се впива веднаш и што ми е најважно има попријатен мирис од оној претходниот на Алверде.
    Цената е околу 180 денари.
     
  20. SimplyElegant

    SimplyElegant Популарен член

    Се зачлени на:
    6 мај 2012
    Пораки:
    746
    Допаѓања:
    779
    Пол:
    Женски
    Не сум некој експерт, но бидејќи имам проблематична кожа имам пробано разни креми ќе ти пишам мое искуство. Мене лично овој состав многу ми одговара (имам комбинирана накај мрсна кожа склона акни). Веќе 2 години константно го користам Себамед Clear face care gel-от кој го има овој состав и лицево ми е во многу подобра состојба од претходно. Не планирам да го менувам во скоро време. :)
     
    На elenaeli22 му/ѝ се допаѓа ова.