1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каква крема за лице користите?

Дискусија во 'Лице' започната од SpoiledBaby, 22 април 2010.

  1. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    Ќе морам да ги земам, пошто ако зеам тестери и чекам дур отидам пак ...може да пројде доста време.

    На база на гел, користев Хада Лабо и ја баталив дневната затоа што лепи плус не е хидратантна за во зима. А ноќната комплет , ја баталив.

    Какви се овие креми за во зима?
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  2. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.892
    Допаѓања:
    102.978
    Пол:
    Женски

    Не се геласти тие сега што ги имам , хидратантни се и двете, ти со комбинирана кожа земи ги 3/4 , тие за сува комбинирана да не се па ептен масни. Еве да видиш внатре како изгледаат

    20220926_172743.jpg

    20220926_172803.jpg
     
    На buba4e89 и Ginger^ им се допаѓа ова.
  3. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.822
    Допаѓања:
    10.466
    Пол:
    Машки
    Доколку сакаш крема, со анти-ејџ дејство базирана на пептиди јас би ти ја предложил оваа, совршена e: https://bellina.mk/p/1036/derma-collagen-hydra-silk-krema-so-peptidi-za-site-tipovi-na-kozha-50-ml, од оваа линија има и ноќна крема: https://bellina.mk/p/2376/derma-collagen-night-source-nona-krema-za-litse-so-peptidi-70-ml , таа е нешто "помрсна" и похранлива за разлика од претходната шо инаку можиш да ја користиш и наутро и навечер.
    Поевтина варијанта ти се овие од mossa: https://bellina.mk/p/1065/vlift-wrinkle-resist-kolagenska-dnevna-krema-za-site-tipovi-na-kozha-50-ml, https://bellina.mk/p/1066/vlift-deep-recovery-kolagenska-nona-krema-za-site-tipovi-na-kozha-50-ml

    Бидејќи рече имаш комбинирана кожа, за тој тип на кожа најдобар ми се покажал овој балансирачки флуид: https://bellina.mk/p/1033/deep-moisture-fluid-za-normalna-i-kombinirana-kozha-50-ml шо ги хидрира сувите делови, а воедно не дозволува прекумерно мрсење на Т зоната.
    Нешто слично, базирано на 4 типа хијалуронска киселина, зашто сепак си под 30 и не ти треба некој интензивен анти-ејџ третман: https://bellina.mk/p/761/hyaluronic-acid-krema-za-litse-40-ml

    За спф мој предлог, зашто и јас ја користев од фрезидерм и ми се смачи, https://heliocare.co.uk/products/oil-free-gel ја има во еурофарм, а доколку сакаш на база на физички филтри: https://bellina.mk/p/1475/alga-maris-krema-za-litse-so-spf50-50-ml?categories=111 или некоја од пигментираните варијанти.
     
    На DaisyDream, Ginger^ и buba4e89 им се допаѓа ова.
  4. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    @koritsaki на толку пробувања, препораки, продавачката во сефора оваа ми ја "тутна":D Многу е убава и лесна:)
    Проблемот е друг.
    Од се што ми препорача, немаше креми , туку само тестери:D
    Не сакав да ризикувам за дневна крема и да земам гел верзија, ја земав повторно Sephora hydrate + mattify за преку ден.

    20221002_221648.jpg
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    11.675
    Пол:
    Женски
    Дали пред да нанесам од Моса кремата со спф може да ставам хидратантна крема? Бремена сум и кожата во бременоста од комбинирана ми се направи сува. На почеток кога ќе нанесам од Мосата лицето ми е перфектно, здраво, хидрирано и сјајно ама за кратко време станува суво и затегнато. Да напоменам дека пред да нанесам од Моса спф, ставам хијалурноски серум.
     
  6. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.822
    Допаѓања:
    10.466
    Пол:
    Машки
    Можиш да ставиш. Откако ќе ставиш хидратантен крем, почекај да се апсорбира добро, па потоа спф можиш да ставиш.

    Кога ќе ставаш хијалуронски серум, ставај го на влажна кожа, и десетина секунди по ставање на хијалуронот можиш да ставиш хидратантен крем за да не дозволиш хијалуронот да влечи вода од кожата, него од кремот.
     
    На Iris-1234 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    11.675
    Пол:
    Женски
    Фала ти:l:
     
  8. Jessica88

    Jessica88 Нов член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2022
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Пол:
    Женски
    Zdravo devojki,nova sum na forumov.Mi treba sovet okolu izborot na soodvetna krema za moeto lice.Imam 34god.normalna koza,no posle bremenosta mi se pojavija fleki na celoto,a tuka veke se i nekoi pocetni brcki.Nekako umorno mi izgleda licevo.Do sega sum nemala nikakov problem i osven becutan ne sum koristela nisto,a gledam na belina ima interesni proizvodi.Pozz
     
    На Ivaspring му/ѝ се допаѓа ова.
  9. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.892
    Допаѓања:
    102.978
    Пол:
    Женски
    @Ginger^ со здравје да си ја користиш :)
    Од Clarins крема за очи имав еднаш купено , врв беше :)
     
    На Ginger^ му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.957
    Пол:
    Женски
    За флеките витамин Ц би требало да помогне. Мислам имаше членка тука што имаше таков проблем со флеки, @Sofi.ja мислам беше.
    Серумот на Моса, glow cocktail би требало да помогне, ама одозгора обавезно крем со спф да ставаш. Е сега не знам какви ти се флеките, може треба поинтензивен третман, за тоа не би знаела точно.
    За брчките крем со пептиди ти е одлична опција, конкретно овој
    [​IMG]

    Јас сум многу задоволна од него.
     
    На DaisyDream, Jessica88 и koritsaki им се допаѓа ова.
  11. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    11.675
    Пол:
    Женски
    Убаво ја храни кожата? Дали е лесна или богата формула? Би сакала да го пробам:)
     
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.892
    Допаѓања:
    102.978
    Пол:
    Женски

    Одлична е. Јас ја користев навечер, убаво ја храни кожата, многу ми се допаѓаше :)
     
    На DaisyDream и Iris-1234 им се допаѓа ова.
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.023
    Допаѓања:
    198.957
    Пол:
    Женски
    Јас сум многу задоволна. Кожата ми е мека, сјајна и затегната, не висната. Лесен е, не ја гуши кожата, брзо се упива, ама не како да немаш крем, туку баш се осеќа меко и мазно лицето.
    Постојано го купувам да си имам резерви. Брчки немам некои особено, освен при смеење, е сега кај мене генетиката е клучниот фактор за кожа без брчки, ама со кремов има добра превенција од нивно создавање понатаму, а може и да исчезнат некои поплитки линии.
     
    На DaisyDream и Iris-1234 им се допаѓа ова.
  14. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    11.675
    Пол:
    Женски
    Фала ви девојки, обавезно ќе ја пробам:l:
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Sofi.ja

    Sofi.ja Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 јануари 2012
    Пораки:
    8.943
    Допаѓања:
    18.056
    Која цена е кремов,ми треба за брчки околу очи?
    Јас за флеки од ревокс серумите ги користев.
     
  16. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    11.675
    Пол:
    Женски
    800 денари.
     
    На Sofi.ja му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    Ja koristel li nekoj ovaa krema, gledam mnogu ja falat, koja e razlikata od ovie dvete. Dali samo ja nivnata strana moze da se poraca ili ja ima
    Po apteki. Na etranata vidov mislam pisuvase 40ml nekadena nad 900 den bese.
     

    Прикачени фајлови:

  18. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.804
    Допаѓања:
    11.675
    Пол:
    Женски
    Едната е за сензитивна кожа, а другата нивната оргинална формула, класичната да кажам. Јас ја користам класичната и многу сум задоволна. Ја земам од Зегин, 30мл е околу 600ден, а големото пакување од 75мл е околу 1200.
     
  19. Leo-nora

    Leo-nora Популарен член

    Се зачлени на:
    25 март 2013
    Пораки:
    1.934
    Допаѓања:
    1.260
    Пол:
    Женски
    imam suva koza na liceto, presuvaa taa klasicnata ke mi odgovara?
     
  20. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.892
    Допаѓања:
    102.978
    Пол:
    Женски

    Ја користев таа лево, sensitive ама толку многу лошо мирисаше што престанав да ја користам.
     
    На Leo-nora му/ѝ се допаѓа ова.