1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каква крема за лице користите?

Дискусија во 'Лице' започната од SpoiledBaby, 22 април 2010.

  1. Iris-1234

    Iris-1234 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2021
    Пораки:
    5.824
    Допаѓања:
    11.741
    Пол:
    Женски
    Мислам дека ќе ти одговара. Јас сум бремена и во бременоста кожата ми стана многу сува, кремава ми е полн погодок.
     
    На Leo-nora му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.706
    Допаѓања:
    80.854
    Пол:
    Женски
    @koritsaki да не случајно ја имаш користено кремава? Многу слатко изгледа пакувањево, ептен girly. :lol:
    [​IMG]

    Ја гледав, ја има во сетче со мало шишенце од тој серумот на Ланком и уште една мала крема за околу очи од истата линија како серумот. Серумот ми е многу убав, го дотрошувам, но за кремава нешто се двоумам.
    Вреди да се земе или? Кожата периодов ми е повеќе накај нормална, само околу носот е малку масна.

    Во моментов ја дотрошувам Clarins Hydra Essentiel, која ми е одлична навистина, презадоволна сум и ако ја купам пак би ја искомбинирала со кремата за околу очи од истата линија.
    Ама секогаш кога нешто е при крај, истата дилема ја имам - повторно да си ја земам истата крема која се покажала добро или да живеам опасно и да пробам нешто друго. :D
     
    На buba4e89, simoncelicius и koritsaki им се допаѓа ова.
  3. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.103
    Допаѓања:
    104.238
    Пол:
    Женски

    Оваа крема ја немам пробано, инаку читам на нет дека е наменета за сува чувствителна кожа. :) не знам дали има од истата крема и light верзија :) од Ланком немам пробано креми за лице, само еднаш серумот го имав од 7мл многу ми се допадна да ти кажам :)
     
  4. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.706
    Допаѓања:
    80.854
    Пол:
    Женски
    Има и гел-крем верзија за комбинирана-мрсна кожа. Не ми одговара мене крем со гел формула во зима, затоа оваа повеќе ми фаќа око некако.
    Најверојатно ќе ја земам, па ќе видам како ќе се покаже. :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  5. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.076
    Пол:
    Женски
    Гел формулата е наменета според мене за во лето бидејќи ќе ти треба хидратација и брзо упивање. Оваа погоре повеќе ти одговара за овој период.
     
  6. Sweet__19

    Sweet__19 Нов член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2022
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    4
    Јас имам масна чуствителна кожа, до сега ја користев на неутрогена гел кремата, океј е, но приметив дека силиконите не ми пријаат. Некој предлог за крема, а да не е прескапа?
     
    На IreNey9 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.242
    Допаѓања:
    2.546
    [​IMG]
    Совршена е за мрсна кожа. 370 денари, ја има во Белина и Космо
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Sweet__19

    Sweet__19 Нов член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2022
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    4
    Баш ја гледав оваа крема пред некој ден, ама не бев сигурна дали ке ми одговара бидејки има многу парфеми а мојата кожа многу лесно се иритира :/
     
    На mode-kristina и Anod10 им се допаѓа ова.
  9. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.983
    Допаѓања:
    10.912
    Пол:
    Машки
    Оваа од Ревокс е околу 370-400ден мислам, нема масла, не е тешка крема, но не е ни како гел. За мрсна кожа на зима е мислам топ.
    [​IMG]

    Други опции, се оваа https://bellina.mk/p/2036/pumpkin-h...-za-litse-za-mrsna-kozha-od-tikva-i-med-50-ml и оваа https://bellina.mk/p/484/sensible-skin-yoleau-khidratanten-gel-za-litse-za-senzitivna-kozha-40-ml. Вториот производ е баш како гел за сензитивна кожа склона кон иритации, сега е и на попуст на страната.
     
  10. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.076
    Пол:
    Женски
    Не е толку агресивна колку што мислиш. Штом го содржи знакот Vegan значи дека е безбедна.
     
  11. Anyeska

    Anyeska Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 јули 2016
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    41
    Пол:
    Женски
    Искрено нема врска ако нешто е веган дека е безбедно и нежно. Органски / “природни” креми најмогу проблеми ми имаат на мене на пример, со осетлива кожа. Избегнувам такви продукти баш ради тоа што најчесто имаат парфеми и разни есенцијални масла.
     
    На Evil му/ѝ се допаѓа ова.
  12. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.103
    Допаѓања:
    104.238
    Пол:
    Женски

    Има една крема на Уртекрам , no perfume се вика, може да ја побараш на страната на bellina.mk
     
    На Anyeska му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Mmm.b

    Mmm.b Активен член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2020
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    2
    Zdravo, imam 29g, cuvstvitelna normalna kon suva koza. Sakam nekoja krema so antiage efrkt soodveten na moite godini, so hidratanten efekt , da mi go revitalizir liceto bukvalno. Se mislam pomegju ovie dve, vase iskustvo i mislenje ve mola. Odnapred blagodaram Screenshot_20221012-212855_Google.jpg Screenshot_20221012-212933_Google.jpg
     
  14. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.076
    Пол:
    Женски
    Ок.

    Btw еве тука е многу убаво објаснето за знакчето и не е баш дека нема врска ;)

    https://www.veganfoodandliving.com/vegan-trademark/
     
  15. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.276
    Допаѓања:
    94.759
    Знакчето е дека производот не содржи состојки од животинско потекло, ниту е тестиран на животни, затоа што има луѓе на кои тоа им е битно. А има и на кои не им е.
    Нема врска со безбедноста.
     
    На Evil, naturally, NarCis@ и 3 други им се допаѓа ова.
  16. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.076
    Пол:
    Женски
    Затоа го поставив линкот да си знаат сите, не мораш да ми објаснуваш мене со години живеам со веган и можам цела историја да ти напишам за безбедноста ;)
     
  17. Emy867

    Emy867 Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2014
    Пораки:
    4.276
    Допаѓања:
    94.759
    Зборуваме за козметика, не за храна;)
    Тоа што е веган, не ја прави безбедна или погодна за сечија кожа.
    Еве шампоните мене на пример, ми ја прават косата хаос. Па ако сака и три пати нека е веган.
     
    На Evil, naturally, NarCis@ и 3 други им се допаѓа ова.
  18. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.706
    Допаѓања:
    80.854
    Пол:
    Женски
    Merz немам поим каква е, ништо нивно освен витамините за коса немам пробано.
    Ама Виши кремите ми се покажале одлични. Само што оваа од сликава е за комбинирана кожа, не знам дали ќе ти одговара.
    Можеш да ја видиш Slow age, во зелено кутивче е. И мислам дека периодов во Анни фарм во Капитол оди во сет заедно со ноќната крема. Расчепкај се на сајтот, ќе ги најдеш.
     
    На Mmm.b му/ѝ се допаѓа ова.
  19. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.168
    Допаѓања:
    177.076
    Пол:
    Женски
    За козметика и зборував јас.
    И јас користам вегански продукти од кои сум задоволна, индивидуално е.
     
  20. Anod10

    Anod10 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2017
    Пораки:
    189
    Допаѓања:
    88
    Пол:
    Женски
    Ако пишува веган не значи дека е и безбедно. Не секогаш некоја козметика е добра поради тоа што е природна. А и не постојат точно определени ставки според кои некоја козметика ќе се декларира како природна, што значи дека ако брендот сака да се рекламира како природна козметика и во составот ако има само 1 состојка од природно потекло може да напишат на амбалажата дека е природна козметика.

    Кремата ја имам користено и е премногу парфемирана, има limonene, linalool, parfem и плус многу есенцијални масла (не значи дека се штетни, но на реактивна кожа комбинација од есенцијални масла плус парфем е премногу).

    Основно е да се знае дека парфемот во козметиката нема никаква улога во негата на кожата, само служи за нас да ни е попријатно користењето.