1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Каква крема за лице користите?

Дискусија во 'Лице' започната од SpoiledBaby, 22 април 2010.

  1. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Здраво, јас би ти препорачала неколку со секако различни цени и можеш да си ги провериш. Некои од овие ги гледам ги препорачуваат и тука и се задоволни а некои и состојките им вредат.

    https://www.bellina.mk/p/781/basis-sensitiv-anti-age-khidratantna-krema-za-zrela-kozha-so-q10-50-ml
    Оваа ти е и за хидратација и спречување на брчки и линии

    https://www.bellina.mk/p/1371/precieux-argan-anti-age-lesna-dnevna-krema-za-litse-od-argan-50-ml
    Оваа е полесна текстурс но го има арганот внатре и игра голема улога исто за брчки и за хидратација

    https://coslovemetics.mk/product/dear-klairs-rich-moist-soothing-cream-80-g/
    Оваа и јас ја користам, малце е густа ама убава е хидрира ( не е мрсна) и е многу погодена сега за зимски период. Имаш тука церамиди кои ќе
    помогнат со брчки и текстура.

    https://www.bellina.mk/p/1066/vlift...nska-nona-krema-za-site-tipovi-na-kozha-50-ml
    Оваа не ја знам по текстура но има добри состојки и колаген што искрено е потребно. Сквалан за хидратација исто така.

    Искрено кремата може да ти е најобична само за хидратација, серумот е многу побитен . Но тој за жал не може сам мора со него крема .
    Серуми би ти рекла со пептиди / церамиди / ретинол слободно можеш со тоа што ретинолот мораш со мал процент и полека да го зголемуваш.


    https://www.bellina.mk/p/675/actives-serum-so-arginine-27-30-ml?categories=84
    моќен ти е овој со протеинот Аргинине така наречено еден од ботокс пептиди со понормална цена.

    https://www.bellina.mk/p/495/smoothing-serum-za-litse-za-site-tipovi-na-kozha-30-ml?categories=36
    За овој научив од @Biodevojka дека е добар и дека исто е за такс брчки и хидратација.


    https://www.bellina.mk/p/1863/re-en...dratatsija-na-zrela-kozha-30-ml?categories=88
    И овој исто би рекла дека е добар според состојките :)

    За ретинол ако сакаш пиши ќе ти предложам и за него серум или крема :)
     
    На twoB му/ѝ се допаѓа ова.
  2. IamSexyAndIKnowIt

    IamSexyAndIKnowIt Популарен член

    Се зачлени на:
    18 април 2012
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    2.839
    Пол:
    Женски
    SOME-BY-MI-H7-Hydro-Max-Cream-50ml.jpg

    Ја има ли некој користено кремата со 7 типови на хијалуронска киселина? Искуства?
     
  3. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.349
    Допаѓања:
    7.061
    Пол:
    Женски
    Од сите креми кои досега сум ги користела, најмногу ми се допадна оваа на Evolve со пептиди, која ја земав во сет со серум со хијалуронска киселина, гел за околу очи со хијалуронска киселина и нежен пилинг за лице.

    [​IMG]
     
    На жули, koritsaki и Bella2_ им се допаѓа ова.
  4. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    18.181
    Допаѓања:
    104.658
    Пол:
    Женски

    Сега го гледам мислењево ама што е со цениве :?: мајка ми ја користи кремава на Виши и јас и ја купувам за 26 евра дневната од Грција. Претеруваат со цениве значи..
     
    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MayDiamonds

    MayDiamonds Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2013
    Пораки:
    1.726
    Допаѓања:
    2.038
    Јас ја имам користено но не видов никаква разлика, не ме воодушеви ништо посебно. Иначе има многу јак мирис што ми ја иритираше кожата (имам доста чувствителна кожа), има и леплива текстура.
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    За жал кај нас што повеќе профит може да имаат и да зимаат пробуваат. Да бидеме искрени големи фирми јаки се немаат потреба од толкави цени во македонија едноставно не секој сака да даде толку пари и секогаш може да се најдат тие состојки за поевтино :)
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  7. carangigia

    carangigia Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2017
    Пораки:
    905
    Допаѓања:
    6.556
    Пол:
    Женски
    Здраво, може ли препорака за ноќна крема? Имам нормална накај комбинирана кожа.
     
  8. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.468
    Допаѓања:
    8.562
    IMG_20231125_225438.jpg
    Топла препорака за кремава на Оливал за сите со сува/дехидрирана кожа. Ја користам и како дневна крема, за зимскиве месеци е идеална. Ја нанесувам со блага масажа, не остава мрсен траг, има убава свиленкаста завршница. Дава убаво чувство на мекост и нахранетост.
    IMG_20231125_225622.jpg
    Ја купив од ДМ, 890 денари.
     
    На Amoricka, Selest, Maca Macka и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Оливал како што ги гледам по некој серум стварно добро се покажуваат и по состојки некако се одлични и добри. Мило ми е што ти се погодило и што го сподели тука :)
     
    На orevokrsacka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. peonya

    peonya Активен член

    Се зачлени на:
    28 март 2022
    Пораки:
    49
    Допаѓања:
    48
    Пол:
    Женски
    https://elloxy.mk/?product=eyenlip-intense-rich-active-cream-100ml

    Не е масна, не е тешка, а не е ни гел крема. Толку е хранлива, хидратантна во исто време и многу пријатна на кожа. Многу интересна текстура, лицето го прави премазно, ептен е добра, дури и за помасна кожа
    И е на 25 % попуст :sun:
     
    На IamSexyAndIKnowIt, Bella2_ и carangigia им се допаѓа ова.
  11. Calla

    Calla Популарен член

    Се зачлени на:
    23 август 2011
    Пораки:
    510
    Допаѓања:
    1.501
    [​IMG]
    Кремава ми е фаворит. Одлична за ова време, но ја ставам и во текот на цела година. Од органски креми, медицински, корејски, скапи, вакви, такви, кога сакам добра хидратација и да ми го смири и омекне лицето, секогаш ја користам оваа крема.
    Ако добро се сеќавам ја открив по препорака на Kattzia. (Баш ми фалат нејзините постови :) )
     
    На Selest, Ne znam koj, Maca Macka и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Bella2_

    Bella2_ Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јули 2023
    Пораки:
    276
    Допаѓања:
    250
    Рецензија тајм :hai:
    Кремава ми беше со месеци во кошничка за да ја пробам и ме копкаше многу и на крај се одлучив да и дадам шанса да видам како ќе биде на некој што има многу сензитивно лице склона кон проблематика и дехидрирано.

    Има работи кои ми се допаднаа и не ми се допаднаа секако.
    Да почнам од тоа што не ми се допадна е само дека има мирис и тешко се вади продуктот . Има и верзија без мирис ама кај нас не беше достапна или ја немаше не се сеќавам па се одлучив за оваа, мирисот не е ништо страшно како природно е само при ставање само се мириса после тоа се губи. Тоа можам да го премижам ама колку стискање ми треба за да извадам производ тоа стварно не ми се допадна ..

    Тоа е отприлика што не ми се допадна сега идеме на добрите работи.

    Ми се допадна што не е тешка, не ми го оставаше лицето мрсно ниту да ја осеќам кремата / текстурата . Одма се впива и малце си треба заразлика од други креми што ги користам . Не ме исфрли туку напротив ми помага и си делува на некои акни што ќе си искочат и си се совпаѓа со другите производи што ги користам додава одлична хидратација.
    Не ме исфрли така да би рекла безбедна е за тие што имаат проблематика и се склони кон акни. Но секогаш треба да се проба сите имаме различна кожа и знае различно да реагира.

    Погодена е за секој тип на кожа тоа ми е мило и за секоја сезона е топ. Погодена е и за сензитивна кожа и за тие што сакаат крема со најобична текстура а при тоа да има убави состојки како што тука е црниот ориз. Гледам убави резултати но најјубави ќе видам кога ќе ја искористам цела крема за да заклучам на крај колкав бенефит и каков добив но засега сум задоволна и го гледам бенефитот. :)

    Исто можам да кажам под шминка е топ, ( носам бб крема за пудра не знам..) но заразлика од други креми не ми се љупеше и убаво ја измазнува кожата баш како прајмер.
     

    Прикачени фајлови:

    • IMG_3898.jpeg
      IMG_3898.jpeg
      Големина на фајлот:
      165,5 KB
      Прегледи:
      59
    На Selest, IamSexyAndIKnowIt и MayDiamonds им се допаѓа ова.
  13. christinnn

    christinnn Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 август 2014
    Пораки:
    2.700
    Допаѓања:
    21.100
    Пол:
    Женски
    Женски кај можам да ја најдам кремата за лице од Каротен со 50ка фактор? Мислам од секаде дека е повлечена.
    Ако не таа, предложете друга обична крема со 30 или 50 фактор.:D
     
    На Bella2_ му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.349
    Допаѓања:
    7.061
    Пол:
    Женски
    И јас исто тврдам за кремите на Оливал. Предобри се сите три (за сува, комбиниранадо нормална и масна кожа)/ Малку состојки прекрасно искомбинирани едноставно прекрасни. Имам неколку вудеа направено за нивната козметика
     
    На MikicaBt, Maca Macka, orevokrsacka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Onyx123

    Onyx123 Активен член

    Се зачлени на:
    11 декември 2022
    Пораки:
    35
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    Moze li mislenje za Bioten kremite za lice?
    Kade se proizveduvaat?
    Dali ste zadovolni?
    Konkretno me interesira za zrela koza
    Fala
     
  16. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.834
    Допаѓања:
    122.867
    Кремава да не е по структура како гел?
    IMG_1447.png
     
  17. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.750
    Допаѓања:
    80.961
    Пол:
    Женски
    Не е баш проѕирен гел-гел како желе. Нешто помеѓу крем и гел е структурата.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Marymay

    Marymay Активен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2023
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    240
    Најверојатно е како гел. На пакувањето пишува,, refreshing day gel,,.
     
    На eli25 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Ne znam koj

    Ne znam koj Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 октомври 2023
    Пораки:
    257
    Допаѓања:
    218
    Пол:
    Женски
    Луѓе
    Јас почнав со проблеми на лицето да имам.Псоријаза ми се појави во зимскиот период.
    Кажувајте медицинска крема со која би се негувала освен Bluc up?
     
  20. Tarantulla

    Tarantulla Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2022
    Пораки:
    547
    Допаѓања:
    431
    Пол:
    Женски
    Дали некој користел крем за лице околу очи и врат од виши, неовадиол фито скулпт

    Ние дома за псоријаза и егзема порачуваме од Битола, ни ја прават, сега дали се мачка на лице таа за псоријаза не знам, да ти дадам број да прашаш
     
    Последна измена од модератор: 17 декември 2023