Каква музика слушате додека читате?

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од blonde_supergirl, 5 септември 2017.

 1. blonde_supergirl

  blonde_supergirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2016
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  2.116
  Пол:
  Женски
  Јас слушам нешто што е направено според книгата. Пример кога ја читав Огнениот Ангел, ја слушав Операта од Прокофјев под истото име. Додека ја читав Фантомот од Операта, го слушав мјузиклот и плус трибјут што е направен за филмот од 1990 година. Кога ја читав Дракула го слушав саундтракот од филмот на Копола. Така обично правам. Но вчера со книгата Дворецот од Карпатите слушав тажна, меланхолична класика, што се вклопи преубаво со содржината и тонот на книгата, ме разбранува одвнатре.
  Што слушате вие?
   
  На Balint, cresa-jagoda, Vitaly и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.949
  Допаѓања:
  52.637
  Пол:
  Женски
  Јас не слушам никаква музика додека читам книга. Сакам само мир и тишина и да размислувам за она што го читам.
   
  На Balint, cresa-jagoda, Crna Dama и 9 други им се допаѓа ова.
 3. teteks

  teteks Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2017
  Пораки:
  180
  Допаѓања:
  787
  Класична,иако не слушам често музика додека читам.:)
   
  На cresa-jagoda, carangigia, Daern и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.243
  Допаѓања:
  13.555
  Пол:
  Женски
  Винтиџ џез и класична музика :music:
   
  На Daern и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
 5. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.978
  Пол:
  Женски
  Ни јас никаква музика не слушам додека читам. Толку многу се задлабочувам во книгата и имам толку добра имагинација, што во глава секогаш ми се одвива цел филм. И тоа со музика :!: Сериозно :lol:
   
  На cresa-jagoda, Val-Dim, Crna Dama и 6 други им се допаѓа ова.
 6. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.092
  Допаѓања:
  161.033
  Пол:
  Женски
  Никаква :D
  Кога конзумирам некоја уметност, сакам убаво да ѝ се посветам како што треба. Или музиката, или книгата :)
   
  На cresa-jagoda, Val-Dim, Crna Dama и 6 други им се допаѓа ова.
 7. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.822
  Допаѓања:
  26.105
  Никаква.

  Дури и си ставам чепови во уши за да не слушам комчивчиња на кои им прават егзорцизам, или како мачоров паѓа од завеса на земја.

  Ама па тогаш ме нервира што се слушам како дишам... Јбг.
   
  На macka91, ЕДНА убавица, daylight и 2 други им се допаѓа ова.
 8. L-a-r-a22

  L-a-r-a22 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2013
  Пораки:
  1.328
  Допаѓања:
  10.752
  Пол:
  Женски
  Не слушам музика.
  Сакам да читам во тишина.
  И да уживам во книгата.
   
  На cresa-jagoda, Crna Dama, daylight и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  3.443
  Допаѓања:
  29.620
  Пол:
  Женски
  Само тишина, и длабока концентрација.
   
  На cresa-jagoda, Crna Dama, daylight и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. realGirl

  realGirl Популарен член

  Се зачлени на:
  25 мај 2014
  Пораки:
  1.354
  Допаѓања:
  6.675
  Пол:
  Женски
  Не слушам музика додека читам.
   
  На Crna Dama и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
 11. strawberry06

  strawberry06 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 март 2012
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  494
  Пол:
  Женски
  Ниту јас не слушам музика додека читам, но доколку би го пробала тоа, би било музика од некој филм што ќе одговара на книгата.
   
  На Crna Dama и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
 12. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.318
  Допаѓања:
  2.743
  Пол:
  Машки
  Jazz , Techno / House ,Rap & Lo - Fi музика. Зависи од тематиката на книгата. Некогаш може и ambient i psy ambient , dnb , dubstep, trance. Се дешава некогаш и funk , rock , metal.
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
 13. shz

  shz Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 септември 2012
  Пораки:
  3.307
  Допаѓања:
  39.163
  Пол:
  Женски
  Не слушам никаква музика додека читам, ми пречи. Дури не сакам ниту телевизорот да работи.
  Сакам да читам во мир и тишина, да се задлабочам во книгата.
   
  На cresa-jagoda, Crna Dama, sj *O* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. macka91

  macka91 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 ноември 2013
  Пораки:
  2.141
  Допаѓања:
  52.885
  Пол:
  Женски
  Никаква

  Кога читам книга сакам целосно да и се посветам, затоа сакам мир и тишина. Секогаш кога сум во можност читам ама сакам кога можам подолго да се посветам на читањето и да си направам претстава за секој детал напишан.
   
  На cresa-jagoda, Someonespecial и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
 15. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  3.457
  Допаѓања:
  30.949
  Пол:
  Женски
  Mocart for babies
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Zaljubena26

  Zaljubena26 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2017
  Пораки:
  1.588
  Допаѓања:
  24.258
  Пол:
  Женски
  Никаква. Додека читам ми пречи било каква врева, вклучувајќи ја тука и музиката.
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Nedalija

  Nedalija Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2016
  Пораки:
  58
  Допаѓања:
  50
  Пол:
  Женски
  Најчесто не слушам музика кога читам/учам. Ме деконцентрира.
   
  На Crna Dama и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
 18. Сherry.girl

  Сherry.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  85
  Допаѓања:
  256
  Пол:
  Женски
  Никаква, ако ја знам музиката почнувам да пеам и не можам да се сконцентрирам и со учењето исто. А за врева не ми смета можам било каде да читам, само се исклучувам
   
  На Crna Dama и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
 19. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  12.199
  Допаѓања:
  132.697
  Пол:
  Женски
  Јас техно или транс. Ме опушта таква музика, во комбинација со книга ептен добро ми оди :)
   
  На Crna Dama и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
 20. Crna Dama

  Crna Dama Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 октомври 2015
  Пораки:
  1.654
  Допаѓања:
  20.092
  Пол:
  Женски
  Сакам да читам во мир и тишина, така да додека читам не слушам никаква музика
   
  На blonde_supergirl му/ѝ се допаѓа ова.