Каква невеста се замислувате....

Дискусија во 'Свадба' започната од zverka, 18 февруари 2010.

 1. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.314
  mene pa mnogu mi se svigjaat site tie obicai i so zemanje na nevestata i davanje pari,stvaraat mnogu ubava i vesela atmosfera i toa si e nas obicaj i ne mi e voopsto selsko :) niti pak mi e frlanje pari na svadba i site pripremi okolu nea.sakam golema najgolema svadba,so raskosna vencanica i se da bide kako podmackano.na sto sve sme frlale pari pa posle sme si rekle deka bilo glupost,epa za svadbata nikogas nema taka da si recam pa makar i posle 2 meseci da se razvedam :D
   
  На sweet-star и Lacrimosa им се допаѓа ова.
 2. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  973
  Допаѓања:
  3.013
  Девојки ајде не се факајте за ситници, некој онака само фигуративно се изразува..
  Инаку темата е секако поопширна од опис на невестински фустан и мислам дека баш е на место ако кажам дека не се замислувам како традиционална невеста во бел фустан со сите адети и земање на невеста од дома , како што и предходно се согласив со мислењето на трендафилка
   
 3. aaaaa

  aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  635
  Допаѓања:
  1.040
  Пол:
  Женски
  jas bas sakam ona tradicionalna svadba so ekstravagantna vencanica....
   
 4. Dushica-sk

  Dushica-sk Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  5.048
  Допаѓања:
  3.908
  Сакам да имам голема венчаница .. од широките .. бел .. со долг вел .. да ми го носат дечиња :D И дека нема да можам цело време со тој .. ќе се пресоблечам во некој убав свечен секако .. сакам розев :D Сакам убава да бидам :tmi: :D
   
 5. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.314
  da se vratime na temata :)
   

  Прикачени фајлови:

 6. didija

  didija Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  105
  Оваа венчаница ја најдов на нет пред неколку месеци, ја обожавам, иако не се замислувам како невеста , сепак ова е венчаницата од соништата :P
   
 7. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.829
  Пол:
  Женски
  Сакам голема традиционална свадба, со сите мои мили, со сите адети, обичаи, со земање од дома, купување, се!
  Тоа што за некој е глупаво мене ми причинува голема радост, сакам да се задржуваат традициите, но и да ес вметнуваат модерни ненападни елементи. Фустан сакам исклучиво бел, не сум сигурна за кој модел, многу имам бендисано, ама не сакам сатен многу, па ќе видиме :)
  Сакам нежна фризура, не ептен лакована, со пунџи, не ми стојат, сребрен украс некој на коса...леле ама скрос знам што сакам. :$ :D
  И ако за некој овие работи не нзачат ништо, прашајте ги тогаш родителите дали сакаат да ве мажат како во друго училиште да се префлате ;) сепак е тоа чин со кој пред бога стапувате во заедничките подвизи. Љубовта си го прави своето :)
   
 8. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  170
  И јас сакам ваква свадба :D
   
 9. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.416
  нп....ти го давам потсетникот мој и цедето...само се нека помине ко шо треба :D :D
   
 10. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  132.524
  Пол:
  Женски
  Ја расчитав темава, и како прво, ќе кажам, сите оние што се бунат против традицијата и традиционалните свадби, како по некое правило, баш таква свадба и ќе имаат - не за џабе се вели никогаш не вели никогаш.

  А Boyfromtown - демек ти не поддржуваш нас жените, поголем феминист си од нас, а всушност во душа, до коска си типичен балкански маж - се трудиш да го порекнеш тоа, ама постовите те издаваат.

  Назад на тема... не сум замислувала каква ќе ми биде свадбата... ама сега кога е на прагот, мора да ја замислам... традиционално земање невеста нема да има, затоа што сме од различни градови... после регистрацијата и црквеното венчавање е прославата - сакавме мала свадба во дворот кај мојот иден сопруг, значи на отворено, со шатори и шведска маса, маси и столици за постарите членови на семејството, со жива музика, староградски македонски песни и понекоја севдалинка (тоа колку да им го направиме ќефот на родителите) и после да си имаме рок журка со live band... арно ама, бројот на гостите не натера да го смениме мислењето, бидејќи имаме повеќе гости отколку што планиравме за таа мала свадба и закажавме во ресторан, музиката ќе биде некој микс, прво рок песнички (Елвис најверојатно за отварање на свадбата), а после... е после не знам... тоа допрва останува да се договориме...
  А јас како се замислувам... едноставен фустан од тафт во боја на слонова коска со спуштен струк и малку широк во долниот дел без никакви детали, само со кристали во виолетова боја... фризурата и шминката ќе ми бидат секојдневни, ништо поразлични од она што секој ден го носам, пуштена коса, со нежна шминка... и да, нема да го фрлам бидермаерот, не сакам, сакам да си го чувам 8)
   
 11. anije

  anije Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  38
  Па од една страна сакам скромна свадба...на некоја плажа со најблиските лежерно бело фустанче дечкото во кошулче некои сите така опуштени без гужви такви ствари, некој бенд танго музика што ќе свири....
  а од друга страна па и сакам Гламурозна свадба, што сите ќе ја памтат со балски огромен фустан многу гости, бендови, голема просторија, и така натаму ама што ако 1 во животов правам свадба? :( треба да се одлучам за едно :(
   
 12. ana05

  ana05 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2010
  Пораки:
  167
  Допаѓања:
  31
  jas pred eden mesec pravev svadba i da vi kazam deka ako planiras premnogu pola od planovite ke propadnat!za sreka kaj mene ne se sluci toa :rofl:
  e pa vaka...nosev bel sirok fustan sto se vlece malku otpozadi(ama toa bese napraveno i da moze da se izvadi za da ne mi smeta),bolero,si nosev i baletanki beli bidejki sum malku povisoka od nego i ne licese da strcam,kosata mi bese pustena i so preubavi lokni i imav eden srebren detal sto iskreno se dvoumev dali da go nosam ama sto e najvazno ne zazaliv :)
   
 13. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  15.533
  Допаѓања:
  132.524
  Пол:
  Женски


  Па ваљда еднаш ќе се мажиш :) нели тоа е поентата, еден човек за цел живот? ;)
  Ќе видиш, кога ќе треба да се решиш, самото ќе ти дојде... и јас така велев, онака сакам, вака сакам, ова не сакам, она не сакам, ама на крај, си велам - каква свадба - само ние двајца да си отидеме на Куба и таму да се венчаме :D ама тешко изводливо е, затоа што мораш да им угодиш на сите. Од една страна, ни велат направете си како што си сакате вие двајца, а од друга страна, кога рековме дека не сакаме класична свадба - зошто така, па мора да прославиме, се земате, мора да правиме свадба, дрн, дрн дрн |(
   
 14. annnni

  annnni Популарен член

  Се зачлени на:
  27 март 2010
  Пораки:
  3.025
  Допаѓања:
  626
  јас вака слично се замислувам
   

  Прикачени фајлови:

  • eurowd034.jpg
   eurowd034.jpg
   Големина на фајлот:
   71,9 KB
   Прегледи:
   372
 15. Amore

  Amore Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  69
  Ваков фустан сакам.... :nod:
   

  Прикачени фајлови:

  На sonce777 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Sunshine88

  Sunshine88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  1.533
  Допаѓања:
  566
  Секако како најубава се замислувам. Како принцеза, раскошен фустан, и обавезно со гол грб и деколтиран, не сакам вел, шешири, чадори, премногу цветичи у коса. Накит само бели бисери во два реда гердан, и алка исто ама во повеке реда.
   
 17. doktorka-an

  doktorka-an Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  1.078
  Допаѓања:
  333
  јас некако вака се замислувам иако е рано за мојата свадба
   

  Прикачени фајлови:

 18. Angel.in.dark

  Angel.in.dark Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2010
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  22
  Ми се допаѓа :rock: :lol:
   
 19. Amore

  Amore Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  339
  Допаѓања:
  69
  И на докторка-ан ми се допаѓа фустанот. :D :D
   
 20. lylaby

  lylaby Популарен член

  Се зачлени на:
  20 март 2010
  Пораки:
  598
  Допаѓања:
  192
  Пол:
  Женски
  Така сакам да се извлече максимумот од мене да бидам скромно нашминкана не нападна фустанот да биде како на принцеза но сепак едноставен а со романтична нишка,косата исто така си ја замислувам не во пунги вртлози и сл :) него сакам така да е полежерна некои крупни локни со некоја шнола детал .....мн сакам ракавици биле во мода или не ама што ја знам има време додека бидам невеста :D